Rupe u tlu koje su se pojavile nakon razornog potresa na području Banije i dalje se šire. Koliko su duboke u ovom trenu nije poznato jer su pune mutne vode pa se dubina ne može procijeniti, a ne može ju se ni mjeriti jer je previše opasno.
Budući da se rupe i dalje šire i povećavaju ne može im se približavati. Stručnjaci kažu da ne bi trebale ići puno u širinu, ali bez detaljnih istraživanja ne može se sa sigurnošću ništa reći.
Geolozi koji pregledavaju teren kažu kako su dosad zabilježili njih tridesetak. Rupa u Mečenčanima u četiri dana jako se proširila. To je vidljivo i golim okom. Teren pregledavaju geolozi i u tijeku su istraživanja.

Budući da su to duboki hrustalni rasjedi, vjerojatno se radi o dotoku fluida bogatih raznim korozivnim plinovima iz dubine, što pospješuje koroziju vapnenca, objasnio je Tvrtko Korbar iz Geološkog instituta za Novu TV.
“To je jedna vrlo specifična pojava o kojoj smo malo znali. Čitali smo o tome u znanstvenoj i stručnoj literaturi, ali sama pojava u Mečenčanima, meni je to područje jako dobro poznato još iz ratnih vremena, geološki je neočekivana. Nitko ne može znati što ima ispod pet-šest metara zemlje”, ispričao je Korbar.
Naknadni potresi i podrhtavanja koja se već danima dešavaju samo pospješuju širenje postojećih rupa no seizmolozi kažu da je to uobičajeno. Banovinu je samo u prva tri dana nakon najvećeg, pogodilo više od tisuću potresa.
“Naknadni potresi su nešto što se nakon ovakvog izuzetno razornog potresa sasvim očekuje. To su oni potresi koji su zapisani i najsitniji koje bilježe naši instrumenti i koje moji kolege izuzetno strpljivo analiziraju i koji nam daju i davat će nam, što ih više budemo imali, više podataka da saznamo što više o području u kojem se ti potresi događaju, ponovila je voditeljica seizmološke službe Ines Ivančić.
Geodeti su iz mjerenja i satelitskih snimki otkrili da se cijelo područje doslovno pomaklo – jedan dio prema istoku, a drugi na zapad.
“Horizontalni pomaci na površini bili su amplitude oko sedamdeset centimetara, trideset u jednu, četrdeset u drugu stranu, a vertikalni su nešto manji, nekoliko centimetara. Svaki potres dodatno još možda koji centimetar. Zastrašujuće je, ali to je prirodna pojava. Potresi su prirodna pojava i jednostavno se tome treba prilagoditi”, poručio je Korbar. (index.hr)