Križevčani više nisu najveći dužnici, dug Koprivničanaca najviši u zemlji

Križevčani su godinama, prema podacima Fine, bili uvjerljivo najveći dužnici u cijeloj zemlji, a sad su tu neslavnu titulu – pomalo iznenađujuće – preuzeli naši susjedi, stanovnici Čakovca! No, Križevčani su i dalje vrlo visoko, na drugom mjestu, a slijede ih Siščani.

Ova je tema objavljena u utorak u tiskanom izdanju Podravskog lista…

Čak 10,92 posto ukupnog radno sposobnog stanovništva u Križevcima ne podmiruje svoje dugove na vrijeme, dok je u Čakovcu to 11,63 posto. Najmanje su dužni Dubrovčani, kod njih „tek“ 6,57 posto radno aktivnog stanovništva ne vraća dugove. Kod Koprivničanaca udio onih spremnih za ovrhe je 7,66 posto, što je ispod državnog prosjeka od 8,42 posto. Podravci i Prigorci zajedno su jedni od najzaduženijih stanovnika i nalazimo se kao županija na visokom trećem mjestu. Od nas su gori samo Bjelovarčani i Siščani. Kad se gleda ukupan broj stanovnika, onda smo na drugom najgorem mjestu iza Bjelovarčana. Prava je sreća da imamo Koprivnicu jer bismo i tu vrlo vjerojatno bili najgori. U našoj županiji, naime, gotovo svaki deseta radno aktivna osoba nalazi se pred ovrhom.

RANG LISTA GRADOVA I DUŽNIKA

GradBroj dužnikaUdio dužnika kod radno aktivnih (%)
Koprivnica16357,66
Križevci156110,92
Čakovec214811,63
Bjelovar288210,68
Varaždin26508,39
Samobor19977,81

Inače, u našoj županiji čak 7500 osoba nalazi se pred ili u postupku ovrhe, a iznos dugova premašio je pola milijarde kuna (532 milijuna). Udio Koprivnice u tom dugu je otprilike 40 posto, a Križevaca 15-ak posto.

Prema prosječnom iznosu duga, najviše je potrošača s neizvršenim osnovama za plaćanje u Koprivnici, njihov prosječan dug iznosi 147 tisuća kuna. Slijede ih potrošači grada Rovinja s dugom od 132 tisuće kuna, pa Varaždina sa 130 tisuća… Prosječan iznos duga smanjen je na području većine županija pa tako i naše, i to za 3,9 posto. Najviše su ga smanjili stanovnici Požeško-slavonske županije za 38,5 posto. Potrošač iz naše županije prosječno duguje 181.000 kuna, a pravna osoba oko 317.000 kuna. Najveći su dugovi u prosjeku oni koji se ne plaćaju više od godinu dana, kod potrošača su oko 246.000 kuna, a kod pravnih osoba čak 757.000 kuna.

RANG LISTA PO ŽUPANIJAMA

ŽupanijaBroj dužnikaUdio dužnika kod radno aktivnih (%)
Koprivničko-križevačka74619,70
Bjelovarsko-bilogorska77899,82
Međimurska65228,49
Virovitičko-podravska51239,02
Varaždinska85747,19
Hrvatska242.1138,42

Stanovnici naše županije najmanje u iznosu duguju svojim jedinicama lokalne ili regionalne uprave, oko 2,8 milijuna kuna. Dug prema državi iznosi otprilike 77 milijuna kuna, a prema ostalim vjerovnicima poput teleoperatera, banaka i ostalima astronomskih 452 milijuna kuna. Dodajmo i kako je prema podacima Fine s krajem rujna ove godine u Hrvatskoj bilo 242.113 potrošača koji nisu podmirili dospjele osnove za plaćanje. Dug je iznosio čak 18,2 milijarde kuna i veći je za 600 milijuna nego u isto vrijeme lani.

FOTO Ilustracija

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Upišite pojam koji želite pretraživati

Na našoj stranici koristimo kolačiće (cookies) kako bismo Vam mogli pružati usluge, koje bez upotrebe kolačića ne bismo bili u mogućnosti pružati. Nastavkom korištenja stranice suglasni ste s korištenjem kolačića. PRAVILA PRIVATNOSTI