Žena od 30 do 39 godina, bez djece, u braku i ne koristi kontracepciju. Tako izgleda ‘profil’ žene koja je, prema istraživanju te podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u najvećem postotku zatražila legalno inducirani pobačaj u zdravstvenim ustanovama na području Hrvatske u prošloj godini! Dakle, više se udanih žena bez djece, već u zrelijim godinama za rađanje, odlučilo na takav čin nego žene s dvoje i više djece, gdje bi takvo što u neku ruku bilo objašnjivo. Na drugom su mjestu po broju pobačaja žene od 20 do 29 godina.

Prema istom izvještaju, u Hrvatskoj je lani porastao broj abortusa na zahtjev žene, bilo ih je ukupno 2703, pa tako i u našoj županiji, i to čak 96 u odnosu na 52 godinu prije. Istovremeno, manje je i rođene djece, 794, pet beba manje. Time je zaustavljen trend pada broja legalno induciranih pobačaja u županiji prisutan unazad nekoliko godina, ali i blagog broja povećanja rođene djece.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo, 2013., primjerice, u bolnici je obavljeno 127 abortusa, 2014. njih 110, a 2015. godine broj je pao na 58 i kretao se oko te brojke sve do lani. Iako ima više pobačaja od susjednih nam županija, Bjelovarsko-bilogorske, Virovitičko-podravske, pa i Krapinsko-zagorske županije, naša županija ipak nije među županijama s najvišom stopom pobačaja, a to su Istarska i Karlovačka.

Najmanje je pak pobačaja u Splitsko-dalmatinskoj i Brodsko-posavskoj županiji. Spomenimo i da Hrvatska ima nižu stopu legalno induciranih prekida trudnoće na 1000 živorođenih od susjednih zemalja i prosjeka Europske unije, gdje taj broj godinama opada. U najmanju ruku neobičnu statistiku u našoj zemlji pokušali smo provjeriti na više strana, no svugdje smo nailazili na muk i velik oprez u tumačenju tih podataka.
Dr. Ivica Stanišić, predstojnik Ginekologije u koprivničkoj Općoj bolnici, kazao nam je kako broj pobačaja na zahtjev žene godinama opada. U nekim prošlim vremenima bilo ih je koliko i poroda, no edukacija i kontracepcija pokazuju pomake nabolje. Na podatak da se udane žene bez djece najčešće odlučuju na pobačaj, prema statistici Zavoda, nije mogao dati precizan odgovor.
– U takvim se podacima radi o vrlo malim razlikama u brojevima, a u postocima to izgleda drugačije, tako da sve te podatke treba uzeti s oprezom. Ne bih mogao reći razlog ovakve statistike, no pretpostavljam da je riječ o nezadovoljstvu mladih parova situacijom u zemlji, koji sreću odlučuju potražiti u inozemstvu, a dijete se u takav radnički život ne uklapa. Moram kazati da žene uvijek imaju pravo na izbor hoće li zadržati dijete li ne, i uvijek im dajemo nekoliko dana za razmišljanje hoće li svoju trudnoću završiti pobačajem. Nažalost, vrlo ih se mali broj predomisli – zaključio je dr. Stanišić.
FOTO Arhiva