Plućnjak je doista jedan prekrasan cvijet, proljetnica čiji listovi podsjećaju na plućna krila i samim time asocira za koje se zdravstvene probleme može koristiti ovaj cvijet koji glasi za jedan od najljekovitijih na svijetu. Izrazito je djelotovoran kod svih upala dišnih puteva, promuklosti, kašlja, simptoma gripe, a može se upotrijebiti čak i kod upale pluća, bronhitisa pa čak i kožnih bolesti.
Plućnjak
Tajna ljekovitosti ovog cvijeta je silicijeva kiselina kojim je bogat njegov cvijet i list. Ona pomaže u obnovi tkiva nakon upale te time posljedično djeluje i na podizanje plućnog imuniteta. Od davnina je plućnjak cijenjen među travarima i vrtlarima te svima onima koji zagovaraju prirodne načine liječenja i preventivu. Dokazamo potiče uklanjanje sluzi iz dišnih puteva, smanjuje refleks kašlja i potiče znojenje.
Hodajući šumom, sreli smo gospođu Ljiljanu Hunjadi koja plućnjak bere za vlastite potrebe, točnije suši ga i prirema čaj obzirom da boluje od astme.
Hunjadi Ljiljana
Plućnjak kod liječenja životinja
Sušen, smrvljen i umiješan u vodu, plućnjak se koristi za kašalj i teško disanja krava, konja i ovaca, a iz bijelog pepela sagorjelog plućnjaka radi se otopina za ispiranje rana i čireva domaćih životinja.
Čaj od plućnjaka
Priprema se na način da 2 čajne žličice plućnjaka prelijemo s 1/4 l kipuće vode, ostavimo 10 minuta i ocijedimo. Pijemo tri puta dnevno po jednu šalicu, zaslađenog medom. Kod proljeva pijemo nezaslađeni čaj, a prikladan je i za grgljanje.
FOTO/VIDEO: Nikola Wolf