Za razliku od ostatka Hrvatske, Podravci i Prigorci nisu nimalo fascinirani jeftinom radnom snagom iz inozemstva. I dok je lani u Lijepoj našoj izdano čak 20 posto više radnih dozvola, povećane brojke u pravilu su zabilježene u svim hrvatskim županijama, osim kod nas i kod naših susjeda na sjeveru, u Međimurskoj županiji.
Velik rast kod susjeda
Valja napomenuti da Međimurci, kada su u pitanju radne dozvole, bilježe dosta veći pad od našeg, koji je ustvari simboličan. Naime, u odnosu na 2023. godinu, lani su kod nas izdane tek četiri radne dozvole manje, pa je ukupan broj pao s 3.900 na 3.896 izdanih dozvola tijekom čitave godine. Posebno je zanimljiv pad novih zapošljavanja – s 2.815 u 2023. na 2.670 u 2024. godini. Ipak, primjetan je rast produljenja postojećih radnih dozvola, s 932 na 1.225, što sugerira da su naši poslodavci skloniji zadržavanju postojećih radnika nego zapošljavanju novih. Drastičan je pad sezonskih radnika – sa 153 na samo jednog u 2024. godini. Što se susjedstva tiče, krenimo s Međimurcima koji su lani izdali 4.387 dozvola, 600-tinjak manje u odnosu na godinu ranije. S druge stranke, Virovitičko-podravska županija bilježi značajan rast s 816 na 1.251 dozvolu (povećanje od 53 posto), a Bjelovarsko-bilogorska s 1.172 na 2.118 (rast od 81 posto). Broj izdanih radnih dozvola rastao je i u Varaždinskoj županiji, koja je pak s gotovo deset tisuća izdanih radnih dozvola svakako šampion Sjevera.
Podravci vole stabilnost
Unatoč relativno malom broju dozvola, naša županija ima jedan od najviših udjela produljenja radnih dozvola u kontinentalnoj Hrvatskoj – čak 31,4 posto svih dozvola su produljenja, što govori o stabilnosti zaposlenja stranih radnika. No, moguće je i da ovi podaci ukazuju na moguću promjenu trendova na tržištu rada, gdje bi se stagnacija u broju novih stranih radnika mogla tumačiti ili kao posljedica povećane automatizacije, ili pak bolje iskoristivosti postojeće radne snage. Također, značajan pad sezonskih radnika mogao bi ukazivati na promjenu strukture gospodarstva u županiji, s većim fokusom na stalno zapošljavanje. Promatrano po sektorima, za našu županiju, koja je tradicionalno jaka u industrijskom sektoru, posebno je značajan nacionalni rast industrijskih dozvola od 18,5 posto, kojemu smo se očito oduprli. Zanimljivo je primijetiti da je jedini pad na nacionalnoj razini zabilježen u broju sezonskih radnika u turizmu i ugostiteljstvu – s gotovo 17 na nešto manje od 16 tisuća radnih dozvola. U našoj županiji, podsjetimo, lani je izdana samo jedna sezonska radna dozvola. (mš)
Najviše stranaca zapošljavaju građevinari
Kada pogledamo distribuciju radnih dozvola po sektorima na nacionalnoj razini, primjetan je rast u svim djelatnostima. Građevinarstvo je i dalje dominantan sektor u kojemu je tijekom 2024. zabilježen porast sa 69 na 75 tisuća dozvola. Slijedi turizam i ugostiteljstvo s porastom s 46 na 56 tisuća dozvola, dok je industrija na trećem mjestu s rastom s 24 na 28,5 tisuća dozvola. Posebno je značajan rast u sektoru prometa i veza, koji bilježi povećanje od čak 40 posto – s 11,5 na 16 tisuća dozvola, što ukazuje na sve veću potražnju za radnicima u logistici i transportu. Trgovina također bilježi značajan rast od 54 posto, s pet na gotovo osam tisuća dozvola. (mš)
FOTO ilustracija