1. HNL: Sertić uzeo tri boda Ivkoviću, Slavenovi klinci imaju “muda”

Slaven Belupo pobijedio je Rudeš u gostima 0:1 (Delić, 11m), u pretposljednjem ovogodišnjem kolu Prve HNL. Ni Farmaceutima ni Rudešanima bodovi ne znače mnogo, jer prvi su osigurali ostanak, dok se potonji već polako mislima pripremaju za niži rang.

No, ono što je bitno, jest činjenica da je Slaven pobijedio u šarenom sastavu, a većina prvotimaca bila je iz vlastitog omladinskog pogona: Martinaga, Međimorec, Jajalo, Dolček, Šarlija, Mladen, Iharoš… I dok su se Šarlija i Međimorec naigrali ove sezone, ostali to nemogu reći, pa im ove minute mnogo znače. Baš kao i treneru Sertiću koji je imao priliku vidjeti s čime raspolaže za sljedeću sezonu. A potencijala ima, posebno u Jajalu, Dolčeku i Iharošu.

Na fotografiji Ivica Sertić. Foto HINA/ Daniel KASAP/ dkas

U prvom dijelu nismo se nagledali dobrog nogometa. Slaven je imao tek dvije poluprilike iz daljine. Prvu je imao Delić na 20 metara, baš kao i Martinaga nešto kasnije, no oba su udarca bila neprecizna. U 39. minuti Rudeš je mogao povesti da je Lisaković bio konkretniji. Dobio je loptu na 10 metara od gola, no lopta je završila u rukama sretnog Filipovića. Statistika je bila na strani Slavena koji je imao šest udaraca prema golu, prema jednom domaćina. I posjed lopte bio je na strani gostiju 63 posto prema 37 posto.

Rudeš – Slaven Belupo. Foto HINA/ Daniel KASAP/ dkas

U nastavku ništa posebno do 60. minute i prilike Rudeša. Halilović je bio na 5, 6 metara od gola Slavena. Glavom je dobro ciljao no Filipović paradom izbija loptu. Domaćin je puno konkretniji u nastavku. Nevjerojatno je što je Filipović skinuo Haliloviću u 67. minuti. Igrač Rudeša bio je sam na istoj udaljenosti i u padu iz voleja pucao po golu. Vratar Slavena instinktivno je reagirao i podigao ruku te prstima skrenuo loptu u vratnicu i potom ju uhvatio rukama.

I onda u 76. minuti prekršaj Vuce nad Mladenom za kazneni udarac protiv domaćina. Branič Rudeša prišao mu je s leđa i snažno ga odgurnuo. Za suca Matoca nije bilo dvojbe. Delić je uzeo loptu, stavio na bijelu točku, zatresao mrežu i doveo Slaven u vodstvo 0:1.

Rudeš je pokušavao do kraja izjednačiti no Farmaceuti su uspjeli sačuvati vodstvo i ubilježiti novu pobjedu. Posebno opasna prilika bila je ona Boršića u 88. minuti kad je došao sam pred Filipovića, no i ovaj put vratar Slavena izlazi kao pobjednik. Minutu kasnije i Međimorec je glavom gađao dobro, no čuvar mreže Rudeša brani. Plantak je u posljednjim sekundama trebao dokrajčiti Rudeš no bio je sebičan i Banić mu je obranio. Imao je na drugoj strani nekoliko boljih rješenja.

Sljedeća i posljednja utakmica ove sezone igra se na koprivničkom Apašu. U subotu 25. svibnja u 20 sati Slaven dočekuje Rijeku.