Postoje dva načina za zlouporabu

Budite na oprezu: Evo što se može dogoditi kad nekome pošaljete svoj IBAN

Većina nas s vremena na vrijeme kupuje online, bilo to odjeća, elektronika ili nešto treće, a obično su to platforme poput Ebay-a, Amazona. Nekad ne možemo izbjeći davanje svog IBAN-a, a ponekad se transakcija prekine iz neobjašnjivih razloga, a detalji računa već su objavljeni. Ljudi često otkrivaju svoj IBAN bilo to svjesno ili nesvjesno, a nikako nebit trebali.

Ako vaš IBAN dođe u krive ruke postoje točno dva načina na koje treće strane mogu koristiti podatke o računu, a prvi je koristiti ga za podizanje novca s vašeg računa putem izravnog zaduženja.

Što učiniti u takvom slučaju?

U takvom slučaju nema razloga za paniku. Jer se novac može vratiti u roku od 13 mjeseci bez navođenja razloga. Pod uvjetom da prethodno nije dana autorizacija izravnog zaduženja.

Dok je drugi način na koji kriminalci mogu koristiti tuđi IBAN koristi ga za narudžbu na račun. U tom slučaju, prema podatcima portala Chip.de, trebate kontaktirati prodavatelja ili online trgovinu i objasniti da su podatci o vašem računu zloupotrijebljeni. Obraćanje pozornosti na IBAN je važno i uvijek morate pratiti kretanje računa kako biste mogli brzo reagirati na sumnjive transakcije.

Također bi trebali biti oprezni s e-porukama koje izgledaju kao da su iz banke. Jer to bi mogla biti uobičajena prijevara putem pošte koja je usmjerena na osjetljive podatke, piše Fenix magazin

FOTO: ilustracija

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Bogdan se pravio da radi a zapravo je samo šetao po radilištu

Primio četiri tisuće eura pa mjesecima izbjegavao dolazak na gradilište

POGLED S BILOGORE

Visoki presing i još malo nogometne terminologije na temu izbora

Preporuke Zavoda otkrivaju gdje smo tanki, a gdje nas je viška

Fale nam građevinci, medicinari i vozači, a previše je ekonomista i upravnih referenata