Iako je ove godine Ludbreg svoj Dan grada proslavio u tišini i bez javnih događanja, to ne znači da se u proteklih godinu dana u Ludbregu nije ništa događalo, naprotiv. Ludbreška gradska vlast na čelu s gradonačelnikom Dubravkom Bilićem u Centru Svijeta provela je i provodi brojne projekte koji imaju za cilj Ludbreg učiniti boljim gradom. Tako su se realizirali projekti koji su imali za cilj dodatno poboljšati kvalitetu života u Ludbregu, ali i grad učiniti atraktivnijim za gospodarstvenike i turizam.
– Samo novim idejama, ali i zajedničkim naporima svih nas, možemo ovaj grad učiniti još boljim, prepoznatljivim i uspješnijim. Ne samo u Hrvatskoj, nego i u cijeloj Europi – rekao je Dubravko Bilić i naveo da je jedan od najznačajnijih projekata u Ludbregu izgradnja Arheološkog parka, koji će završiti već ove godine.
Radovi na ovom značajnom projektu bliže se kraju, a on bi, ako ne bude izvanrednih situacija, mogao biti dogotovljen u rujnu.
– Projekt je za nas vrlo važan, jer će u potpunosti redefinirati turistički razvoj grada. Pokazali smo da prepoznajemo svoju prošlost, a iskoristit ćemo ovu raritetnu lokaciju i prikazati je kao turističku atrakciju. Sve to je temelj za daljnji razvoj turističke ponude. Cilj nam je da Ludbreg na ovaj način, ali i razvojem vinskog turizma te izgradnjom biciklističkih staza i šetnica, predstavimo kao turistički biser sjevera Hrvatske – rekao je Dubravko Bilić.
Ozbiljnost ovog projekta vidi se i u činjenici da je vrijedan 20 milijuna kuna, a svojim završetkom svakako će pridonijeti da Ludbreg postane mjesto na kojem će ljudi, dakle turisti, redovito provoditi svoje slobodno vrijeme.
Važno je napomenuti da će se u sklopu ovog projekta urediti i Arheološki muzej.
– Ovo će biti lokacija kakve nema u bližoj okolici. Ludbreško arheološko nalazište dokazuje da je Ludbreg bio stari rimski grad koji se razvijao u neposrednoj blizini Varaždinskih Toplica, koje su u to vrijeme bile razvijeno naselje. Arheološki nalazi pokazuju da se tu već prije jednog tisućljeća živjelo urbanim životom. Ovaj projekt pokazat će na koji je način funkcionirala zajednica u to davno doba. Vrlo je zanimljiv pronalazak mještana stare Iovie koji je bio podvrgnut otvorenoj operaciji mozga, a još je zanimljivije da je taj pacijent preživio. Taj iznimno zanimljiv artefakt bit će dio postave. U okolici Ludbrega, točnije u Martijancu, pronađena su rimska kola koja će također biti dio eksponata – rekao je Dubravko Bilić i dodao da je cilja Iovia projekta prikazati gostima činjenicu da se u Ludbregu već stoljećima odvija urbani život.
Još jedan vrijedan projekt provela je gradska vlast, za koji su također odobrena sredstva EU, a orijentiran je na hodočasničke rute. Radi se također o projektu kojem je cilj nanovo i još jače usredotočiti se na turizam, a i na baštinu Ludbrega.
– Ludbreg je, poznato je, hodočasničko mjesto koje je priznato od Svete Stolice. U ovom projektu s mađarskim partnerima razvijat ćemo hodočasničku rutu sv. Martina. Taj svetac zaštitnik je župne crkve u susjednom Martijancu, u kojem je projekt Stope sv. Martina već realiziran. Tako ćemo povezati Ludbreg i mjesto u mađarskoj županiji Zala koje također nosi ime po sv. Martinu. Tamo postoji mala, ali iznimno stara crkva i hodočasničko mjesto u kojem se štuje sv. Martin – napomenuo je gradonačelnik Bilić koji je istaknuo da će kroz spomenuti projekt u Ludbregu izgraditi hodočasničku stazu dugu čak 20 kilometra, koja kreće iz centra Ludbrega, a potom prolazi kroz ludbreško svetište, pokraj spomenika sv. Vinka i nastavlja se do onoga posvećenog sv. Martinu u Vinogradima Ludbreškim, a završava u autokampu, koji će se također izgraditi u sklopu ovog projekta. Plan je i u Ludbregu realizirati projekt kojem bi se dodatno uredio i opremio sadržaj dvorca Batthyany.
Što se tiče infrastrukture, pred Ludbregom su dva velika projekta, od kojih je jedan najveći u povijesti ludbreškog kraja.
Naime, već je potpisan ugovor, a najesen se očekuje početak radova na uvođenju širokopojasnog interneta. Radi se o projektu vrijednom 35 milijuna kuna, a ultrabrzi internet uvest će se na područje grad Ludbrega, ali i cijelo područje bivše općine Ludbreg. On će uvesti ludbreška gospodarstva, ali i građane, u svijet modernog digitalnog poslovanja s mogućnosću prijenosa vrlo velikih količina podataka u kratkom vremenu. Sve to dogodit će unutar dvije godine. Građani mogu biti mirni jer su gotove i sve pripremne radnje oko najvećeg projekta u povijesti Ludbrega, aglomeracije.
– Mi smo sa svoje strane uspjeli sve napraviti zahvaljujući dobroj suradnji s Hrvatskim vodama, Varkomom, projektantima i izvođačima. Očekujemo da će resorno ministarstvo prihvatiti naš projekt vrijedan oko 450 milijuna kuna kao prioritetan kako bi se realizirao do kraja 2022. godine – napomenuo je Dubravko Bilić i dodao da će ovaj megaprojekt građanima Ludbrega te općina Martijanec i Sveti Đurđ predstavljati velik dobitak, kako u infrastrukturnom, tako i u ekološkom smislu. Tako bi se nastavila i priča o ekologiji i zaštiti okoliša, koja je započela sanacijom odlagališta Meka.
Poznato je da je Ludbreg uvijek vrh svojih prioriteta stavljao na svoje najmlađe sugrađane, tako da se radi i na proširenju gradskog vrtića, a u planu je i izgradnja novoga privatnog vrtića.
– Ludbreg je Grad prijatelj djece i potrudili smo se da naši najmlađi imaju najbolje uvjete. Na raspolaganju su tri vrtića, jedan je u vlasništvu Grada te se projektom financiranim kroz EU fondove dograđuje i adaptira, što znači veći standard. Usluga ovog vrtića bit će u konačnici primjerenija ovom vremenu i usklađena sa zakonskim propisima koji su postavljeni pred nas. Dakle, imat ćemo veći standard s povećanim kapacitetom. Pokazali smo da se ne brinemo samo o djeci, već i o roditeljima koji imaju na raspolaganju jedan od najjeftinijih smještaja u vrtiću na području Varaždinske županije – naglasio je gradonačelnik te dodao da su zaposlenicima gradskog vrtića nedavno povećane plaće kako bi bili što zadovoljniji te što je kvalitetnije moguće pristupili poslu.
Grad financira i svoje srednjoškolce i studente te je na godišnjoj razini za to izdvojio više od 300.000 kuna.
Ove godine u proračunu za rad udruga Grad je osigurao više od 400.000 kuna, a Ludbreg je napravio pravu malu revoluciju u financiranju udruga, koje sad moraju, da bi dobile gradski novac, ponuditi i konkretne projekte, što je udruge potaklo da se prijavljuju i na druge izvore financiranja. Također, Grad sufinancira i poljoprivrednike te je u gradskom proračunu opet spremio 150.000 kuna poticaja za uzgoj svinja, a potiču se i uzgajivači cvijeća. Vrlo je uspješna i Poljoprivredna zadruga Ludbrešeki kraj, koja je u nekoliko godina postala značajni „igrač“ te ima vrlo uspješnu suradnju s koprivničkom Podravkom.