OPG Čajkulić Ana-Marija iz Sedlarice planira izgraditi suvremeni pogon za preradu voća i povrća u Pitomači, s kapacitetom prerade do čak 100 tona u jednom danu. Ako se njihov projekt realizira, bit će značajno ulaganje u poljoprivrednu proizvodnju, pogotovo u kontekstu izazova s kojima se već desetljećima suočava hrvatska poljoprivreda.
Pasirana rajčica, koncentrat, ketchup…
Pogon je planiran u naselju Sedlarica na površini od oko 14 tisuća četvornih metara. Sama zgrada, prema projektnoj dokumentaciji, imala bi više od tri tisuće četvornih metara i uključivala bi različite proizvodne i logističke prostore. Unutra bi se nalazile hale za preradu, prostor za prihvat i sortiranje voća i povrća, rashladne komore te pakirnica. Planirane su i nadstrešnice za skladištenje ambalaže, parkirališta te zelene površine. U prvoj fazi prerada bi bila usmjerena na rajčice i jabuke. Plan bi bio godišnje preraditi oko šest tisuća tona rajčica i oko tisuću tona jabuka, koje bi se koristile za proizvodnju pasirane rajčice, koncentrata, ketchupa i soka. Ovisno o potrebama tržišta, na istim linijama mogle bi se prerađivati i druge vrste voća i povrća. Pogon bi tijekom sezone prerade radio u tri smjene – oko dva mjeseca za rajčicu i jedan mjesec za jabuke. Osim stalnih pet zaposlenika, u razdoblju intenzivne proizvodnje zapošljavalo bi se još 25 sezonskih radnika.
Poljoprivrednici će moći dobiti do 132 eura po hektaru
Otpadne vode za navodnjavanje
U projekt su uključena i ekološka, održiva rješenja. Primjerice, otpadne vode od pranja voća i povrća ne bi se bacale, već bi se nakon obrade koristile za navodnjavanje poljoprivrednih površina. Planirano je i postavljanje solarne elektrane na krovu, što bi smanjilo potrošnju električne energije. Grijanje i hlađenje uredskih prostora bilo bi energetski učinkovito, a rasvjeta bi bila prilagođena kako bi se smanjilo svjetlosno onečišćenje. Kako bi se smanjio utjecaj na okoliš, planirala bi se izgradnja bazena za prikupljanje industrijskih otpadnih voda i njihovo pročišćavanje. Pogon bi za rad koristio prirodni plin i električnu energiju. Cilj projekta bio bi omogućiti brzu preradu voća i povrća odmah nakon berbe, čime bi se smanjili gubici i osigurala bolja kvaliteta finalnih proizvoda. Nositelj projekta planira se prijaviti na natječaj za financiranje iz europskih fondova. Ministarstvo zaštite okoliša trenutačno provodi postupak ocjene utjecaja na okoliš, a građani imaju priliku dostaviti svoja mišljenja i komentare. Ako bi se ovaj projekt realizirao, Pitomača i Sedlarica dobile bi novu gospodarsku snagu koja bi omogućila razvoj održive proizvodnje u regiji. (mš)
FOTO arhiva