Podravski pčelari, uz prošle dvije katastrofalne sezone, suočeni su i s problemom patvorina meda koje se sve više pojavljuju na tržištu. Sve je više pretržaca koji u želji da zarade što više novca nude i patvorine meda, a pčelarima u borbi s njima dodatni problem stvara i činjenica da u slučaju sumnje na patvorinu moraju sami platiti oko 5000 kuna kako bi med otišao na analizu. Naime, takva analiza provodi se samo u Njemačkoj, a u slučaju da se uspostavi da je riječ o patvorenom medu, državni inspektorat vraća pčelarima uplaćenih 5000 kuna za analizu.
Ova je tema objavljena u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…
Patvorine meda pojavile su se i u Koprivnici, no naši pčelari zasad se nisu odlučili da zatraže analizu od sumnjivog pretršca upravo zbog iznosa koji se mora uplatiti kako bi se med poslao u laboratorij u Njemačkoj. Zdenko Lončarić, predsjednik koprivničke Pčelarske udruge Lipa, ističe kako na koprivničko sajmište svakog ponedjeljka dolazi jedan prodavač iz Međimurja koji u ponudi ima i med koji je najvjerojatnije patvorina.

– Med koji on prodaje nema nikakve oznake, a i po boji i ostalim karakteristikama nalikuje na patvorinu. Mi smo obavijestili inspektorat koji je obavio nadzor i kad god se pojavi inspekcija, taj prodavač pospremi sumnjivi med u auto. Čim se inspektori „maknu“, ponovno prodaje taj med. Nećemo sa stopostotnom sigurnošću tvrditi da je to patvorina, ali očito nešto ne „štima“ s tim njegovim medom – kaže Zdenko Lončarić.
Najvažnije je, dodaje on, kupcima skrenuti pozornost da ne kupuju takav med sumnjive kvalitete. – Svi pravi pčelari koji se bave prodajom meda „na malo“ imaju svoje etikete, a većina i oznaku Med s hrvatskih pčelinjaka koje je najbolje jamstvo da će kupci dobiti kvalitetan i domaći proizvod – zaključio je Zdenko Lončarić.
FOTO Nikola Wolf