Još je led…, govoril je Joca dok se je po glavi česal. Išel sem glet bajto, još je led…, govoril mi je Poso. Malo sem se prošetal po Autoputu, još je led, tožno mi je tumačil Štefina. Led je, barem ovaj moderni, kak vidite, najgorši neprijatelj ribiči. Ribiči ne govore da se je jezero smrzlo, nego velijo „led je na vodi“.
Led se ovdje shvaća kao barijera između čoveka i vode, makar je i led voda, ali velijo ribiči da je led mrtva voda, voda koje ne teče, led je na vodi, a voda je život. Znači da je led između čoveka i života, barem med ribiči. More se i na ledu ribe loviti, napravi se rupo i love se ščuke…i to je vredu. Posle se ide v bajto, i z obloka se gledi na led koji je na vodi, ali takof led nam je dopustil da dojdemo do vode, led koji je z nami od početka sveta, led naših starih. No, nekaj se premenilo, tumači Štefina, nekaj je gnjilo.
– Osečam to v zraku (asocijacija je namjerna, op.a). Osečam da je zrak truli, da mi ne diši na sneg, nema više čistog suhog zimskog zraka, se je na pol, niti je zima, niti neje. Led je na vodi, al ne pravi led, nego on kaj nam sprečava videti vodo – tumačil je Štefina v pomalo šamanskom stilu.
No, koji je problem između Štefine i modernog leda? Pa problem je kaj on neje dosta debeli.
– Led koji ja znam v neko zdravije vreme, bil je led koj ti je dopuštal da hodaš po vodi, da prejdeše celo vod, kak Isusek, i da glediš vu vodu i da znaš da je led debeli, i da se neš zahrčkal dok prepaneš pod njega. Ve je led na vodi, ali namreš na njeg, nemreš do vode, te led je gnjili, potmajni. Cereka nam se, kak nekakva utvara, kak nekakva zlokobna copernica, koja bi štela privleči v smrt steklog ribiča koj halosi oko vode, jer na vodo nemre.
A kaj nam je ostalo drugo onda nek si popiti, i čekati da se gad mekne z vode, da sonce poništi ovo tamno čarolijo.
– Jedino ne znam kaj da si popijem. Čul sem da piva povišava tlak, kak i crno vino. Tudum snižava tlak, kak i rakija. Meni se to se zmešalo. Najbole je pit se pomalo kaj se ne zajebeš – rekel bi moj pajdaš Ivek.