Prva HNL: Slaven bez ispaljenog metka, Osijek rutinski do pobjede 2:0

Farmaceuti nisu uspjeli ostvariti pozitivan rezultat na gostovanju kod Osijeka u 1. kolu nove sezone Prve HNL. Domaćin je bio bolji i na kraju slavio 2:0. Koprivničanci su defanzivno bili pristojni u prvom dijelu, a napadački totalno apatični i bez ideje tijekom cijele utakmice. Za zaprijetiti Osijeku trebalo je ipak osmisliti neko rješenje za završnicu.

Muzo Ejupi ipak je bio sto posto spreman i krenuo je u vrhu napada umjesto Lime, kojeg se pak sjećamo po solidnom završetku lanjske sezone. Uz njega, od pojačanja startao je još jedan od povratnika, Goran Paracki, kao zamjena za Vidovića u sredini terena.

Sa zagrijavanja uoči utakmice, sunce je dobro pržilo Gradski vrt / NK Slaven

Sertić, dakle nije puno kemijao, krenuo je s čak devetoricom igrača iz prošle sezone. Igrači se dobro poznaju, kvalitetno su odradili pripreme i nije bilo logike za rizikom. Izveo je sigurnih 11, na vratima s Filipovićem, u zadnjem redu Karamarko, Nowak, Međimorec i Goda, u vezi Čanađija, Paracki i Puclin, a tri naprijed bili su Bogojević, Delić i Ejupi.

Prvih 15 minuta proteklo je u dosta visokom presingu Slavena. Osječani su tek nekoliko puta uspjeli ući u polovicu Farmaceuta, svaki put bez ideje. Ipak u 23. minuti Osijek je bio u vrlo dobroj prilici. Međimorec je naivno izgubio duel na desnoj strani, Marić ga je prošao, a stoper Slavena srušio s leđa. Sudac Fran Jović pustio je prednost, jer lopta je bila kod Mancea koji na drugoj vratnici pronalazi Šoršu. Nasreću po Slaven on glavom loptu šalje pored vratnice. Međimorec naknadno dobiva prvu javnu opomenu za raniji start na Mariću.

Slaven dobro pokriva sredinu terena, no kad lopta i prođe postaje opasno, pogotovo preko Bočkaja i njegovih ubačaja. Osijek u posljednjih 10 minuta prvog dijela preuzima inicijativu. Slaven nikako da stane na loptu, Ejupi se izgubio između dva stopera, a veza Koprivničanaca nikako da spoji dva, tri dodavanja. No, treba priznati kako su Čanađija, Paracki i posebno Puclin ipak defanzivnije orijentirani i nemaju tu “finu notu” koja krasi playmakere.

Osijek nije uspijevao sam osmisliti akciju, pa je zato u 43. minuti pomogao Slavenaš Goda koji premlako ulazi na jednu loptu. Mance ju krade, pretrčava iznenađenog Nowaka i sam kreće prema Filipoviću. Poslao ju je ispod nemoćnog vratara Slavena za vodstvo 1:0.

Umalo je na početku drugog dijela bilo 2:0. Bočkaj je opet centrirao, a Mance iz blizine glavom ciljao prvi kut. Nasreću Filipović je bio na mjestu i izbio loptu u korner. Mance je i u 53. bio u prilici, no njegov udarac glavom nakon kornera ovaj put odsjeo je na gornjoj vratnici.

U 56. minuti Sertić daje priliku mladom pojačanju Glavčiću, a na klupu seli antijunak Goda. U 60. minuti opet opasan Mance. Međimorec nije stigao zatvoriti, ovaj je ljevicom opalio u prvi kut, a Flipović opet na mjestu. Slaven se otvorio, a Osijek postao još opasniji. U 78. minuti, nakon još jednog pritiska Osijeka, izlazi nevidljivi Bogojević, a ulazi Mladen. U 83. Bočkaj iskosa iz slobodnjaka testira Filipovića, no čuvar mreže Slavena je na mjestu.

Dvije minute kasnije Međimorec radi nepromišljen prekršaj na sredini terena, sudac Jović daje mu drugu opomenu i šalje u svlačionicu prije vremena. Marić koristi priliku i u 87. minuti vara Delića, ulazi u 16-erac i pogađa za konačnih 2:0. Do kraja je još Lima zamijenio Ejupija, no bilo je to tek zamjene radi.

Danas na Maksimiru igraju “bratski” Dinamo i Lokomotiva, sutra su na rasporedu Rijeka i povratnici iz Varaždina te nakon njih Gorica protiv Intera, dok će u nedjelju snage odmjeriti malteški šokirani Hajduk i pulska Istra.