Tisućama godina kadulja je bila ne samo važan začin u kuhinji, nego i popularan biljni lijek tradicionalne medicine. Njezin latinski naziv Salvia u prijevodu znači „spasiti“, zato se često kaže „spasiteljica kadulja“. Ova mediteranska biljka bogata je vitaminima A, B, C i K, a sadrži i hlapiva ulja, flavonoide, fenolnu kiselinu… Sadrži i ljekovitu ružmarinsku kiselinu, koja djeluje kao antioksidans te smanjuje upalne reakcije u tijelu.
Ljekovita svojstva kadulje odnose se na vrlo široki spektar oboljenja – od demencije i lošeg pamćenja, preko ublažavanja PMS-a i drugih ženskih tegoba, pa sve do liječenja dijabetesa. Poznato je da čaj od sušene kadulje, među ostalim, potiče probavu i apetit, ublažava menstrualne tegobe kod žena, smiruje infekcije u usnoj šupljini, ublažava grlobolju, smanjuje pretjerano znojenje, djeluje kao prirodni diuretik i čisti organizam od toksina. Kadulja čisti i sluz iz vašeg organizma te vas na taj način također štiti od bolesti.

Čaj ublažava PMS, bolne menstruacije i simptome menopauze: kadulja sadrži fitoestrogene koji normaliziraju menstrualni ciklus kod žena (ne preporučuje se trudnicama), a pomaže i kod tegoba menopauze – smanjuje valunge i noćno znojenje, nesanicu, vrtoglavicu i srčane palpitacije. Smanjuje upalne procese i čuva stanice od oštećenja: zahvaljujući antioksidativnim svojstvima, ova moćna biljka smanjuje upalne procese u tijelu, djeluje protiv slobodnih radikala te sprečava ozbiljna oštećenja stanica koja vode do težih oboljenja.
Kadulja djeluje tako da poboljšava koncentraciju i moždane funkcije kod osoba oboljelih od demencije. Usto, potiče budnost i osjećaj zadovoljstva. Čuva zdravlje usne šupljine: kadulja ublažava tegobe vezane uz oboljenja desni, poput gingivitisa, te snaži vaše zube. Ublažava simptome dijabetesa: studije su pokazale da kadulja normalizira razine glukoze u krvi. Ona može djelovati i preventivno, odnosno može znatno smanjiti rizik od dijabetesa tipa 2 tako što snižava razine glukoze u plazmi kod osoba koje imaju povećan rizik od obolijevanja. Kadulja pomaže i u borbi protiv pretilosti tako što inhibira apsorpciju masnoća u gušterači, što u konačnici vodi do smanjenja ukupne tjelesne težine. Smanjuje opadanje kose, ublažava probleme s peruti, kao i dermatitis.
Ovu mediteransku biljku lako je uzgojiti u vlastitom vrtu. A dobra je vijest i ta da ona djeluje i kao prirodni repelent, koji tjera štetočine. Imate li je u vrtu, ne morate nabavljati nikakve umjetne insekticide. S druge strane, njezini cvjetovi privlače korisne oprašivače, poput bumbara, pčela i leptira. Eterično ulje kadulje možete upotrijebiti kao pomoć u tretiranju dermatitisa i atletskog stopala. Ono djeluje protiv gljivica zahvaljujući sastojcima poput kamfora i kamfena. Iako je čaj od kadulje izuzetno ljekovit, s njim ne biste trebali pretjerivati zbog sadržaja tujona i kamfora koji u velikim količinama mogu biti štetni za organizam, savjetuje alternativa-za-vas.com.