Varikozne vene zapravo su proširene površinske vene najčešće na nogama, a one su obično povećane, natečene i vijugavog tijeka, modre ili ljubičaste boje. Proširenju vena skloni su vrlo visoki ljudi, oni koji su deblji, trudnice, ali i osobe koje se premalo kreću.
Proširene vene zapravo su zalisci koji sprječavaju spuštanje krvi natrag niz noge zbog sile teže. Kada oni prestanu raditi kako treba, krv se nakuplja i širi krvne žile, pa one koje su tik ispod kože pomodre i postanu kvrgave. Takve žile najčešće se nalaze na stražnjoj strani listova i s unutarnje strane nogu.

Neka istraživanja pokazuju kako su žene zapravo četiri puta sklonije obolijevanju od proširenih vena nego muškarci. Gotovo svaka peta osoba ima probleme s proširenim venama, no bez manifestacije težih simptoma.
Najčešći čimbenici koji povećavaju rizik od nastanka proširenih vena su loša prehrana, premalo kretanja, dugo stajanje, dugo sjedenje, gojaznost, menopauza, starost. Međutim, bitno je napomenuti da su problemi s venama nasljedni, odnosno da gotovo polovica bolesnika ima roditelje s istim ili gorim simptomima.
Proširene vene mogu izazvati vrlo ozbiljne posljedice, pa zbog kombinacije sile teže i zatajenja zalistaka u spojnim venama tkiva mogu dobivati vrlo malo krvi, a tada pothranjena koža počinje pucati te se stvara čir. Venama prijeti i opasnost, pa ako se vena ošteti iz nje doslovno može poteći potok krvi, te takva ozljeda zahtijeva hitnu liječničku intervenciju.