Plaće u našoj županiji: Programeri 10.556 kuna, obrazovanje 7486 kuna!

Podravski favicon - Podravina i Prigorje - Koprivnica - Križevci - Đurđevac - Ludbreg - Aktualne vijesti - Zanimljivosti - Fotogalerije

Neto plaće u javnom i privatnom sektoru kod obrtnika i poduzetnika u Koprivničko-križevačkoj županiji u lipnju ove godine u prosjeku su iznosile 6595 kuna, i to je na 12. mjestu u državi.

Ova je tema objavljena u pondjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…

Od županija u okruženju plaće radnika iz naše županije manje su jedino od onih u Međimurskoj županiji i na području Zagreba. Samo u odnosu na travanj ove godine one su rasle za otprilike 250 kuna. U Varaždinskoj, primjerice, djelatnici u javnom i privatnom sektoru imaju u prosjeku 30-ak kuna manju plaću, a u Međimurskoj 11 kuna veću. Prosječna plaća u državi za lipanj ove godine bila je 7175 kuna, što je gotovo 100 kuna više nego u travnju.

Od kraja 2019., primjerice, neto plaće u Koprivničko-križevačkoj županiji u prosjeku su bile 5855 kuna. U međuvremenu su porasle za više od 1000 kuna. Od 32.208 zaposlenih u našoj županiji, daleko najviše ih radi u prerađivačkoj industriji, njih 10.263, ponajviše zahvaljujući velikim kompanijama poput Podravke, Belupa, Carlsberga, Hartmanna, Rasca… U trgovini na veliko i malo radi točno 4234 djelatnika, u građevini 2702. Imamo i 2630 zaposlenih u sustavima obrazovanja, školama, fakultetima, a u zdravstvu i socijalnim djelatnostima nešto više od 2000.

U zdravstvu je prosjek plaća 8334 kune

Daleko najviše prosječne plaće su u sektoru informacija i komunikacija i iznose 9611 kuna (9191 kuna u našoj županiji op.a.). U Koprivničko-križevačkoj županiji tamo radi tek 500 osoba. Pojedinačno najveće plaće u državi su u sektoru računalnog programiranja – čak 10.556 kuna. U prerađivačkoj industriji, koja je i najbrojnija, prosječne neto plaće su 6519 kuna. U prosjeku najmanje plaće u Podravini i Prigorju dobiva 740 zaposlenih u sektoru pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane, i to 4720 kuna.

Denis Paradiš je predsjednik velikog sindikata zaposlenih u poljoprivredi i prerađivačkoj industriji PPDIV-a i on ističe kako su i poljoprivreda i prerađivačka industrija specifične te su plaće u prosjeku među manjima.

– One variraju od minimalne pa sve do možda 8000 kuna. No, tu ulaze i bonusi i dodaci pa kad uzmete osnovnu neto plaću, jasno je da to ne može biti dosta s obzirom na ovo divljanje cijena – ističe Paradiš koji se slaže da bi možda bilo bolje po uzoru na ostale zemlje objavljivati medijan plaća, to jest izračun kojim se dobije središnja vrijednost prema distribuciji.

Denis Paradiš

– Iz toga više možete iščitati i medijan vam je bliže istini. Imate menadžere i direktore koji rade za dvoznamenkaste iznose i bonuse, a radnici za male plaće i onda kad se izračuna prosjek plaća, on vam ne govori ništa i normalno da su zaposlenici ogorčeni kad pročitaju prosjek od 6000-7000 kuna, a oni rade za možda 4000 – ističe prvi čovjek PPDIV-a. 

Prema podacima Hrvatskog zavoda za statistiku, u Koprivničko-križevačkoj županiji je točno 40.093 radno aktivnih stanovnika, od kojih skoro 8000 ne radi. Prema podacima Zavoda, stopa nezaposlenosti u našoj županiji je tek 4,8 posto i ona je među najnižima u cijeloj zemlji. Bolji su samo u Varaždinskoj županiji, gdje je nezaposlenost 3,4 posto te u Istarskoj s 3,8 posto. Isti postotak nezaposlenih kao i mi imaju Međimurci i Grad Zagreb.

Prosjek neto plaća po županijama (lipanj 2021., HZZ)

ŽupanijaNeto plaća (kn)
Koprivničko-križevačka6595
Bjelovarsko-bilogorska6242
Varaždinska6562
Međimurska6609
Virovitičko-podravska6067
Hrvatska7175

Neto plaće po sektorima u županiji (lipanj 2021.)

SektorPlaća (kn)Broj zaposlenih
Prerađivačka651910.263
Obrazovanje74862630
Zdravstvo i socijala83342078
Građevina55042702
Informacije i komunikacije9191500
Trgovina55464234
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Upišite pojam koji želite pretraživati

Na našoj stranici koristimo kolačiće (cookies) kako bismo Vam mogli pružati usluge, koje bez upotrebe kolačića ne bismo bili u mogućnosti pružati. Nastavkom korištenja stranice suglasni ste s korištenjem kolačića. PRAVILA PRIVATNOSTI