Propast mirovinskog sustava: Koprivnica drži našu županiju na životu!

Trend smanjenja omjera broja zaposlenih prema umirovljenicima traje već desetljećima i opasno nam prijeti činjenica da ćemo imati više onih koji primaju mirovine nego koji za njih zarađuju.

Ova je tema objavljena u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…

Upravo se to nedavno dogodilo jednoj našoj županiji, Sisačko-moslavačkoj, u kojoj 0,95 osiguranika financira jednog umirovljenika. Stanje u našoj Koprivničko-križevačkoj županiji također nije bajno, potvrđuju podaci Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje. Na 1,21 zaposlenog dolazi jedan umirovljenik. S obzirom na to da u našoj županiji u mirovinsko uplaćuje nešto manje od 35.000 osoba, a imamo oko 105.000 stanovnika, jasno je da svaki zaposleni u prosjeku uzdržava sebe, obitelj i jednog umirovljenika. Situacija u sjedištu županije, u Koprivnici, znatno je povoljnija, imamo 16.227 zaposlenih i 8493 korisnika mirovina, a odnos je 1,91 i samo četiri hrvatska grada imaju bolji omjer. Prosječna mirovina iznosi 2859 kuna.

Prema podacima za kraj 2020. godine, prosječna mirovina u našoj županiji iznosila je 2,296 kuna i samo su još četiri županije imale niže mirovine.

Naša je županija tu u „zlatnoj sredini“ i ako se gleda omjer zaposlenih i umirovljenika, 11 je županija u lošijoj situaciji od naše. Najbolje je u Međimurskoj koja je jaka po broju malih i srednjih obrtnika, obiteljskih firmi, a odnos zaposlenih prema umirovljenicima je 1,66. Kad se prisjetimo da je 1950. godine u Hrvatskoj 8,75 radnika bilo na jednog umirovljenika, a početkom rata taj odnos je bio tri prema jedan – vidimo da je trend katastrofalan, a sustav neodrživ. Prije dvije godine država je iz mirovinske kase izdvojila 40 milijardi kuna, a u isto vrijeme uplaćeno je tek 24 milijarde.

Odnos broja zaposlenih prema umirovljenicima – županije (Tablica 1.)

ŽupanijaBroj osiguranikaBroj umirovljenikaOdnos
Koprivničko-križevačka34.50128.5981,21
Sisačko-moslavačka41.99844.3390,95
Međimurska41.93225.2101,66
Varaždinska66.59243.1381,54
Bjelovarsko-bilogorska31.88129.1341,09
Hrvatska1,546.9371,241.2541,25
-izvor HZMO (12/2020.)

Stručnjaci tvrde da je sustav međugeneracijske solidarnosti već neko vrijeme neodrživ i da bismo, po uzoru na neke zapadne zemlje, trebali imati individualne mirovinske štednje, u kojima svatko štedi za svoju mirovinu.*

– Sustav međugeneracijske solidarnosti je dobar i prikladan u razdoblju kad je omjer zaposlenika i umirovljenika 1980. bio 4:1, pa i 1990. kad je bio 3:1. Mirovinski fondovi bili su puni „kao brod“, imali su sredstva za mirovine za nekoliko mjeseci, kreditirali su poduzeća poput Podravke. Već nakon 10 godina hrvatske samostalnosti zbog poznatih razloga omjer je pao na neodrživih 1,38:1, a danas je na 1,25:1 – pojašnjava Željko Šemper, jedan od najvećih stručnjaka za mirovinski sustav u zemlji i dodaje kako je potom uslijedila „famozna“ 1999. restriktivna mirovinska reforma koja je teško oštetila „nove“ umirovljenike.

Odnos broja zaposlenih prema umirovljenicima – gradovi (Tablica 2.)

GradBroj osiguranikaBroj umirovljenikaOdnos
Koprivnica16.22784931,91
Varaždin33.76313.0022,60
Čakovec20.46982982,47
Bjelovar15.69810.4021,51
Zadar35.66620.3101,76
Zagreb459.647362.3501,27
*-izvor HZMO (12/2020.)

– U pandemijskoj 2020. doprinosima zaposlenika prikupljeno je 52 posto sredstava (22,7 milijarda kuna), a iz državnog proračuna treba izdvojiti još 48 posto sredstava (21,2 milijarde kuna). Takvo je stanje, posebno nakon potresa i pandemije, neodrživo – ističe i misli da bi individualna štednja „proizvela“ još više sirotinje, jer danas oko 60 posto zaposlenika ima plaću ispod prosječne plaće i ne može štedjeti za starost.

Željko Šemper

Dodajmo i kako uz nepovoljan omjer zaposlenika i umirovljenika sadašnja prosječna hrvatska mirovina prema Zakonu o mirovinskom osiguranju (bez dijela povlaštenih) za ožujak 2021. iznosi 2580 kuna, a neto plaća za isti mjesec 7138 kuna. Prema tome udio mirovine u plaći iznosi tek 36,14 posto, a prije sedam godina, u ožujku 2014. iznosio je 41,35 posto. – Aktualna Vlada premijera Plenkovića 2015. obećala je povećanje razine prema 60 posto. Naša županija dijeli sudbinu ovakve države: omjer zaposlenika i umirovljenika iznosi 1,21:1, a prosječna mirovina s 31. prosinca 2020. iznosi 2355 kuna ili 33,64 posto – oba su parametra ispod državne razine! – podsjeća Šemper i navodi kako Grad Koprivnica ima omjer 1,91, a udio mirovina u plaći iznosi 40,39 posto i drži županiju iznad vode, da još više ne potone!

Prosječan umirovljenik u županiji s trećinom prosječne hrvatske plaće jedva spaja kraj s krajem – kazuje Šemper.

FOTO Arhiva

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email

Upišite pojam koji želite pretraživati

Na našoj stranici koristimo kolačiće (cookies) kako bismo Vam mogli pružati usluge, koje bez upotrebe kolačića ne bismo bili u mogućnosti pružati. Nastavkom korištenja stranice suglasni ste s korištenjem kolačića. PRAVILA PRIVATNOSTI