U Ludbregu se uskoro otvara arheološki park „Iovia – Ludbreg“ koji će biti još jedan dokaz dugog kontinuiteta urbanog života na ludbreškom području, koji datira u rimsko doba. Isto tako, radi se o jednom od najvećih projekata koji su realizirani u Ludbregu u posljednje vrijeme. Otvaranje muzeja najavljeno je za 1. travnja, kada je i rođendan grada Ludbrega, a o arheološkom parku i cijelom projektom razgovarali smo s dr. sc. Tajana Pleše koja je vodila arheološka istraživanja te sudjelovala u osmišljavanju i realizaciji projekta.
Tekst je objavljen u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…

– Arheološka istraživanja grada Ludbrega počela su još 1966. godine. Nakon tih prvih nalaza, sondažna istraživanja nastavila su se na širem prostoru do 1979. godine pod vodstvom kolega iz Arheološkog muzeja u Zagrebu. Na inicijativu Grada, te uz potporu Ministarstva kulture, ostvareni su svi potrebni uvjeti za cjelovito istraživanje tzv. Vrta Somođi, jednog od većih slobodnih prostora u centru Ludbrega. Ta istraživanja, koja je vodio Hrvatski restauratorski zavod, trajala su od 2008. do 2011. godine. Usporedno sa zadnjom sezonom počelo se s promotivnim aktivnostima, a nedugo potom i s izradom projekta prezentiranja samog nalazišta, čija je realizacija počela 2012. godine – ispričala je o povijesti istraživanja dr.sc. Tajana Pleše.

Svi radovi bili su financirani sredstvima tadašnjeg Ministarstva kulture i Grada Ludbrega. Kad je 2017. godine prihvaćena realizacija projekta „Unapređenje kontinentalnog turizma turističkom valorizacijom povijesno-kulturne baštine grada Ludbrega“ koji je sufinanciran od strane Europskog fonda za regionalni razvoj uz odobrena bespovratna sredstva u iznosu od oko 14 milijuna kuna, postignut je zamah kojim je omogućeno da svi potrebni radovi za dovršetak arheološkog parka „Iovia-Ludbreg“, jednog od elemenata projekta, budu privedeni kraju. Osim pretvaranja kuće Somođi, zapravo njezina rušenja i na istom mjestu izgradnje svojevrsnog muzeja grada Ludbrega, u sklopu projekta izgradila se šetnica pokraj rijeke Bednje i Zanatski trg. Također, obnovljena je fasada na crkvi i u privatno javnom partnerstvu rekonstruiran je hotel Crnković kako bi se poboljšala kvaliteta turističkog smještaja u Ludbregu.

– S obzirom na činjenicu da je jedna od najistaknutijih vrijednosti ovog nalazišta njegov kontinuitet, tako je osmišljen i način koji posjetitelja vodi kroz stalni postav od današnjice do prapovijesti, kroz usporedna svjetska, europska i ludbreška povijesna zbivanja. Odabrana su minimalistička, oku ugodna rješenja, koja omogućavaju posjetitelju lako dobivanje informacija. Također je zaseban dio postava namijenjen najmlađim posjetiteljima. U oblikovanju vanjskog prostora vodilo se računa o čitkosti prezentiranja, koja je naglašena hortikulturnim rješenjem. Svi sadržaji će, nadamo se, boravak na nalazištu učiniti ugodnim – rekla je o postavu dr. sc. Pleše.
Tako će ovaj arheološki park koji nudi međusobno povezane sadržaje – čitko prezentirano nalazište i interpretacijski centar tj. stalni postav pronađenih pokretnih arheoloških nalaza, zasigurno biti velika vrijednost grada Ludbrega, posebno zato jer uz minimalna ulaganja nudi mogućnost daljnjeg razvoja i stvaranja novih sadržaja.

– Sa stručne je pak strane golem uspjeh što je ovo nalazište u cijelosti istraženo i prezentirano. Time se izbjegla sudbins nalazišta koja nisu imala privilegij biti sastavni dio projekta o kojem je skrbio ne samo glavni partner tj. Grad Ludbreg, već i sve Ludbrežanke i Ludbrežani čiji je interes i podrška trajna i nemjerljiva vrijednost – rekla je Tajana Pleše.
Tajana Pleše inače je na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća proglašena i počasnom građankom grada Ludbrega. Diplomirala je 2001. godine arheologiju i povijest umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a na istom je fakultetu 2010. stekla titulu doktorice znanosti. Zvanje znanstvenog suradnika stekla je 2013., a ono konzervatora savjetnika arheologa 2016. godine.
Od 2002. godine bila je članica stručnih, interdisciplinarnih timova tijekom radova na brojnim kulturnim dobrima i voditeljica arheoloških istraživanja te građevinskih radova pa tako i na nalazištu “Vrt Somođi” u Ludbregu. Kako rezultati tog rada ne bi ostali poznati samo uskom krugu stručnjaka, u suradnji s djelatnicima lokalne samouprave osmislila je i nekoliko projekata kojima je cilj približiti hrvatsku kulturnu baštinu široj javnosti, među kojima je arheološki park „Iovia-Ludbreg“, a svojim višegodišnjim javnim djelovanjem zaslužna za promicanje ugleda, značaja i položaja Grada Ludbrega u zemlji i svijetu.

– Tijekom dva desetljeća rada na području kulturne baštine nastojala sam sve projekte voditi u suradnji s lokalnom samoupravom, uvijek s ciljem njenog približavanja samim baštinicima – od vođenja po nalazištu tijekom radova do javnih predavanja. Jer samo osvještavanjem višeslojne važnosti i dragocjenosti baštine njenim baštinicima možemo biti sigurno da će nužna i važna briga oko njenog očuvanja biti u sigurnim rukama. Stoga mi je ovim priznanjem ukazana velika čast na kojoj od srca zahvaljujem Gradu Ludbregu – rekla je na kraju nova počasna građanka Ludbrega.

FOTO Dražen Vađunec