Više od polovine žena ima kvržice na dojci barem jednom u životu. Žena ih može napipati sama ili se otkriju tijekom ultrazvučnog ili mamografskog pregleda. Međutim, nije svaka pronađena kvržica znak ozbiljne bolesti – više od 80 posto njih je dobroćudne prirode i sasvim su normalna pojava koja prati ženin razvoj.
U manjem postotku slučajeva pronađena je tvorba karcinom dojke, a jedan od najvažnijih čimbenika koji utječu na prognozu bolesti je njegovo rano otkrivanje. Većina promjena u dojci je normalna i pojavljuje se usporedo ženinom mijenjanju s godinama. Kod nekih žena tkivo dojke je osjetljivije na estrogen i zbog toga se mogu pojaviti razne dobroćudne tvorbe u dojci kao što su ciste ili fibroadenomi.
Međutim, u 10-20 posto slučajeva otkriveni čvor u dojci je karcinom te je zbog toga važno obratiti se liječniku ako napipate kvržicu ili primijetite bilo kakvu neobičnu promjenu na dojci. Važno je naglasiti kako je većina pronađenih kvržica u dojci dobroćudne naravi, ali je ponekad važno napraviti detaljniju obradu kako bi se isključio potencijalni malignitet pronađene tvorbe.
Simptomi kao što su: krvavi iscjedak iz bradavice, nabiranje kože na dojci, pronađeni čvor koji je fiksiran i nepomičan, nepravilni čvor koji je jako tvrd, uvijek trebaju pobuditi sumnju na zloćudni proces. U slučaju da sami primijetite takve simptome, važno je odmah javiti se liječniku kako bi se provele daljnje pretrage, ističe ginekologinja Tihana Mazalin. (pl)