Na naše pitanje jesu li se tučonosni oblaci pokušavali uništiti prije no što je tuča koja je pala iz njih uništila trud brojnih obiteljskih gospodarstava u Velikom Bukovcu i okolici, iz Državnog hidrometeorološkog zavoda odgovorili su nam da nisu.
-Prošle srijede nije bilo djelovanja operativnog sustava obrane od tuče, jer će Državni hidrometeorološki zavod u ovoj godini na branjenom području realizirati operativne poslove obrane od tuče tek od 1. lipnja, pa do 30. rujna 2022. godine koristeći prizemne generatore. Navedene aktivnosti moramo, temeljem informacije Ministarstva poljoprivrede dobivene 20. travnja 2022. godine, provoditi krajnje racionalno i s financijskim uštedama odnosno koristeći prijelazne zalihe otopine reagensa srebrnog jodida uz stvaranje minimalnih zaliha te uz raspoložive tehničke i kadrovske resurse – pojasnili su nam iz Zavoda dodavši kako se u posljednje dvije godine rakete protiv tuče u njihovu radu nisu koristile.
Također navode kako je na sastanku održanom 29. rujna 2020. godine, a na kojem su bili predstavnici Ministarstva poljoprivrede, Hrvatske zajednice županija, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, Hrvatske poljoprivredne komore i Državnog hidrometeorološkog zavoda, donesen zaključak da postojeći sustav operativne obrane od tuče u Hrvatskoj treba ukinuti te da će Vlada RH o tome raspravljati na svojoj sjednici 21. srpnja ove godine.
Preostaje vidjeti hoće li prošlotjedni događaji u Velikom Bukovcu i okolici nekoga ipak osvijestiti i dati povod da se ovakve Odluke još jednom preispitaju. Kao i da se DHMZ-u dopusti da protugradnu obranu aktivira onda kada se pokaže potreba za tim, a ne kada ih neki datum na papiru na to obveže.
Podsjećamo, šteta od tuče na širem bukovačkom području je otprilike 100 milijuna kuna. (sš)
FOTO Nikola Wolf