Alarmantni podaci skupljanja otpada: „Ljudi zbog tri kune smeće gomilaju na otocima!”

Podravski favicon - Podravina i Prigorje - Koprivnica - Križevci - Đurđevac - Ludbreg - Aktualne vijesti - Zanimljivosti - Fotogalerije

Iz naše županije jedino se Koprivnica može pohvaliti da je ispunila „obvezu“ prema EU o stopi prikupljanja komunalnog otpada do 2020. godine. Postotak odvojenog sakupljanja trebao bi biti iznad 50 posto, a koprivnički je taman na granici s 50,96. Ipak, Europi je važan nacionalni postotak koji je zaključno s prošlom godinom bio 37 posto.

Rijetki su gradovi poput Koprivnice (Krk, Prelog, Čakovec) koji su ozbiljno shvatili obvezu. Značajan broj jedinica lokalne samouprave, ponajviše općina 2019. godinu završilo je ispod 10 posto odvojenog sakupljanja. U Koprivničko-križevačkoj županiji pet je takvih općina (Virje, Sv. P. Orehovec, Kl. Podravski, Kalinovac i Ferdinandovac).

Najviše ih je sa stopama između 10 i 20 posto. Najbliži Koprivnici po odvojenom sakupljanju su Križevci s gotovo 33 posto. Đurđevac, recimo, odvojeno prikuplja tek petinu od ukupnog otpada. Najgori po stopi odvojenog sakupljanja je Kloštar Podravski sa 6,49 posto.

Načelnica Hlebina Božica Trnski kazala je kako ne može govoriti o iskustvima drugih općina, no kako u njenoj općini imaju problem sa zelenim otocima.

– Zamislite, tri kune je razlika u tome hoće li vam odvoziti komunalni otpad jednom ili dvaput. I sad zbog te tri kune valjda ljudi dovoze sve i svašta na zelene otoke koji su uvijek pretrpani – navodi ona i dodaje kako ih to prekomjerno pražnjenje godišnje košta skoro 60.000 kuna.

Ivan Sabolić

I sama često provjerava stanje i otkriva kako ljudi bacaju sve i svašta jer im se ne da odvajati. Izmiješano staklo, piljevinu, namještaj…

– Na sreću, nemamo problem s divljim odlagalištima, no zato se sve gomila na zelenim otocima. Ne mogu reći da su za to isključivo krivi Hlebinčani, danas nije problem doći iz neke druge općine i baciti smeće drugdje. Zar stvarno moramo svugdje postavljati kamere – pita se Trnski.

Na području čitave županije lani je prikupljeno čak 22.000 tone komunalnog otpada, otprilike 210 po stanovniku, što je dvostruko manje od državnog prosjeka od 444 tone po stanovniku. Najviše je prikupila Koprivnica, gotovo 10.000 tona, a najmanje Novo Virje, 95 tona.

Božica Trnski

Legradski načelnik Ivan Sabolić kaže kako se prije više godina nije vagalo kao danas i da se otpad preuzimao „od oka“, što je pogodovalo svima, a pogotovo onima koji su malo zarađivali „sa strane“. Legrad je najbolja općina sa stopom od 32,33 posto odvojenog sakupljanja.

– Mi ćemo 1. siječnja, očekujem, otvoriti reciklažno dvorište i tu ćemo sigurno doći do 50 posto odvojenog sakupljanja. Vjerujem da bi i drugim općinama vlastito reciklažno znatno podiglo tu stopu – dodaje Sabolić i otkriva kako su već ove godine na 36 posto.

I oni, poput drugih općina, moraju godišnje plaćati određene penale za razliku u „neodvajanju“ i godišnje ih to košta oko 6000 kuna. 

Sakupljeni komunalni otpad po gradovima i općinama u 2019. (tona)

Grad/OpćinaUkupnoStopa odvojenog sakupljanja (%)
Drnje157,0926,30
Đelekovec182,4927,57
Đurđevac146820,10
Ferdinandovac150,078,83
Gola211,7410,35
Gornja Rijeka140,1014,56
Hlebine122,9713,35
Kalinovac599,337,68
Kalnik117,4118,37
Kloštar Pod.361,886,49
Koprivnica997350,96
Kop. Bregi258,5826,68
Kop. Ivanec227,8026,24
Križevci442332,97
Legrad253,5932,33
Molve206,1213,48
Novigrad P.255,0122,74
Novo Virje94,6813,62
Peteranec253,8112,45
Pod. Sesvete208,3415,35
Rasinja279,4012,37
Sokolovac245,4620,05
Sv. I. Žabno464,5017,61
Sv. P. Orehovec350,046,52
Virje505,487,82
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Upišite pojam koji želite pretraživati

Na našoj stranici koristimo kolačiće (cookies) kako bismo Vam mogli pružati usluge, koje bez upotrebe kolačića ne bismo bili u mogućnosti pružati. Nastavkom korištenja stranice suglasni ste s korištenjem kolačića. PRAVILA PRIVATNOSTI