Stanari zgrade na Trgu podravskih heroja u Koprivnici žale se da voda u njihovim stanovima ima neobičan miris. Već duže od mjesec dana, tvrde oni, nije im ugodni piti tu vodu, a ima i onih koji je iz opreza prokuhavaju.
Ova je priča objavljena u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…
– Ne znam je li problem u cijevima ili možda zbog neugodnih mirisa koji učestalo dopiru iz kanalizacije. Upozorili smo upravitelja zgrade na taj problem, a kako nismo dobili nikakvu obavijest, većina nas tu vodu pije. Dosad se nikome ništa nije dogodilo, ali meni osobno nije nimalo drago piti vodu koja ima miris po nekakvoj kiselini – kaže Đurđa Bratković.

I Sanja Horvat koja živi u istoj zgradi tvrdi da voda ima neobičan miris.
– Kao i susjeda, pijem tu vodu, no kad god imam priliku vodu za piće donesem od svojih najbližih – dodaje Sanja Horvat.
Đurđa Bratković žali se i na stanare iz susjednih zgrada koji sve češće parkiraju svoje aute na parkirališta ispred njene zgrade, kao i na zelene površine.
– Jedan od njih je svojim autom „potrgao“ poklopac od kanalizacijskog odvoda pa i to može biti razlog neugodnih mirisa. On je izbetonirao dio oštećenja šahta, ali otkad ga je strgao, stalno u svom stanu osjetim miris kanalizacije. I s tim problemom upoznali smo upravitelja zgrade, kao i komunalnog redara, ali svaki dan ponavlja se ista priča – kaže Đurđa Bratković.
U Koprivničkim vodama ističu kako nisu primili pritužbu korisnika na kvalitetu vode na Trgu podravskih heroja.

– Nakon vašeg poslanog upita kontaktirali smo predstavnika stanara zgrade Trg podravskih heroja koji nam je rekao da nema nikakvih saznanja vezano za pritužbu stanara na kvalitetu vode i potvrdio je da je s tlakom i vodom u njihovoj zgradi sve u redu – kaže Zdravko Petras, direktor Koprivničkih voda.
Samorazumljivo je, a i zakonski propisano, dodaje on, da voda za piće mora biti bez mirisa i okusa. Moguće je da zbog male potrošnje i dugog stajanja vode u cijevima stanova dođe do pojave neugodnih mirisa vode, no to na Trgu Podravskih heroja u kontekstu vanjske mreže nije moguće jer su tu dostatne potrošnje da se voda u sustavu izmjeni nekoliko puta dnevno.
– Na kvalitetu vode može utjecati i sustav razvodnog cjevovoda te je važno da je on od adekvatnih materijala i u ispravnom stanju, kako distribucijska mreža tako i interni sustavi zgrada. Taj je aspekt vodoopskrbe prepoznat od struke i zakonski reguliran na način da je od obračunskog brojila potrošnje za interni sustav zgrade odgovoran upravitelj zgrade – kaže Zdravko Petras.

Poznato je iz struke, ističe on, da na kvalitetu vode može utjecati interni sustav i to iz više razloga koji su u nadležnosti održavanja zgrade i nisu pod ingerencijom i odgovornosti javnog isporučitelja vodnih usluga.
– Nije moguće odgovorno reći ima li razloga za zabrinutost stanara ili ne dok se ne utvrdi razlog pojave neugodnog mirisa vode za piće. Na svaku sumnju treba adekvatno reagirati i uključiti sve odgovorne dionike sustava. Za sustav javne vodoopskrbe kojim upravljaju Koprivničke vode možemo odgovorno reći da je siguran i da je voda zdravstveno ispravna po svim ispitivanim parametrima, kako po internim kontrolama, koje se provode svakodnevno na više točaka mreže, tako i po vanjskim kontrolama koje se provode po nadležnim institucijama – ističe Zdravko Petras.
Vezano uz neugodne mirise koji dopiru iz kanalizacije, dodaje on, realna je pretpostavka da je u tom slučaju uzrok interni kanalizacijski sustav, bilo stanova bilo zajedničkih prostorija, a koji je pod upravljanjem i održavanjem ugovorenog stambenog servisa.
– U ljetnom sušnom razdoblju često dolazi do potpunog isušivanja vode u kućnim sifonima i u vanjskim kišnim slivnicima pa se osjeti širenje neugodnih mirisa iz sustava javne odvodnje. Rješenje je da se ulije voda u sifone i da se ponovno napravi vodeni čep, što i je funkcija kućnih sifona – naglašava Zdravko Petras.
FOTO Nikola Wolf