Iako su neugodne i lako se šire, uši u kosi ne nose bolest i ne znače da ste vi ili vaše dijete na bilo koji način nečisti.
Uši u kosi česta su pojava, pogotovo kod male djece koja ih obično pokupe u vrtiću ili školi. Uši su ektoparaziti veličine 2-3 milimetra, žive u vlasištu i hrane se krvlju do koje dolaze ubodima.
Uz uši obično dolaze i gnjide, odnosno jajašca koje ženka parazita odlaže točno uz korijen kose (najčešće iza ušiju, na zatiljku ili kod sljepoočnica).
Međutim, važno je odmah napomenuti da uši nisu opasne i ne prenose infekcije.
Jedan od prvih pokazatelja da su se u kosi nastanile uši jest svrbež koji može biti toliko nesnosan da zaražena osoba uopće ne primijeti kako si je stvorila rane od češkanja. Također, javlja se osjećaj kao da nam nešto gmiže po glavi.

Uši glave na prvi pogled izgledaju kao perut, no temeljitim pregledom vlasišta mogu se uočiti male bube nalik sjemenkama sezama. Na svjetlijoj kosi uši se teže zamjećuju pa se takva kosa treba pregledati i nekoliko puta.
Ako niste sigurni je li riječ o ušima, obratite pozornost na sljedeće – perut obično opada s kose kad je se protrese, a gnjide se čvrsto drže uz vlas.
Budući da uši mogu preživjeti izvan kose samo 24 sata, većina prijenosa se događa izravnim kontaktom glave o glavu. Ako netko vama blizak ima uši, vjerojatno ih je pokupio od prijatelja, člana obitelji ili poznanika s kojim je imao prisan kontakt. Također se prenose zajedničkim korištenjem četki i češljeva ili pokrivala za glavu. Uši su vrlo česte kod djece vrtićke ili školske dobi, a tamo ih i najčešće pokupe. Ako vaše dijete ima uši, ne šaljite ga u vrtić ili školu dok ne istrijebite ove male parazite. Postupak uklanjanja ušiju i gnjida iz kose zahtijeva strpljenje, a najučinkovitiji alat u tu svrhu je metalni češalj s uskim i gustim zupcima. U ljekarnama se mogu kupiti posebni šamponi za ubijanje ušiju, no oni nisu sto posto djelotvorni.
FOTO Ilustracija