Prošla godina bila je za naš kraj i sportaše vrlo uspješna, mladi najviše oduševili

Nikad još nismo doživjeli takvu godinu kao što je bila 2020., barem kad je sport u pitanju. Virusna prijetnja pokazala se kao velik neprijatelj sporta, osobito amaterskog. Profesionalci su se prvi vratili na sportske terene, ali i amateri su vrijedno trenirali i ostvarili zapažene rezultate. Nitko ne zna kako će se pandemija dalje razvijati, no nadamo se da ćemo je uskoro zaboraviti i da će nam se sport vratiti u normalu.

Rukometašice Podravke igrale su zapaženu ulogu u Europi

I dok čekamo sportska uzbuđenja u novoj godini, ovom prilikom nudimo vam završni osvrt na najvažnija sportska zbivanja na našem podravsko-prigorskom području u 2020. Jasno, u ovom pregledu nismo obuhvatili sjajne rezultate koje su ostvarili Veronika Drljačić i Filip Verčević, sportaši godine izboru našeg lista.

Od klubova je najviše u akciji bio Slaven Belupo, čiji su igrači praktički bili aktivni cijelo vrijeme, bez ljetnog odmora i klasičnih priprema, ali uz stanku u natjecanjima u ožujku, travnju i svibnju. Trener Tomislav Stipić stabilizirao je momčad, stvorio odličnu atmosferu i nastavio s dobrim rezultatima i u novoj sezoni. Naravno, navijači bi željeli više, bolje i jače, htjeli bi borbu za Europu, no realnost je ipak nešto drugo ako se u obzir uzmu godišnji proračuni Slavena i ostalih klubova koji troše i po nekoliko puta više. U 2021. Farmaceuti će ukupno potrošiti manje od 19 milijuna kuna, a važan prihod ostvaren je transferom Zvonimira Šarlije u Ankaragücü za 300.000 eura.

Nogometaši Tehnike Koprivnice osvojili su Kup

Igračima su zbog korona-krize smanjene plaće, a ukinuta je i B momčad koja se natjecala u Četvrtoj ligi. U novu sezonu krenulo se bez visokih ciljeva, ali Stipić i njegovi igrači vjeruju da mogu napraviti i više od očekivanja. I 2020. godinu obilježio je neuništivi Ivan Krstanović, koji je u ogledu s Interom postigao i svoj stoti pogodak u Hrvatskoj nogometnoj ligi. Napredovalo je dosta igrača, među njima možda najviše Nemanja Glavčić, trenutačno vodeći asistent lige sa šest asistencija za pogotke svojih suigrača.

Što se tiče nogometa u nižim ligama, korona je određivala ritmove i na proljeće su natjecanja zaustavljena te nisu proglašavani prvaci. Klubovi koji su puno investirali našli su se u problemima, pogotovo oni koji su unaprijed plaćali igrače. Ušlo se u novu sezonu, jesenska je dionica završena uz određene poteškoće, no opet je pitanje što nas čeka na proljeće. U ovoj sezoni odigrana je i završnica Kupa Nogometnog saveza Koprivničko-križevačke županije, a veliko iznenađenje priredio je četvrtoligaš Tehnika-Koprivnica koji je redom rušio favorite Podravac, Mladost iz Kloštra Podravskog, Tehničar te u finalu Ferdinandovac te podigao trofej.

Rukometašicama Podravke Vegete prošla je sezona bila poništena zbog korone i to u svim natjecanjima. Nema nikakve dvojbe da bi Koprivničanke osvojile domaće prvenstvo i Kup, dok su u Europi bile na putu prema prvom trofeju nakon 24 godine. Ulaskom u polufinale EHF kupa ostvarila je Podravka pod vodstvom Zlatka Saračevića najveći europski uspjeh u posljednjih 12 godina. U novoj sezoni nije sve krenula prema očekivanjima u Ligi prvakinja, između ostalog i zbog loših uvjeta za treniranje te izostanka gledatelja. Čak je i Saračevićev status postao upitan, ali nakon što je korona (prvi put) napala podravkašice, sve se smirilo. Nastavak sezone dosad je za Saračevića u Podravki uvijek bio bolji od jeseni…

Kartingaš Leon Zelenko ne prestaje oduševljavati

Nakon niza godina u kojima su se borile za opstanak, kuglačice Podravke u prošloj sezoni napokon su napravile iskorak te su osvojile treće mjesto u prvenstvu. Vratila se Marija Zver, doprinos je dala Željka Orehovec, dvije iskusne kuglačice uz pomoć mladih vratile su osmijeh u koprivničku kuglanu.

Atletski klub Koprivnica u 2020. godini imao je vrlo zapažene rezultate. Na dvoranskom višeboju Dora Lovrinović postala je državna prvakinja u troboju za limačice, kasnije je osvojila naslov i u višeboju na otvorenom. Na Prvenstvu Hrvatske za mlađe kadete i kadetkinje Jakov Jurić osvojio je naslov prvaka države u bacanju vortexa.

Ronilački klub Šoderica postao je prvak Hrvatske u plivanju perajama. Tin Treščec bio je prvak kod mlađih kadeta, Jakov Buhinjak bio je drugi kod kadeta. Leo Bradić osvojio je drugo, a Damjan Koštarić treće mjesto kod mlađih juniora. Štafeta kadeta u sastavu Tin Treščec, Marin Sabol, Jakov Buhinjak i Tristan Horvat osvojila je drugo mjesto, a kadetkinje su osvojile drugo (Dora Fucak, Klara Fucak, Paula Radotović, Maja Švegović) i treće mjesto (Dora Bradić, Korina Horvat, Rea Vuk, Isabella Švegović). RK Šoderica osvojila je ekipno prvo mjesto i u finalu Kupa Hrvatske u daljinskom plivanju perajama, održanom na Šoderici.

Odlične su rezultate ostvarila i dva mlada Koprivničanca u individualnim sportovima. Član Streljačkog sportskog kluba Podravka Luka Jambreuš postao je državni prvak u gađanju ISSF zračnom puškom u pojedinačnoj kadetskoj konkurenciji. Postavio je i novi državni rekord osnovnog meča, kojeg poboljšava tri godine zaredom, a drugi put zaredom postavio je i novi državni rekord finala. Jambreuš je osvojio i naslov hrvatskog prvaka u SZP zračnoj pušci za kadete pojedinačno, a prvi u Hrvatskoj bio je i u juniorskoj konkurenciji u ISSF MK pušci trostav. U 2020. godini je ostvario šest nastupa za juniorsku reprezentaciju, iako je još kadet.

Mladi vozač kartinga Leon Zelenko nastupio je u finalu Europskog prvenstva u Portugalu te je osvojio peto mjesto. Za njega je 2020. godina bila ukupno najuspješnija dosad, jer je bio prvak centralne Europe, prvi Hrvat osvajač prvenstva Austrije te prvak Sportstil cupa u klasi Rotax Junior.

Na utrci u Portugalu ostvario je sjajan rezultat s obzirom na izlijetanje sa staze u kvalifikacijama. U A finale krenuo je s 19. startne pozicije, te je po jakoj kiši napredovao do petog mjesta. Nažalost, utrka je zbog nepovoljnih uvjeta prekinuta, a Leon je bio na dobrom putu prema prvom mjestu. Ništa zato, u siječnju ga na istoj stazi u Portugalu čeka novi izazov, ovaj put u pitanju je Svjetsko prvenstvo.

Ema, Agata i Petra prvakinje Hrvatske

Mlade šahistice i šahisti iz Koprivničko-križevačke županije i prošle su godine ostvarili odlične rezultate na pojedinačnom kadetskom prvenstvu Hrvatske. Titule prvakinja Hrvatske osvojile su Ema Bevanda iz Šahovskog kluba Picok iz Đurđevca u kategoriji do 15 godina te Agata Kokša i Petra Kariji iz Šahovskog kluba Konaki iz Novog Virja u kategorijama do 11 i 13 godina. Druga mjesta i naslove doprvaka osvojili su Marta Car iz Šahovskog kluba Tomislav Goran iz Svetog Ivana Žabna u kategoriji do 11 godina i Emanuel Bunić iz Šahovskog kluba Koprivnica u kategoriji do 13 godina, dok su brončane medalje pripale Marti Trgovac iz Šahovskog kluba Picok i Janu Horčički iz Šahovskog kluba Koprivnica.

Ema Bevanda

Ponosni na pogodak koji su postigli Modrima

Nogometaši Ferdinandovca plasmanom u drugo kolo Kupa Hrvatske i utakmicom protiv aktualnog prvaka Hrvatske Dinama ispisali su klupsku povijest. Povijesna utakmica privukla je u Ferdinandovac više gledatelja nego što selo ima stanovnika, a bez obzira na uvjerljiv poraz 1:7, Ferdinandovčani su ponosni na činjenicu da su uspjeli zabiti gol Modrima. Strijelac gola za pamćenje bio je Rade Križanović.

Povijesna utakmica Ferdinandovac – Dinamo

Košarkaši Grafičara stopostotni

Pandemijska godina nije išla na ruku košarkašima Grafičara iz Ludbrega, koji su držali prvo mjesto u sjevernoj skupini Druge hrvatske lige prije prestanka natjecanja na proljeće. Dosad imaju stopostotni učinak te je 2020. bila jedna od njihovih najboljih godina.

Što se tiče ostalih važnijih sportskih zbivanja u ludbreškom kraju, valja reći da je Nogometni klub Podravina dobio novog predsjednika Dražena Crnkovića. Twirling klub Ludbreg može se pohvaliti sa sedam prvih i dva druga mjesta na državnom prvenstvu, dok je u Ludbregu održana utrka Centrum mundi na kojoj je sudjelovalo 168 trkača.

Najpoznatija ludbreška sportašica, atletičarka Sara Kolak, trebala je prošle godine nastupiti na Olimpijskim igrama u Tokiju u disciplini bacanje koplja. No, kako su Igre odgođene, za nju ćemo navijati ovog ljeta. U međuvremenu se u Ludbregu izrađuje brošura posvećena Sari i njenim uspjesima, naslov je ”Od Ludbrega do Olimpa”.

Grafičar Ludbreg

Dominacija kojoj se ne nazire kraj

Ništa novo u hrvatskom motociklizmu ni u 2020 godini. Križevčani prvi, a ostali više od dva desetljeća čekaju na svoj trenutak slave. Motociklistički klub Križevci dominirao je i prošle godine u cestovnim moto utrkama, od kojih je prema tradiciji jedna bila vožena i u Križevcima.

U konačnom poretku u klasi 1000 Superstock drugo mjesto osvojio je Denis Petric, treće Boris Vadla. U klasi 600 SST prvi je bio Ivan Višak, klasu 125 SP osvojio je Mirko Zidarić, drugi je bio Davor Buntak, treći Karlo Borko. U klasi 300 Supersport prvi je bio Davide Di Lenardo, drugi Niko Kordić, a treći Marin Ian Di Lenardo. Klasu 1000 Veterani osvojio je Vedran Močibob, treće mjesto pripalo je Bernardu Koljnrekaju.