Bosiljak je omiljena biljka brojnih vrtlara i ljubitelja mediteranske kuhinje. Osim što oplemenjuje jela svojim prepoznatljivim mirisom i okusom, njegovo uzgajanje može biti i iznimno zahvalno, posebno ako se koristi snaga prirode za poticanje njegova rasta.
Kompost
Kompostiranje nije samo ekološki odgovoran čin, već i savršen način da biljkama osigurate sve potrebne nutrijente. U slučaju bosiljka, kompost obogaćuje tlo i poboljšava njegovu strukturu, čime se biljci pruža optimalna podloga za rast.
Kava za listove bogate aromom
Talozi od kave, odnosno kavna soc, odličan su izvor dušika – elementa ključnog za rast zdravih i mesnatih listova. Važno je ne pretjerati kako ne biste zakiselili tlo. Najbolje ih je lagano umiješati u površinski sloj zemlje ili pomiješati s kompostom.
Kalcij iz ljuski jaja
Drobljene ljuske jaja dodaju kalcij u tlo, a istovremeno pomažu u regulaciji njegove kiselosti. Ova je metoda posebno korisna ako želite ojačati strukturu biljke i spriječiti pojavu truleži.
Čaj od koprive
Jedan od najjačih biljnih saveznika u vrtu je kopriva. Od nje se može pripremiti tekuće gnojivo bogato dušikom, kalijem i željezom. Dovoljno je natopiti svježu koprivu u vodi i ostaviti nekoliko dana da fermentira. Ova tekućina se potom koristi za zalijevanje, potičući bujan rast.
Pepeo drva
Drveni pepeo sadrži kalij koji pozitivno utječe na razvoj biljke. Kod bosiljka, kalij pomaže u razvoju snažnih stabljika i potiče proizvodnju esencijalnih ulja. Pepeo je važno koristiti umjereno, kako ne bi došlo do prevelike alkalizacije tla.
Redovito pinciranje
Osim prirodnih gnojiva, za uspješan uzgoj bosiljka važno je i pravilno njegovanje biljke. Redovitim odstranjivanjem vrhova potiče se grananje i usporava cvatnja, čime biljka zadržava svoju aromu i svježinu tijekom cijele sezone.
FOTO ilustracija