Klub liječenih alkoholičara Centar Koprivnica u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije, te Gradom Koprivnicom i Općinom Legrad, nedavno je organizirao tribinu pod nazivom Pomozimo mladima da se odgovornije nose s ovisnostima. Uz dr. Davorku Gazdek, subspecijalisticu iz alkoholizma i drugih ovisnosti iz našeg Zavoda, predavač je bio i prof. dr. Zoran Zoričić, specijalist psihijatar, supbspecijalist iz alkoholizma i drugih ovisnosti Klinike za psihijatriju KBC-a Sestre milosrdnice te predsjednik Hrvatskog saveza klubova liječenih alkoholičara.
Ova je tema objavljena u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…
Kako nam je rekla viša medicinska sestra Jasna Đurđic, terapeutkinja u Klubu, osim našeg, sudjelovali su i klubovi iz Međimurske i Varaždinske županije, no i zdravstveni djelatnici i stručnjaci iz naše županije poput ravnateljice Zavoda Draženke Vadla, Dr. Gašparić Sikavica, voditeljice odjela Psihijatrije naše bolnice, dr. Tomasa, psihijatra, ali i učenika medicinske škole, koji će biti promotori u borbi protiv ovisnosti. Dr. Gazdek iznijela je podatke o broju ovisnika i pojedinim vrstama ovisnosti u našem kraju, iz kojih je vidljivo kako je najviše ovisnika o duhanu, slijede alkohol i kocka te droge. I to sintetske droge, vrlo opasne, o kojim se premalo zna, kao i o njihovu štetnom utjecaju na organizam.
– Velika je odgovornost na roditeljima, jer se djeca poistovjećuju s njima. Najopasnije je doba adolescencije, 15-16 godina, kad mladi počnu izlaziti, žele se dokazati i pripadati većini. U to vrijeme mladi eksperimentiraju sa svim dostupnim sredstvima, a učestalo konzumiranje dovodi do pada tolerancije i odlaska u ovisnost. Također, u ovo doba pandemije, online nastave, ograničenog druženja, mladi sve češće bježe u virtualni svijet videoigrica, klađenja i kocke. Roditeljima vrlo dugo treba da ih otkriju, najčešće se to dogodi kad im počnu nestajati stvari i novac – kazala je dr. Gazdek i dodala da tada vrlo rijetki reagiraju jer se boje stigme.
– Vjeruju obećanju da će prestati, a znamo da su ovisnici nekritični i zarobljeni u paklu ovisnosti. Stoga je važno educirati mlade, naročito medicinare, koji će se u svom radu susretati i pomagati ovisnicima. Oni će prvi detektirati problem. Mladi će svoj problem prije povjeriti svojim vršnjacima nego roditeljima, a što se ovisnost prije otkrije, brži je i oporavak – kazala je dr. Gazdek.
Prof. Zoričić u svom je izlaganju istaknuo kako su međuobiteljski odnosi najvažnija karika u prevenciji ovisnosti. Otac kao autoritet, bez popuštanja, a majka, nježna i topla, koja će svojom ljubavi čuvati i izbalansirati obiteljske odnose. Ovisnostima najviše pogoduju disfunkcionalne obitelji.
Inače, KLA centar Koprivnica djeluje neprekidno već 52 godine. Broji 60-ak članova svih dobnih skupina.
– Važno je naglasiti da je to obiteljski klub, jer je podrška obitelji vrlo važna u promjeni načina života i motiv za apstinenciju. Članovi nam dolaze nakon liječenja u zdravstvenim ustanovama ili po osobnoj odluci za prestanak pijenja. Stručni dio vode terapeuti uz veliku pomoć naših apstinenata čija su iskustva i savjeti neprocjenjivi. Naš se rad ne odvija samo u prostorijama kluba, nego putujemo, družimo se, sudjelujemo na raznim manifestacijama. Primjerice, nedavno smo bili na izletu na Plitvičkim jezerima, koja su oduševila naše članove, a neki su istaknuli kako zbog naših prirodnih ljepota vrijedi apstinirati. Imamo i prijatelje među ljudima koji nemaju problema s ovisnošću, a s nama su. U ovoj godini pandemije, kad su komunikacije među ljudima bile svedene na minimum, došlo je do znatnog porasta ovisnosti o alkoholu i kocki, naročito među mladima. Sve više ih se javlja u klub i to uglavnom žena – rekla nam je Jasna Đurđic, terapeutkinja u Klubu. Dodaje, naša lokalna zajednica prepoznala je taj problem i u suradnji s eminentnim stručnjacima uskoro kreće i grupa koja će pružati stručnu pomoć osobama ovisnima o kocki.
– Stoga smo i organizirali ovu tribinu kako bismo se dodatno educirali. Ovakve su tribine benefit, ne samo za članove našeg kluba koji su i roditelji, nego naročito za mlade koji će se prepoznati u tim izlaganjima, biti oprezniji te pomoći sebi i drugima – kazala je Jasna Đurđic.