Prijevozničko poduzeće iz Varaždina dužno je bivšem zaposleniku iz okolice Ludbrega isplatiti nešto više od 7.500 eura sa zateznim kamatama zbog toga što mu je na zakonski nedopušten način odlučilo dati izvanredni otkaz ugovora o radu. Poduzeće je bivšem zaposleniku dužno naknaditi i 1500 eura troška parničnog postupka, također sa zateznim kamatama. Odlučeno je tako u prvostupanjskom parničnom postupku koji se vodio pred Općinskim sudom u Varaždinu, a tužbu je 57-godišnjak podnio još u kolovozu prošle godine.
Povreda prava
Naveo je kako je u varaždinskom poduzeću na radnom mjestu vozača autobusa bio zaposlen na neodređeno vrijeme od 1. lipnja 2016. pa sve do 13. srpnja prošle godine, kada je zaprimio Odluku o izvanrednom otkazu ugovora o radu. Istog je dana, naveo je u tužbi, saznao za povredu svojih prava i u zakonskom je roku podnio zahtjev za ostvarenje svojih prava, na koji poslodavac nije odgovorio. Istaknuo je kako mu je u odluci o izvanrednom otkazu navedeno kako mu se izvanredno otkazuje ugovor o radu zbog osobito teške povrede iz radnog odnosa uslijed koje nastavak radnog odnosa nije moguć. U obrazloženju svoje odluke, poslodavac je naveo kako je radnik odbio izvršiti ugovoreni prijevoz članova Hrvatske vojske u Poljsku, odnosno da je odbio postupiti po direktnom nalogu poslodavca, zbog čega mu prijeti nastanak enormne štete. U tužbi je Ludbrežanin naveo kako mu je prije izvanrednog otkazivanja ugovora o radu uvjetovanog njegovim ponašanjem poslodavac bio dužan omogućiti da iznese svoju obranu, što nije učinio.
– Pogrešna je i netočna konstatacija poslodavca da sam odbio izvršavati poslove radnog mjesta za koje imam zaključen ugovor o radu i da sam odbio postupiti po direktnom nalogu. Dan nakon što sam raspoređen za prijevoz putnika, obratio sam se disponentici i zamolio je da me makne s popisa vozača za predviđeni put zbog zdravstvenih razloga i da zbog ranije operacije kuka i opasnosti od infekcije nisam u mogućnosti obaviti traženi prijevoz. Radi se o specifičnom prijevozu u kojem i vozači autobusa spavaju u vojničkim šatorima, a kako sam ranije operirao kuk, moram paziti gdje spavam jer u slučaju prehlade moram odmah uzimati antibiotike zbog rizika od prehlade i dobivanja bakterije, što može rezultirati gubitkom noge – naveo je Ludbrežanin koji se zbog toga nije smatrao sposobnim za put te ističe da je pravovremeno i na ljubazan i profesionalan način obavijestio poslodavca koji je bio upoznat s njegovim zdravstvenim stanjem.
– Takav ishitreni otkaz kod mene je izazvao veliki stres, tako da sam istog dana završio na hitnom prijemu u Općoj bolnici Varaždin s dijagnozom esencijalna hipertenzija – naglasio je u tužbi Ludbrežanin koji je tražio sudski raskid ugovora o radu s danom 31. srpnjem prošle godine jer mu je više neprihvatljivo nastaviti radni odnos kod tadašnjeg poslodavca.
Sve mu objašnjeno
S obzirom na to da se već sljedećeg dana ponovno zaposlio na drugom radnom mjestu, tražio je naknadu štete u visini pet prosječnih ugovorenih bruto plaća u iznosu od oko 1.500 eura. Smatrao je da je takva naknada primjerena s obzirom na duljinu radnog staža kod tuženika i načina na koji mu je otkazan ugovor o radu. Poslodavac je osporio tužbu bivšeg radnika i naveo kako je u svojoj odluci jasno i nedvosmisleno obrazložio razlog izvanrednog otkazivanja ugovora o radu. Istaknuto je kako mu je objašnjeno da je prilikom prijevoza na koji je bio raspoređen organiziran smještaj vozačima u Češkoj u vojarni, a u Poljskoj u velikim vojničkim šatorima koji su opremljeni krevetima.
Da neće spavati u vreći, već u šatoru opremljenim grijanjem i klimom, kao i da će imati sve uvjete koje je imao i ranije, a da je Ludbrežanin na to rekao „mene to ne zanima, ja neću voziti navedenu liniju“. No, sud je odlučio da je poslodavac trebao dokazati da je imao opravdani razlog za otkaz ugovora o radu, kao i da mu je trebao omogućiti da iznese svoju obranu. Zbog toga je odlučeno da je izvanredni otkaz ugovora o radu nedopušten, kao i da mu pripada naknade nematerijalne štete za duševne bolove koje je trpio zbog nedopuštenosti otkaza ugovora u radu.
FOTO ilustracija