Deset godina prošlo je od pada i pronalaska meteorita u Križevcima. Ovih se dana to obilježilo tematskim predavanjem održanom u križevačkoj knjižnici Franjo Marković, a na kojem su sudjelovali članovi udruge ProGEO-Hrvatska koja se bavi promocijom znanosti, te zaštitom i promocijom geološke baštine.
Podsjetimo, meteorit je pao u kiši komada meteora koja se dogodila u noći s 4. na 5. veljače 2011. kraj Križevaca. Procjenjuje se da je meteorit pri ulasku u atmoferu težio oko 90 kilograma. Nebesko tijelo doletjelo je pod prilično velikim kutom od oko 60 stupnjeva.

Tada je dvadesetak seizmičkih stanica u Sloveniji, Mađarskoj, Češkoj i Hrvatskoj zabilježilo „potres u zraku“, a vatreni spektakl koji je uslijedio snimilo je nekoliko kamera meteorske mreže i promatračnica. Najbolje snimke tada je napravila HMM kamera iz Valpova s udaljenosti od oko 150 km. U okolici Križevaca tada je palo, procjenjuje se, nekoliko stotina dijelova meteora koji bi zajedno mogli težiti oko tri kilograma. Ubrzo su članovi Hrvatske meteorske mreže, nekoliko astronomskih društava i tada nedavno osnovane Križevačke astronomske udruge ‘Perzeidi’ za njihovim ostacima krenuli u potragu, od čega je nastala prava mala ekspedicija.

Više terenskih istraživanja vodio je poznati hrvatski znanstvenik i astronom, dugogodišnji voditelj zvjezdarnice u Višnjanu Korado Korlević. Konačno je 20. veljače pronađen komadić težak 292 grama, veličine otprilike kokošjeg jajeta. U timu koji ga je pronašao bili su i članovi Perzeida, a mi smo tim povodom razgovarali s njihovim bivšim dugogodišnjim predsjednikom, no i dalje aktivnim članom, Ratkom Matićem. On nam je rekao kako se meteorit, koji je i službeno dobio ime po glavnom gradu Prigorja, danas čuva u posebnom spremištu unutar zvjezdarnice u Višnjanu.

– Meteorit je tri godine nakon što je otkriven poslan na dodatne analize koje su i službeno potvrdile da se zaista radi o meteoritu. On se sad čuva u spremištu za svemirske tvari i to u vakuumskom spremniku, budući da je vrlo osjetljiv na vlagu i soli. To je jedini komad meteorita koji je tada pronađen, iako smo sigurni da ih je u okolici Križevaca palo još. Međutim, na njih je teško naići i potreban je cijeli tim za njihovo terensko istraživanje – ispričao nam je Matić, koji vjeruje kako bi ih se dalo sigurno pronaći još, no u prirodi su izloženi vlagi i atmosferskim prilikama i u tih deset godina vjerojatno su vrlo oštećeni.
Ovaj je komad, kaže, u potpunosti očuvan te kao takav i najpogodniji za daljnja istraživanja.

– Da se nađe još nekoliko entuzijasta poput mene koji bi išli u dodatna terenska istraživanja, ja bih sigurno išao – nastavio je Matić, objasnivši kako meteoriti u našem podneblju ustvari padaju i puno češće, navevši kako je prije nekoliko godina jedan zabilježen kako pada u okolici Koprivnice.

No, za taj meteorit nije pronađen nijedan dokaz. Znanstvenicima je i datum pronalaska bio zanimljiv i simboličan. Tog je datuma daleke 1951. godine, točno 20. veljače, naime, zadnji put pronađen meteorit u Hrvatskoj i to kod Dubrovnika. U međuvremenu se doznalo da je meteorit stariji od Zemlje, a bio je dio asteroida koji je putovao negdje između Jupitera i Marsa. Kao predmet interesa znanstvenika s godinama nije jenjavao, te je nekoliko godina nakon pronalaska postao i prvi meteorit koji je snimljen u svrhu istraživanja tada potpuno novom tehnikom: stavljen je na rendgen, čijim se snimkama mogla vidjeti njegova unutarnja struktura. Iako pomno čuvan, do meteorita se može doći ako se rade istraživanja ili diplomski radovi u sklopu odgovarajućih znanstvenih ili stručnih studija. No, nema razloga da se odbiju makar novinari, ako bi željeli samo fotografirati ili uživo vidjeti spomenuti komad meteorita, zaključuje Matić.
FOTO Udruga Perzeidi