Koprivnički Hartmann lani je dovršio još jedan investicijski ciklus u proširenje proizvodnje podložaka za jaja, težak oko 40 milijuna kuna, a sad doznajemo kako danski vlasnik ima poprilično značajne i velike planove sa svojom uspješnom hrvatskom filijalom.
Ova je priča objavljena u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…
Očito u matičnoj kompaniji dolazi do poslovnog zaokreta, potaknuti kretanjima i zahtjevima tržišta, a u fokusu im je upravo Koprivnica. Naime, kako doznajemo, Hartmann će se okrenuti masovnoj kartonskoj proizvodnji „kutija“ za hranu!

S obzirom na to da su, kako je rekao direktor koprivničkog Hartmanna Dario Šumiga, posljednjih nekoliko godina digli kapacitete za 100 posto – zasad se još neće i fizički širiti, a kapaciteta za novu nišu ima dovoljno.
– Već neko vrijeme razvijamo alternativne proizvode. Konkretno, proizvode za pakiranje hrane. To je nešto novo za cijelu Hartmann grupaciju. Trend zamjene plastike ekološkim materijalima se nastavlja, a mi vidimo priliku u nišama u kojima nismo prisutni. Već godinu i pol dobivamo brojne upite za to, primjerice za pakiranje svježeg mesa – otkriva Šumiga i dodaje kako su krenuli istraživati u što se mogu, kao kartonski proizvođač, i upustiti.
U Hartmannu doznajemo kako su trenutno pri kraju tzv. supply chain testova u maloprodaji za proizvode za pakiranje mljevenog mesa. Sve je krenulo u Danskoj, no za masovnu proizvodnju su, ističe Šumiga, predviđeni pogoni u Koprivnici. Završne testove imaju, a rezultati, ističu, obećavaju.
– U toj niši tržište je četiri do pet puta veće nego za podloške za jaja. I konkurencija je dosta živahna, međutim, imamo svoju tehnologiju koja se pokazala prikladnom. Cilj je da s proizvodnjom krenemo u zadnjem kvartalu ove godine, interesa ima jako puno – napominje Šumiga i dodaje kako će biti zapošljavanja, no ne u većem opsegu.

U Hartmannu već duže vrijeme razmišljaju i o fizičkom širenju. Parcela do pogona i upravne zgrade u vlasništvu je firme Facies samoborskog poduzetnika Josipa Mandića. Oni su trenutno angažirani na gradnji Kampusa Rimac u Svetoj Nedelji pa su i pregovori oko kupnje stali. Bude li povoljno, u Hartmannu ne dvoje, to im je jedan od uvjeta širenja pogona.
U Hartmannu neće zanemariti proizvodnju podložaka za jaja jer potražnja stalno raste, a kapaciteta u proizvodnji ima dovoljno. Na, nakon što krenu u novu nišu, nestat će i tih kapaciteta pa bi sljedeći korak bilo fizičko širenje. Međutim, o tome trenutno ne razmišljaju, između ostalog i zbog „divljanja“ cijena energenata. Šumiga ističe kako su u srijedu na četvrtak dnevne cijene plina otišle gore 50 posto, pa je cijena 170 eura po MWh.
– Nama je to katastrofa. Više zadnjih mjeseci mučimo se s tim problemom – dodaje direktor firme koja trenutno ima 285 zaposlenih.
Doznajemo kako njihov matični biznis podložaka konstantno raste, lani su čak rasli u prihodima dva do tri posto u odnosu na rekordnu korona 2020. godinu kad je bila velika potražnja. Tržište cijelog Balkana nosi im oko 25 posto, a ostatak otpada na zapadnu Europu, izvoz u Francusku, Italiju, Njemačku, UK… Na Hrvatsku im otpada oko tri do četiri posto i time, objašnjava Šumiga, pokrivaju više od 80 posto domaćeg tržišta s podlošcima.
Kao i ostale firme, tako i Hartmann nije imun na događanja u Ukrajini, pa izravno i Rusiji. Iako na ta tržišta izvoze robe u manjim postotcima…
– Eto, kupili smo prije godinu dana u Rusiji firmu Gotek – Litar. Trenutno smo jako izloženi sankcijama. Evo, i u Koprivnici su bila tri Rusa na razgovorima, jedva smo ih uspjeli vratiti kući. Brine nas to što između matice i ruske filijale ne možemo ostvariti nikakav tok novca, kao da nisu više naši. Oni rade, ali ovise o vlastitom cash flowu, mi im ne možemo pomoći. Također, zadnjih nekoliko mjeseci dogovarali smo tamo nove investicije i sad je sve stalo – dovršio je Šumiga.
FOTO Arhiva