Nakon usvajanja novog Pravilnika o prodaji ribolovnih dozvola ne stišava se bura oko nekih novih odrednica u samom Pravilniku koji je donijelo Ministarstvo poljoprivrede, a rasprave traju i oko famozne aplikaciji mRibic. Podsjetimo, kako smo već pisali, u moru novotarija koje je donijelo Ministarstvo poljoprivrede, aplikacija mRibic za pametne telefone izazvala je najviše kontroverzi.

Svi ribiči dužni su voditi popis ulova, tj. one ribe koje su ulovili i odlučili zadržati moraju upisati u popis ulova. Do sada se taj popis bilježio u posebnu bilježnicu, koju je ribič dobio kod kupnje ribolovne dozvole. Sada bi se svaki ribolovac morao svojim pametnim telefonom prijaviti prilikom dolaska u ribolov. Zamišljeno je da svi ribolovci dolaskom na vodu otvore spomenutu aplikaciju i prijave se te unesu podatak na kojoj se vodi nalaze, a na kraju ribolova potrebno se odjaviti i napisati popis ulova.
Tako ispada da ako ne posjedujete niti jedno ili se spomenutim aparatima ne služite, ne možete ispoštovati Pravilnik o ribolovnim dozvolama, koji je Ministarstvo donijelo, ali ni Zakon o slatkovodnom ribarstvu jer niste u stanju ispuniti popis ulova, za što postoje prekršajne sankcije. Zbog ovih nejasnoća uputili smo upit Ministarstvu poljoprivrede da razjasni kako u ribolov mogu oni koji se ne služe pametnim telefonom ili računalom, no odgovor iz tog ministarstva nije došao, što je krajnje neobično, vezano uz prošlu praksu komuniciranja s tim Ministarstvom.

Oni su ovoga puta zaobišli svoju zakonsku obvezu da na upite medija odgovaraju u najkraćem mogućem roku. Kako smo već pisali, Ivica Sabolić, predsjednik koprivničke Zajednice ribolovnih klubova, naveo je da nikome tko ima ribolovnu dozvolu neće biti onemogućen ribolov. Isto pitanje uputili smo i predsjednicima ostalih koncesionara ribolovnog prava na području Podravine i Prigorja, koji su potvrdili da nitko neće priječiti ribolov, barem za sada.
Siniša Filipović, predsjednik đurđevačke Zajednice sportsko-ribolovnih klubova, ističe kako svake promjene zahtijevaju prilagodbu, ali ne trebaju imati mjesta za bilo kakvu paniku.
– U našem Sportsko-ribolovnom klubu Krap iz Virja za sve članove koji nemaju pametni telefon i e-mail adresu za izdavanje dozvola koristimo klupsku e-mail adresu te ih potom na odgovarajući način dajemo tim članovima. Vjerujem da će se tim primjerom voditi i ostali klubovi koji su članovi naše Zajednice – kaže Siniša Filipović.
I oko prijave ulova, dodaje Filipović, ribiči koji nemaju pametne telefone i nisu skloni “baratanju” aplikacijama, ne trebaju biti u strahu.
– Ulov im može prijaviti preko njihovih podataka bilo tko od članova obitelji ili prijatelja koji znaju raditi s aplikacijama. Što se pak tiče same prijave dolaska u ribolov, zasad nema zakonske odredbe da je ribič dužan to učiniti bez obzira na aplikaciju, a i taj će se problem za one koji nemaju pametni telefon rješavati u hodu. Aplikacija donosi određena olakšanja i pojednostavljuje dosadašnji način prijave ulova, no kao i kod svake promjene, potrebne je određeno vrijeme prilagodbe – zaključio je Siniša Filipović, predsjednik Zajednice ribolovnih klubova Đurđevac. Iz ŠRD-a Ludbreg napominju da ribolov nikome neće biti zabranjen, ali da ribiči moraju biti svjesni da će period tranzicije jednom završiti.
– Što je činiti onima koji nemaju mogućnost prijave na aplikaciju mRibic, treba pitati one koje su donijeli taj pravilnik. Naši ribočuvari ići će u susret tim ribičima, ali svima je jasno da period prilagodbe ne može ići unedogled. Ribiči će se morati snaći – napomenuo je Dražen Filipović, tajnik ŠRD-a Ludbreg.
Što će biti s onima koji pametni telefon ne posjeduju,pitali smo dopredsjednika ŠRD-a Križevci, gdje su bili malo stroži u odgovoru.
– Nadamo se da takvih slučajeva neće biti, a ako se i dogodi da netko od ribiča nema pametni telefon ili aplikaciju, to svakako predstavlja problem. To je zakonska obveza samih ribiča, a ne kluba – rekao je Petar Sinković i još jednom pozvao sve članove kluba da svoj popis ulova predaju najkasnije do 31. siječnja.
(md, db, ds)