Incident u zagrebačkom odlagalištu otpada Jakuševec, gdje je u odronu smeća troje radnika ozlijeđeno s tim daje jedan ostao bez ruke, podsjetio je da i u Koprivničko-križevačkoj županiji postoji veliko odlagalište otpada. Ne tako davno bili smo svjedoci velikih požara na odlagalištu Piškornica. No, kako nas uvjerava Marijan Blažok, direktor sanacijskog odlagališta Piškornica, šanse za ovakav incident u Piškornici su male, zapravo gotovo pa ih i nema.
– Prvo treba reći da je Piškornica mnogo manje odlagalište. Deponije su niže i samo smo na jednoj plohi blizu gornje dozvoljene kvote. Isto tako, naše deponije su kompaktne i zbijene jer radimo prema pravilima – naveo je Marijan Blažok. Osvrnuo se i na incident u Jakuševcu, za koji kaže da je star već gotovo 20 godina.
– Nije ovo nastalo sad nešto novo. O ovome se govori dugo vremena. Jedino što je novo je činjenica da je sada netko stradao – objasnio je Blažok. Što se tiče Piškornice i njezinih vršnih kapaciteta, što je također jedno od važnih elemenata sigurnosti na odlagalištu, ali i u smislu zaštite okoliša, direktor Blažok kaže da prema sadašnjem stanju ima mjesta za sav otpad do otvorenja RCG Piškornica, dakle postrojenja koje će s otpadom postupati na sasvim drugačiji način.
– Ako govorimo o oko 18. 000 metara kubnih na godinu, koliko sad u prosjeku zaprimamo, onda mjesta ima do 2027. godine i otvorenja RCG Piškornica. U tom slučaju ne bi došlo do problema s manjkom kapaciteta za komunalni otpad – naveo je Blažok, ali i upozorio da to vrijedi pod jednim uvjetom. – To stoji pod uvjetom da broj jedinica lokale samouprave koje sad odlažu u Piškornicu ostane isti, kao i činjenica da mi sami određujemo od kud ćemo primati otpad. No, ako se umiješa Vlada i naredi da se prima otpad i iz drugih općina i gradova, onda kapaciteti neće biti dovoljni – objasnio je Blažok. U Piškornicu trenutačno dolazi otpad iz čak 54 gradova i općina.
FOTO Arhiva