FOTO Istra uz dva kontroverzna penala do preokreta protiv Slavena

Slaven Belupo je poražen u prvoj utakmici u 2021. godini. Večeras je u Puli tri boda upisala Istra 1961 koja je tako prekinula niz od 10 utakmica bez pobjede protiv Farmaceuta. Nakon ranog vodstva Slaven nije stigao do drugog pogotka te je na kraju kažnjen pogocima iz kaznenih udaraca na koje su gosti iz Koprivnice imali velikih prigovora, osobito na drugi koji je odlučio pobjednika.

Umjesto Krstanovića je u vrhu napada zaigrao Bačelić Grgić, dok je Parackog u obrani zamijenio Van Bruggen. Domaćin je imao početnu inicijativu i dva opasna ubačaja, ali već u 10. minuti gosti iz Koprivnice slavili su vodstvo. Knöll je uposlio Nemanju Glavčića koji je s ruba kaznenog prostora kroz noge suparničkog braniča pogodio donji lijevi kut vratara Lučića.

Još dvije prilike imao je Slaven u prvom dijelu. Lulićev šut bio je blokiran, atraktivan pokušaj Bačelića Grgića nije uspio, ali su gosti na odmor otišli puno zadovoljniji, Istra im nije ozbiljnije zaprijetila. Domaćin opet agresivniji na početku nastavka, kad je imao nekoliko neuspješnih pokušaja iz daljine. Mlinar je u 58. zaprijetio iz slobodnog udarca s 20 metara, lopta je prohujala pokraj vratnice.

Filipović je u 61. minuti obranio zicer Lončaru. Dosta opasnosti dolazilo je s Istrine desne strane. Slaven je mogao do novog gola u 70. minuti, ali je Bogojević zakasnio na ubačaj Glavčića. Knöllov pokušaj završio je u bloku, Bogojević je potom iz daljine bio neprecizan. No, nije bilo dovoljno konkretnosti u napadačkim akcijama, a Istra je na kraju profitirala iz dvije odluke suca Pajača o čijem suđenju će se vjerojatno pričati i sljedećih dana.

Sudac Pajač našao se na meti Slavenove klupe // Foto: Luka Šarlija/NK Slaven Belupo

Istra je 10 minuta prije kraja stigla do izjednačenja iz kaznenog udarca kojeg je sudac Pajač označio nakon intervencije VAR-a i pregleda snimke. Van Bruggen je bespotrebno laktom udario Tomaševića, a Špoljarić je s bijele točke postigao tisućiti pogodak u mrežu Farmaceuta u Prvoj HNL. Prvog je u kolovozu 1997. na Kantridi zabio Admir Hasančić.

Novi šok za Farmaceute stigao je u 90. minuti, kad je sudac Pajač nakon duela Mlinara i Gržana dosudio novi penal. Opet je Filipović pogodio stranu, ali je Špoljarić i drugi put bio precizan. Prije toga žute kartone zaradili su gostujući trener Stipić, trener vratara Hontić, a isključen je fizioterapeut Krčmar.

U šestoj minuti nadoknade veliku priliku za izjednačenje nije iskoristio Iličić, njegov udarac glavom obranio je vratar Lučić. Slaven je ostao šesti sa 17 bodova, Istra se popela na devetu poziciju s 13 bodova.

Slaven Belupo će u sljedećem kolu ugostiti Varaždin u susjedskom derbiju. Susret je na rasporedu u petak u 18 sati na Gradskom stadionu ‘Ivan Kušek – Apaš’ u Koprivnici.

ISTRA 1961 – SLAVEN BELUPO 2:1 (0:1)

PULA – Stadion ‘Aldo Drosina’. Bez gledatelja. Sudac: Igor Pajač (Zelina).

ISTRA 1961: Lučić – Hujber (od 75. Sane), Tomašević, Šutalo, Gonzales (od 75. Guzina) – Halilović (od 46. Lončar), Galilea – Gržan, Kim, Vuk (od 90+6. Paez) – Špoljarić. TRENER: Fausto Budicin.

SLAVEN BELUPO: Filipović – Božić, Van Bruggen (od 90+4. Delić), Prce – Bogojević, Lulić (od 90. Janković), Mlinar, Glavčić (od 90. Turanjanin), Goda – Bačelić Grgić (od 63. Iličić), Knöll (od 87. Etoundi). TRENER: Tomislav Stipić.

STRIJELCI: 0:1 Glavčić (10), 1:1 Špoljarić (80-11 m), 2:1 Špoljarić (90+1 – 11 m).

ŽUTI KARTONI: Goda (27), Tomašević (36), Bogojević (40), Bačelić Grgić (45+1), Galilea (57), Hujber (67), Van Bruggen (80), Šutalo (87), trener vratara Hontić (90), trener Stipić (90).

CRVENI KARTON: fizioterapeut Krčmar (90+2).