‘Obrazovanje kao preduvjet uključivanja pripadnika romske nacionalne manjine’ naziv je Okrugloga stola koji je u organizaciji Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH danas održan u Koprivnici.
Ovo je peti od sedam ovakvih susreta svrha kojih je da se zajedničkim angažmanom županija, gradova, općina te raznih ustanova i organizacija poboljša položaj Roma u našoj zemlji te da ih se što više i na što kvalitetnije načine uključi u rad zajednice u kojoj žive. A kako bi to bilo moguće nužno ih je osvijestiti kako su učenje hrvatskog jezika i školovanje važan preduvjet takvog napretka.

Grad Đurđevac primjer je da je uz puno truda to moguće. Nikola Vuković koji već 30 godina radi kao pedagog u đurđevačkoj Osnovnoj školi istaknuo je kako je u toj obrazovnoj ustanovi 16,5 posto romske djece, odnosno od 658 učenika, 109 je Roma. Samo jedan od njih neredovito dolazi u školu, a prošle školske godine tek njih šestero ponavljalo je razred.
-Mi romsku djecu već godinama ravnomjerno raspoređujemo po svim razrednim odjelima. U zadnjih deset godina 90 posto njih završava osnovnu školu, a dio ih se upisuje i u srednju. Već četiri godine u našoj školskoj kuhinju praksu obavljaju učenici Romi koji se školuju za kuhara – kazao je te dodao kako sada gotovo 80 posto roditelja romskih učenika dolazi na roditeljske sastanke i traži informacije o uspjehu djece no to se nije dogodilo preko noći već su za to trebale godine i godine savjetovanja i razgovora s njima.

Problem je i u tome što Romi koji ni sami nisu završili osnovnu školu mladi postaju roditelji, pa ne mogu vlastitoj djeci govoriti o važnosti nečega što niti sami nisu naučili od svojih roditelja.
Drugim riječima problema je još puno i potpuno je jasno kako će za njihovo rješavanje trebati i godine i novac. No važno je o njima javno govoriti.

-Nadamo se da ćemo kroz EU sredstva uspjeti nadoknaditi sve ono što ne možemo nacionalnim sredstvima, a to uključuje i romske pomagače u školama, a planiramo i brojne aktivnosti rada u zajednici, jer samo tako možemo ostvariti promjene, posebno one vezane za obrazovanje Roma – istaknuo je Aleksa Đokić, voditelj Službe za prava nacionalnih manjina u Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH.

Zamjenik koprivničko-križevačkog župana Ratimir Ljubić podsjetio je kako županija polaže veliku pozornost u kvalitetnu i funkcionalnu integraciju Roma u odgojno – obrazovni proces te izjednačavanje svih uvjeta s ostalim vršnjacima.
-Valja napomenuti kako Županija provodi Akcijski plan za socijalno uključivanje Roma na ovome području koji je nakon nekoliko godina pokazao kako se u pojedinim općinama povećao broj djece uključene u predškolski odgoj kao i da se povećao broj romske djece koje završavaju osnovnu školu. Također, kroz razne mjere u suradnji s lokalnom samoupravom, Centrima za socijalnu skrb i Zavodom za zapošljavanje, motivira ih se za pohađanje nastave i najbitnije, završavanje srednjoškolskog obrazovanja koje im daje novu životnu perspektivu – istaknuo je.
Na skupu su bili i predstavnici Grada Koprivnice te Osnovnih škola iz Drnja i Virja.
Ovaj Okrugli stol organiziran je u sklopu projekta ‘Uključivanje Roma – Ispunjavanje preduvjeta za učinkovitu provedbu politika usmjerenih na nacionalne manjine– FAZA I’ koji se u našoj zemlji provodi od 2019. godine i sufinanciran je sredstvima Europskog socijalnog fonda.