Znanstvenici koji su istraživali kako temperament oblikuje ishode u odrasloj životnoj dobi, otkrili su kako je bihevioralna inhibicija kod djece prediktor rezervirane, introvertirane osobnosti do 26. godine. Za one osobe koje pokazuju osjetljivost prema činjenju pogrešaka u adolescenciji, istraživanje je otkrilo veći rizik od unutarnjih poremećaja poput anksioznosti i depresiji u odrasloj dobi. Istraživanje objavljeno u Proceedings of the National Academy of Sciences daje snažne dokaze o utjecaju temperamenta dojenčeta na ishode ponašanja u odrasloj dobi.

– Dok brojne studije povezuju ponašanje u ranom djetinjstvu i psihopatologiju, rezultati našeg istraživanja jedinstveni su – rekao je autor studije Daniel Pine te dodao kako je to zato što je njihovo istraživanje proučavalo temperament u vrlo ranoj dobi, povezujući ga s ishodima koji su se događali i više od 20 godina poslije kroz individualne razlike u neuralnim procesima.
Temperament se odnosi na biološki bazirane individualne razlike u načinu na koji ljudi emotivno i bihevioralno odgovaraju na svijet oko sebe. Kroz dojenačko doba temperament služi kao temelj kasnije osobnosti. Jedan specifični oblik temperamenta koji se naziva bihevioralna inhibicija ispoljava se kao oprezno, plaho i izbjegavajuće ponašanje prema nepoznatim ljudima, objektima i situacijama. Otkriveno je kako je bihevioralna inhibicija relativno stabilna kroz prve godine života i djetinjstvo, a djeca koja je imaju u većem su riziku od razvitka socijalnog povlačenja i anksioznih poremećaja nego što su to djeca koja nemaju bihevioralnu inhibiciju. Znanstvenici su otkrili kako bihevioralna inhibicija u dobi od 14 mjeseci predviđa, u dobi do 26 godina, rezerviranu osobnost, manje romantičnih veza u posljednjih 10 godina i niže socijalno funkcioniranje među obitelji i prijateljima. No, znanstvenici naglašavaju kako je potrebno još većih studija na raznim uzorcima kako bi se ova teorija mogla generalizirati.