Osnovnu školu u Martijancu očekuje rekonstrukcija i dogradnja kao
preduvjet organizacije nastave u jednoj smjeni te uređenje i opremanje
vanjskih igrališta.
Sporazum o sufinanciranju troškova rekonstrukcije, dogradnje i opremanja zgrade te sanacije i opremanja školskih sportskih igrališta vrijedan 9,5 milijuna kuna potpisali su župan Varaždinske županije Radimir Čačić, načelnik Općine Martijanec Dražen Levak i ravnateljica Osnovne škole Martijanec Sonja Huzjak.

Rekonstrukcijom škole nadogradit će se šest učionica s pratećim sadržajima pa će ukupno 96 posto učenika u Varaždinskoj županiji imati nastavu u jednoj smjeni.
” Ukupno 187 učenika u 14 razrednih odjela u školi u Martijancu u
kojoj je zaposleno 44 djelatnika će imati iste uvjete kao i 96 posto
djece u Varaždinskoj županiji. Tih par posto ćemo riješiti u dogovoru s Ministarstvom obrazovanja. Imamo jasan stav da do početka
sljedeće godine imamo sliku – ili ćemo to rješavati kroz centralni
državni budžet s podrškom EIB-a ili ćemo to rješavati kroz
javno-privatno partnerstvo. Sasvim svejedno, još nam predstoji škola u
Ivancu, ali i to ćemo riješiti.. Što se tiče podrške bez koje ne ide i ne možemo realizirati JPP, a znamo da to funkcionira po principu 55 posto država, 35 Županija i 10 posto lokalna samouprava, Grad Ivanec se izjasnio i oni prihvaćaju taj model. Bit će nam puno draže ako to riješimo jednostavnijim i jeftinijim načinom direktnog financiranja i dogovora s resornim Ministarstvom”, rekao je župan Čačić te naznačio kako je ovaj projekt rezultat obostranog kvalitetnog dogovora.
Načelnik Općine Martijanec Dražen Levak zadovoljan je što je nakon desetak godina rasprave o ovom projektu on i zaživio te što je Sporazum potpisan.

“Već duže vrijeme pregovaramo s Varaždinskom županijom oko
dogradnje Osnovne škole u Martijancu i stvaranja uvjeta za jednosmjensku nastavu. U tom smislu, donijeta je odluka o darovanju zemljišta OŠ Martijanec površine 9162 četvorna metra za dogradnju škole i osiguravanje uvjeta za organizaciju nastave u jednoj smjeni. Ujedno je donijeta i odluka o sufinanciranju projekta dogradnje osnovne škole za što će se Općina morati kreditno zadužiti, ali je jednoglasni stav vijećnika da se u cilju stvaranja uvjeta za jednosmjensku nastavu ide u sufinanciranje ove investicije”, rekao je Levak te dodao kako je “kod oba ova ugovora Općinsko vijeće zauzelo je stav da dajemo i sudjelujemo u izgradnji, ali ujedno i stvaramo preduvjete da se objekt i postojeći objekti škole koriste za potrebe mještana općine Martijanec, kad se u školi neće odvijati nastava. Ugovorit ćemo s
Varaždinskom županijom, za što su i dali suglasnost, da mještani Općine Martijanec mogu koristiti 25 posto termina u školsko-sportskoj dvorani, vanjska školska sportska igrališta, odnosno asfaltirana igrališta koja će se obnoviti. Ugovorili smo i trajno pravo korištenja svlačionica NK Polet.”
Osim rekonstrukcije i dogradnje te stručnog nadzora i zaštite na radu financira se i opremanje škole te uređenje i opremanje vanjskih igrališta, a ugovor je potpisala ravnateljica škole Sonja Huzjak.
“Ovom prilikom želim istaknuti kako Osnovnu školu Martijanec pohađa
187 učenika u 14 razrednih odjela. Škola broji 44 djelatnika. Novoizgrađene prostore škola će koristiti za potrebe nastave u jednoj smjeni, a u poslijepodnevnim i večernjim satima Općina za svoje potrebe. Jako sam sretna i zadovoljna što nakon toliko godina krećemo s
realizacijom projekta”, rekla je i zahvalila se svima Huzjak.
Sredinom 90-ih počela je gradnja trodijelne sportske dvorane no ona nije dovršena. Sada će se rekonstrukcijom i dogradnjom postojeće građevine povezati u funkcionalnu cjelinu koja će omogućiti održavanje nastave u jednoj smjeni.
Kao najpovoljnija ponuda prihvaćena je ponuda tvrtke Mipcro u iznosu od 7.973.887,68 kuna s PDV-om, dok je za stručni nadzor odabrana je ponuda tvrtke APG inženjering u iznosu od 108.100,00 kuna s PDV-om.
Inače, OŠ Martijanec je 2019. energetski obnovljena. Škola je dobila
novu fasadu, kvalitetnu stolariju i krovište, a učionice sustav
prozračivanja. Uređen je i pristup za osobe s invaliditetom te za
slijepe i slabovidne osobe, a uštede na energentima iznose više od 65
posto. Riječ je o najvećem ulaganju od izgradnje škole 1971, ukupne
vrijednosti 7,4 milijuna kuna od čega su bespovratna EU sredstva tri milijuna kuna, sredstva Varaždinske županije u iznosu od 2,8 milijuna kuna te bespovratna sredstva iz nacionalnog Fonda od 1,5 milijuna kuna.
Varaždinska županija uložila je i dodatnih milijun kuna kako bi sve bilo spremno za dogradnju škole za jednosmjensku nastavu.
Investiciju će Varaždinska županija sufinancirati s 75 posto iznosa,
odnosno s 7.125.000,00 kuna, a Općina Martijanec s 25 posto, tj.
2.375.000,00 kuna.