Čuvarkuća je biljka koju krase debeli mesnati listovi puni vode. Rаdі ѕе о bіlјсі kоја dоbrо uѕріјеvа u nаšіm krајеvіmа і mоžе ѕе lаkо uzgајаtі u dvоrіštu іlі lоnčаnісі. Іаkо ѕе uglаvnоm kоrіѕtі kао ukrаѕnа bіlјkа, nјеnа lјеkоvіtа ѕvојѕtvа ѕu mnоgоbrојnа. Vjerojatno ste i čuli da se čuvarkuća koristi za uhobolju i zubobolju, no ima i brojne druge nevjerojatne dobrobiti.
Istraživanja su potvrdila da čuvarkuća sadrži u sebi u sebi tanin, biljnu sluz, vrijedne kiseline i ugljikohidrate. U narodnoj medicini koristi se zbog svojih antiupalnih i diuretičkih svojstava. Ova sveprisutna biljka je stari narodni lijek za uhobolju, oštećenja bubnjića i gubitak sluha.
Sok od čuvarkuće se koristi kako bi otopio višak smole u uhu, a nakon korištenja moguće je primjetiti i smanjenje bolova. Istraživanja pokazuju da polisaharid iz soka čuvarkuće djeluje povoljno na imunološki sustav i prevenciju kancerogenih bolesti. Osim kao sok ova se biljka primjenjuje u obliku obloga, masti, tinkture ili čaja.
Čaj
Ukoliko imate bolne menstruacije, grčeve, proljeve i čireve, čaj od čuvarkuće odlično je rješenje. Pripremite ga tako da 10 g svježe ili 12 g osušene čuvarkuće kuhate 15 minuta u 250 ml vode bez šećera, procijedite i pustite da se ohladi. Čaj se pije ujutro na prazan želudac, a nakon toga svaki sat po jedna žlica.
Sirovi mladi listovi su jestivi, a ljekovit je upravo njihov sok. Čuvarkuća pomaže i kod rana, uboda od insekata, opeklina i mnogih drugih bolova i zdravstvenih tegoba, a pomoći će vam tako da list prepolovite na pola i iscijedite sok na kožu, a za isto to pomaže i mast. Također zanimljiv podatak, čuvarkuća ima vrlo visok antibakterijski potencijal i ukazala se mogućnost njezine primjene u medicini kao pomoć pri suzbijanju bakterije Escherichie coli.
Što se tiče kožnih oboljenja ima sličan učinak kao aloe vera, koja je poznata u liječenju različitih kožnih tegoba. Tako da se čuvarkuća smatra jednom od najsigurnijih lijekova za širok spektar kožnih bolesti.
FOTO: Nikola Wolf