Nakon dugih priprema, najava i birokratskih prepreka, projekt Aglomeracija Ludbreg konačno ulazi u ključnu fazu. Tvrtka Varkom iz Varaždina, kao nositelj projekta i naručitelj radova, objavila je postupak prethodnog savjetovanja javne nabave, čime je otvoren put za realizaciju jedne od najvećih, ako ne i najveće komunalne investicije u Ludbregu. Radi se o projektu koji se već godinama najavljuje kao razvojni i infrastrukturni iskorak za Ludbreg i okolne općine Martijanec i Sveti Đurđ koje su upale u ovaj projekt. Ukupna vrijednost projekta procjenjuje se na više od 60 milijuna eura. No, što se tiče ove javne nabave, ona se odnosi samo na Ludbreg, dok bi ista takva objava za općine Sveti Đurđ i Martijanec trebala stići uskoro. Također, odvojena je i javna nabava za izgradnju pročistača. Taj projekt još je na razini lokacijske dozvole i projektira se. Prema dokumentu, projekt uključuje izgradnju 45,5 kilometara gravitacijskih kanalizacijskih cjevovoda, 12,1 kilometar tlačnih cjevovoda, rekonstrukciju postojećeg mješovitog sustava odvodnje, izgradnju 26 crpnih stanica, tri kišna preljeva i, kako smo kazali, izgradnju uređaja za pročišćavanje otpadnih voda kapaciteta za 17.800 stanovnika. Trebale bi se izgraditi i tri stanice za povišenje tlaka u vodoopskrbnoj mreži, modernizaciju sustava javne vodoopskrbe u naseljima Čukovec i Globočec, kao i pripremu kućnih priključaka na kanalizacijsku mrežu za više od 11.000 stanovnika i 120 gospodarskih subjekata.
Jedan od glavnih ciljeva projekta je, kako se navodi, uklanjanje problema s postojećim mješovitim kanalizacijskim sustavom u Ludbregu koji je često uzrokovao poplave i preopterećenje mreže. Rekonstrukcijom i proširenjem omogućit će se funkcionalno razdvajanje sustava te bolje upravljanje sanitarnim otpadnim vodama, čime će se osigurati značajno poboljšanje kvalitete života i okoliša. Osim komunalne i sanitarne koristi, projekt ima i veliki ekološki značaj jer sve otpadne vode, i to neobrađene, idu izravno u rijeku Bednju. Početak procesa javne nabave označava prijelaz iz faze čekanja i pripreme u fazu konkretne izvedbe. Ovaj trenutak ocjenjuje se kao „posljednji vlak“ za projekt takvog opsega, osobito s obzirom na dinamiku dostupnosti europskih sredstava. Ako sve bude išlo prema planu, građani Ludbrega i okolice uskoro bi trebali svjedočiti početku konkretnih radova na terenu – nakon gotovo desetljeća planiranja, analiza i iščekivanja. Objavu savjetovanja komentirao je Bruno Ister, direktor Varkoma, koji je istaknuo da postoje informacije kako bi Aglomeracija Ludbreg mogla ući u financiranje po prethodno raspisanom Prioritizacijskom pozivu za dostavu projektnih prijedloga za projekte aglomeracija. Ludbreški projekt nalazi se među 15 prihvatljivih projekata za financiranje, i to na 12. mjestu nakon rangiranja. Do sada je bilo krajnje neizvjesno hoće li biti dovoljno novca za financiranje projekta, no posljednje informacije iz Vlade ukazuju na to da bi se mogućnost financiranja mogla proširiti.
– Objavili smo prethodno savjetovanje kako bismo bili spremni u slučaju da se objavi poziv za financiranje. Prethodno savjetovanje traje dva tjedna, i kada ono završi, možemo službeno prijaviti projekt, za koji već postoje građevinske dozvole – rekao je Bruno Ister. Najveći izazov odnosi se upravo na građevinske dozvole, jer one su već jednom produljene, a jedna od njih istječe već u kolovozu, a druga u rujnu. Do tih datuma radovi moraju započeti, inače slijedi ponovni proces ishođenja građevinskih dozvola, što nitko ne priželjkuje.
FOTO ilustracija