Za godinu dana produžena dozvola za istraživanje geotermalnih voda u Križevcima

Čeka se dozvola za eksploataciju, kreće ispitivanje i druge bušotine

Ministarstvo gospodarstva donijelo je odluku kojom se za godinu dana produžuje dozvola za istraživanje geotermalnih voda u istražnom prostoru Križevci. Produženje roka tražio je investitor Komunalno poduzeće Križevci, a dozvola za istraživanje geotermalnih voda sada vrijedi do 13. siječnja 2026. godine. Prethodna dozvola vrijedila je do siječnja sljedeće godine, a u odluci se navodi da je investitor tijekom istražnog razdoblja obavio određene naftno–rudarske radove, ali da su mu ostale obveze izrade idejnog projekta, razrade i eksploatacije, kao i ishođenja rješenja o utvrđivanju količina i kakvoći rezervi te utvrđivanju eksploatacijskog polja.

– Zbog dugotrajnog provođenja postupka javne nabave za predmet Hidrodinamičko ispitivanje geotermalne bušotine Križevčanka-1, kao i zbog dugotrajnog postupka same nabave potrebne električne potopne pumpe za izvođenje naftno–rudarskih radova hidrodinamičkih ispitivanja bušotine, izvođenje pojedinih radova i neophodne dokumentacije iziskivali su dodatno vrijeme, zbog čega je došlo do pomaka – navodi se u obrazloženju odluke kojom je Komunalnom poduzeću Križevci i Gradu Križevcima dozvoljeno produljenje roka.

Dubina 1350 metara

Još početkom 2020. godine tadašnje Ministarstvo zaštite okoliša i energetike odobrilo je istražne radove na dvjema bušotinama na „Ratarni“, odnosno u širem središtu samog grada Križevaca. I dok je za bušotinu Križevčanka-1 produžen rok za istražne radove, za izradu nove bušotine Križevčanke-2prikupljena je kompletna dokumentacija. Sektor za naftno rudarstvo i geotermalne vode u Upravi za energetiku Ministarstva gospodarstva objavilo je kako prihvaća projektna rješenja predviđena projektom izrade istražne geotermalne bušotine Kža-2. Kako se navodi u nacrtu rješenja druge bušotine, njena planirana konačna dubina iznosi 1350 metara, a njen primarni cilj je ispitati pretpostavljeni vodonosnik u karbonatno–klastičnim naslagama. Ovisno o rezultatima tijekom proizvodnog ispitivanja, bušotinski radni prostor bit će prenamijenjen za rad s remontnim postrojenjem ili u potpunosti saniran. No, dok se konačni rezultati onoga što krije podzemlje ispod bušotine Križevčanka-2 tek očekuju, radovi na prvoj bušotini prilično su uznapredovali. Investitori, odnosno Komunalno poduzeće Križevci i Grad Križevci ne planiraju na „Ratarni“ graditi klasičnu elektranu poput onih što će se graditi u Podravini (Legrad, Leščan, MaliBukovec), već bi osnovna namjena ovih izvora tople vode bila grijanje.

– Tijekom ove godine na postojećoj bušotini Križevčanka-1 odrađeno je hidrodinamičko mjerenje za potrebe utvrđivanja karakteristika ležišta i definirani su parametri ležišta potrebni za izradu Elaborata o rezervama koji je trenutno na odobrenju u nadležnom Ministarstvu. Nakon toga slijedi utvrđivanje eksploatacijskog polja i dobivanje dozvole za eksploataciju geotermalnih voda – ističu iz Grada Križevaca i naglašavaju da je u dokumentaciju putem EEA grants uloženo 238.245,59 eura, dok je u istražne radove i opremu uloženo 531.484,62 eura.

Grijanje prostora

– S obzirom na to da je u tijeku usklađenje glavnog projekta, točni troškovi još nisu poznati. Neće se graditi elektrana, nego toplinska stanica uz pomoć koje će se grijati javni objekti. Toplinska energija koristila bi se za grijanje prostora Veleučilišta u Križevcima, Srednje gospodarske škole, Gimnazije Ivana Zakmardija Dijankovečkoga, nove škole koja će se izgraditi u Potočkoj ulici, sportske dvorane u Potočkoj ulici i bazena – navode iz Grada Križevaca.

FOTO Nikola Wolf

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Večer plesa i čarolije

FOTO/VIDEO Mažoretkinje sjajnim koreografijama stvorile pravi blagdanski štih

Projekt vrijedan 1,7 milijuna eura

FOTO Gradi se sedam hladnjača za lokalne povrtlare i voćare

Intervencija kod ludbrega

Gorjelo krovište kuće, vatrogasci evakuirali vlasnika i spriječili širenje požara