Vrtlari amateri često griješe misleći da će biljke najviše koristiti voda upravo kad izgledaju najžednije, no stručnjaci upozoravaju da zalijevanje usred dana, posebno oko podneva, može napraviti više štete nego koristi. Tijekom najvećih vrućina, kad je sunce najjače, voda iz tla i s lišća vrlo brzo isparava, pa biljke zapravo ne uspijevaju upiti dovoljno vlage. Osim što se voda gubi, kapljice na lišću mogu djelovati poput malih povećala i izazvati opekotine na biljkama, što je posebno opasno u razdobljima visokih temperatura, prenosi net.hr.
Stručnjak za navodnjavanje Don Chouinard pojašnjava da je zalijevanje u podne najveća pogreška koju vidi kod vlasnika vrtova, jer tada biljke ne mogu učinkovito koristiti vodu. Biljke najbolje upijaju vodu rano ujutro, kad su pore na listovima otvorene i spremne za apsorpciju. Kako dan odmiče i temperature rastu, pore se zatvaraju kako bi sačuvale vlagu, što dodatno otežava upijanje vode, zbog čega je zalijevanje kasnije tijekom dana manje učinkovito.
Zalijevanje rano ujutro ne samo da omogućuje bolju apsorpciju i smanjuje gubitak vode isparavanjem, nego i smanjuje rizik od bolesti jer se listovi mogu osušiti tijekom dana. Ako ipak propustite jutarnji termin, stručnjaci preporučuju da pričekate do kasnog poslijepodneva ili predvečer, kad temperature ponovno padnu i biljke mogu bolje iskoristiti vodu. Pravilno vrijeme zalijevanja može biti presudno za zdravlje i ljepotu vašeg vrta tijekom ljetnih vrućina.
FOTO arhiva