Ivan Š. iz Virja, negdašnji općinski čelnik, ugledni ekonomist te voditelj financija ludbreškog Farmala, presudom Općinskog suda u Koprivnici dobio je više od milijun kuna odštete i troškova zbog prometne nesreće u kojoj je teško stradao u ožujku 2009. godine.
Ova je priča objavljena u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…
Osim tog iznosa, istom presudom Općinskog suda, HOK osiguranje mora mu isplatiti i rate mjesečne rente za tuđu pomoć i njegu od 2011. do 2015. godine po 2000 kuna te po 4466 kuna mjesečno od 2013. do 2015. godine za zaradu koju je izgubio zbog liječenja i nemogućnosti obavljanja posla. HOK osiguranje Ivanu Š. isplatilo je tek 90.000 kuna odštete i smatrali su da je to za njega i posljedice kakve je imao sasvim dovoljno. No, nakon četiri godine sudovanja i do sada jednom ukinutom presudom, Općinski sud u Koprivnici drugi je put dosudio u korist Ivana koji je nezadovoljan odštetom od osiguranja protiv njih pokrenuo i dobio građansku parnicu.

Nesretni je Ivan stradao u prometnoj nesreći između Virja i Šemovaca, na otvorenom dijelu ceste. Nesreću je skrivio Tomislav K., poznati Đurđevčanin, tadašnji predsjednik mladeži HDZ-a koji se automobilom zabio u automobil nesretnog Ivana koji je u nesreći slomio vrat, bedrenu kost, rebro,pretrpio je traumatski šok, razderao koljeno, kožu glave, obje šake i zadobio udarac u stjenku abdomena. Osim toga pretrpio je post traumatski stresni poremećaj zbog kojeg se liječio, a dijagnosticirana mu je i djelomična epilepsija. Zbog svega toga i dan danas osjeća posljedice, trpi bolove te zahtijeva tuđu pomoć i njegu. Tijekom suđenja liječnički vještaci potvrdili su kako je zbog nesreće pretrpio 65-postotno oštećenje tijela i svih 65 posto posljedica su prometne nesreće.
Prvom presudom Općinskog suda u Koprivnici u cijelosti je prihvaćen tužbeni zahtjev Ivana Š., no HOK osiguranje se žalilo te je Županijski sud u Splitu ukinuo presudu i vratio Općinskom sudu na ponovljeno suđenje. Kod ukidanja presude splitski je sud zauzeo stav da su predstavnici HOK osiguranja tijekom parničnog postupka uspjeli argumentirati i dovesti u sumnju nalaze sudskih vještaka te su pronašli propust u provođenju dokaza vještačenjem tako da sud nije mogao donijeti valjanu i zakonitu odluku.
U ponovljenom postupku sudac Darko Magdić ponovio je prvotnu presudu i dosudio u korist tužitelja Ivana ispravljajući pritom pogreške koje je u prvom postupku pronašao Županijski sud u Splitu. Odluku da dosudi u korist tužitelja sudac Magdić temeljio je na nalazima sudskih vještaka koji su potvrdili kako je tužitelju kao posljedica nesreće povrijeđeno pravo osobnosti, pravo na tjelesno i duševno zdravlje, ali i da su mu se kao posljedica nesreće u bitnome smanjile životne aktivnosti. Kod izračuna stupnja oštećenja vještaci su se vodili stručnom, takozvanom Balkthazarovom metodom kojom je detaljno stupnjevana razina i vrsta tjelesnog oštećenja i sukladno s tim utvrđena visina odštete.
Iz HOK-a su zatražili dodatnu provjeru vještačenja sudskih vještaka, a sud je, vjerojatno kako bi zadovoljili pravičnost i moguće probleme u žalbenom postupku na višem sudu, proveo drugo neovisno vještačenje koje se samo u četiri posto razlikovalo od prvotnog. Predlagali su dalje iz HOK-a neovisno vještačenje Medicinskog fakulteta u Rijeci, no sud je to odbio smatrajući kako su dva neovisna vještačenja sudskih vještaka dovoljna i sasvim objektivna u ovom predmetu. Nesreća koja mu se dogodila, Ivanu je potpuno promijenila život.
Nakon liječenja zbog godina i posljedica nije mogao nastaviti raditi, mogao je samo u invalidsku mirovinu koja mu je odobrena. Sudska vještakinja Đurđa Dušić zaključila je na sudu kako razlika plaće i mirovine koju sada dobiva iznosi 4466 kuna. Toliko mu je na kraju sud i dosudio kao mjesečnu rentu koju mora dobivati za vrijeme otkad je proveo na liječenju do kada mu je odobrena mirovina. No, i ova presuda Općinskog suda u Koprivnici je nepravomoćna, HOK osiguranje će se vrlo vjerojatno žaliti, a konačni pravorijek ponovno će dati jedan od županijskih sudova.
FOTO Ilustracija