Čak 368 milijuna! U godini krize rekordna prodaja nekretnina u županiji

Podravski favicon - Podravina i Prigorje - Koprivnica - Križevci - Đurđevac - Ludbreg - Aktualne vijesti - Zanimljivosti - Fotogalerije

U Koprivničko-križevačkoj županiji tijekom 2020. godine tržište nekretnina bilo je teško nevjerojatnih 368 milijuna kuna! Podaci su to procjeniteljskih povjerenstava u gradovima i županiji na temelju svih kupoprodajnih ugovora koji su sklopljeni prošle godine.

Ova je tema objavljena u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…

Skoro polovica tih ugovora sklopljena je na području Koprivnice, u iznosu od 173 milijuna kuna. Prodavali su se stanovi, poslovni prostori, kuće, poljoprivredna zemljišta, a najbolje su, čini se, prošli oni koji su imali novac i u vrijeme krize iskoristili priliku proći nešto povoljnije na tržištu nekretnina. Prije svega to se odnosi na stambene kuće, gospodarske objekte i poljoprivredna zemljišta koja su se – ako uzmemo prosječnu cijenu po ugovoru – prodavala gotovo u bescjenje. U razgovoru s pojedinim osobama uključenima u procjenu lanjskog tržišta nekretnina doznajemo kako je Hrvatska preuzela „njemački model“ procjene koji je baziran uglavnom na poštivanju zakona i fer praksi pa ga u našem slučaju treba uzeti s dozom opreza.

– Prave brojke, to jest iznosi koji se odnose na lanjsku kupnju i prodaju nekretnina sigurno su veći jer svi znamo da se prilikom kupnje ili prodaje u ugovor ne pišu one cifre koje su i dogovorene – priča nam jedna osoba bliska procjeniteljskim krugovima te dodaje kako se to odnosi na kupoprodaju kuća, poljoprivrednih zemljišta i starijih stanova.

Županijsko procjeniteljsko povjerenstvo imalo je zadatak skupiti podatke za čitavu županiju, osim Grada Koprivnice koje je imalo svoj procjeniteljski tim.

Kupoprodaja poljoprivrednih zemljišta u županiji (2020.)

Grad/OpćinaVrijednost (mil.kn)Površina (m2)Prosječna cijena (kn/m2)
Đurđevac4,12,141.0171,90
Križevci10,73,368.2773,18
Koprivnica2,7972.4102,79
Peteranec8,52,785.6913,07
Sv. I. Žabno6,72,952.1652,28
Legrad5,21,525.1103,42
Gola2,3623.8873,69

Prema skupljenim podacima, kad govorimo o prodaji stanova, starijih i onih u novogradnji, lani je na području naše županije prodano 227 stanova u vrijednosti čak 81 milijun kuna! Kvadrat stana ujedno je i najskuplji kvadrat od svih nekretnina i u prosjeku je iznosio oko 800 eura ili nešto manje od 6000 kuna. Značajan udio donose stanovi s koprivničkog područja čija je prosječna cijena po kvadratu oko 6300 kuna, dok je u ostatku županije 4500 kuna. Na području Koprivnice, recimo, najbolje su se prodavali stanovi od 40 do 59 kvadratnih metara, no i njihova cijena je najskuplja – točno za 1000 eura po kvadratu u prosjeku. U ostatku županije najpopularniji su bili manji stanovi od 25 do 39 kvadrata, po prosječnoj cijeni od 5800 kuna za kvadrat.

Kupoprodaja obiteljskih kuća na području županije (2020.)

Grad/OpćinaVrijednost (mil.kn)BrojProsječna cijena (kn/m2)
Đurđevac3,118107,87
Križevci12,547239,19
Koprivnica83,8205399,28
Legrad2,220108,81
Rasinja11923,67
Peteranec1,51852,72
Novigrad P.0,91532,34
Drnje1,15136,04

Stambenih zgrada ili obiteljskih kuća prodano je čak 438, a njihova vrijednost po kupoprodajnim ugovorima bila je nešto veća od 115 milijuna kuna. Međutim, podatak o prosječnoj cijeni od 200 kuna ili 26 eura po kvadratu ne govori mnogo i na tragu je gornje izjave o „dogovoru“ kupca i prodavatelja. I tu, kao i kod stanova, prosjek „drži“ Koprivnica s vrijednosti od 400 kuna po kvadratu za stambenu zgradu ili obiteljsku kuću, dok u ostatku županije pada na 88 kuna!

Vrlo aktivno lani je bilo i tržište poljoprivrednih zemljišta, a na području cijele županije prodano je čak 4000 parcela vrijednih oko 74 milijuna kuna. Prosječna cijena poljoprivrednog zemljišta u županiji, prema kupoprodajnim ugovorima, bila je tek 2,4 kune po kvadratu. Treba istaknuti i kako je od općina najviše zemlje prodano na području Peteranca, za čak 8,5 milijuna kuna, a prosječna cijena po ugovoru bila je 3,07 kuna po kvadratu.

Kupoprodaja stanova u županiji (2020.)

Grad/OpćinaVrijednost (mil.kn)BrojProsječna cijena (kn/m2)
Koprivnica681816282,43
Đurđevac0,524409,63
Križevci11,5384994,00
Đelekovec0,2313698,58
Kalnik0,031327,05
Kl. Podravski0,1512316,09
Rasinja0,111955,42
Sv. I. Žabno0,2722700,00

Nešto slabije prodavali su se i kupovali poslovni prostori, tek njih 35 za ukupno 10,3 milijuna kuna. Prosječna cijena po kvadratu u Koprivnici bila je 2000 kuna, a u ostatku županije 110 kuna. Oni koji pak nisu htjeli ili mogli kupiti novi stan ili kuću te su odlučili kupiti građevinsko zemljište i krenuti od „nule“, lani su ukupno iskeširali 20 milijuna kuna za 77 građevinskih parcela. Prosječna cijena prema ugovoru za područje Koprivnice bila je 180 kuna po kvadratu, a u ostatku županije 28 kuna. Od nekretnina koje su se još prodavale su i poslovni prostori, vikendice, parkirna mjesta, šumska zemljišta, spremišta, skladišta, garaže…

FOTO Arhiva

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Provala u vikend kuću kraj Ludbrega

Nedaleko Ludbrega ovih se dana dogodila još jedna provala i to u vikend kući u Globočecu. Policijski službenici Policijske postaje Ludbreg zaprimili su kaznenu prijavu

Upišite pojam koji želite pretraživati

Na našoj stranici koristimo kolačiće (cookies) kako bismo Vam mogli pružati usluge, koje bez upotrebe kolačića ne bismo bili u mogućnosti pružati. Nastavkom korištenja stranice suglasni ste s korištenjem kolačića. PRAVILA PRIVATNOSTI