Kakve su šanse da se netko zarazi koronavirusom ovisi o brojnim varijablama. Od toga koliko je dugo ta osoba bila izložena virusu, odnosno koliko je vremena provela sa zaraženom osobom, u kakvim uvjetima, do toga što su radili i slično, piše zimo.dnevnik.hr.
Liječnici su već nebrojeno puta isticali da je potrebno držati razmak od barem metar i pol, nositi masku, često provjetravati prostorije, prati ruke, dezinficirati površine koje se najčešće dodiruju i slično.

No s dolaskom hladnijih dana sve više vremena provodimo u zatvorenim prostorima, a teško je procijeniti je li netko kašljao zbog suhog zraka, obične prehlade ili je to jedan od simptoma bolesti COVID-19. Stoga su se matematičari s MIT-a odlučili pozabaviti problemom širenja virusa te su osmislili kompleksan matematički model koji simulira dinamičnost virusa u kapljicama u nekom prostoru, a koja može pomoći običnim ljudima da izračunaju kakve su im šanse za zarazu.
Na stranici COVID-19 Indoor Safety Guideline potrebno je ispuniti obrazac, odnosno odgovoriti na niz pitanja. Znanstvenici su za potrebe te stranice u jednadžbu uvrstili samo jednu osobu zaraženu koronavirusom, ali jasno je da će više zaraženih značiti i veću šansu za zarazu.
Tako primjerice, sjede li u sobi veličine 20 metara kvadratnih dvije osobe, koje razgovaraju bez zaštitnih maski, uz zatvorene prozore i bez nekog posebnog sustava ventilacije, situacija će postati nesigurna nakon manje od sat vremena. U prijevodu, dovoljno je sat vremena da se zarazite u takvim uvjetima. Naravno, treba napomenuti da je to samo model, simulacija razvoja situacije u savršenim uvjetima.
A svi znamo da stvarni život baš tako i ne funkcionira. No ako planirate obiteljsko okupljanje za blagdane, ovaj alat može vam pomoći odabrati točan broj ljudi koje ćete pozvati, veličinu sobe u kojoj ćete se smjestiti, ali i frekvenciju otvaranja prozora i zračenja prostorije. Uz važnu napomenu – da se svi pridržavaju pravila i, po mogućnosti, ne skidaju zaštitne maske.
FOTO Ilustracija