Podravski favicon - Podravina i Prigorje - Koprivnica - Križevci - Đurđevac - Ludbreg - Aktualne vijesti - Zanimljivosti - Fotogalerije
RANG -LISTA

Donosimo popis škola koje učenike najbolje i najlošije pripreme za srednju školu!

Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista

Ocjene su jedno, a znanje nešto sasvim drugo. Međutim, upravo je prosjek ocjena iz viših razreda osnovne škole glavni uvjet upisa u željenu gimnaziju, srednju ili obrtničku školu. To je i jedan od razloga zašto se mnogi ravnatelji srednjih škola bore za uvođenje male mature u osnovne škole ili svojevrsnih prijemnih ispita kako bi se prilikom upisa vrednovalo znanje, a ne ocjene, koje često znaju prevariti. U nastavku teksta donosimo rang listu osnovnih škola na području Koprivničko-križevačke županije koju je napravio i obradio za Jutarnji list informatički stručnjak Smiljan Pilipović.

Lista, uvjetno rečeno, boljih i lošijih škola napravljena je prema usporedbi prosječnih ocjena iz hrvatskog, engleskog jezika i matematike u završnim osmim razredima te kakve su ocjene ti učenici imali iz istih predmeta u završnim razredima srednjih škola. Prema navedenim podacima, vidljivo je tko je uspio zadržati prosjek ocjena iz osnovne škole, to jest učenici kojih su ih škola uspjeli najmanje ili najviše „upropastiti“.

Već tradicionalno, što potvrđuje i ova rang-lista, učenici gradskih škola imaju bolje prosječne ocjene na kraju srednjoškolskog obrazovanja. No, u Koprivničko-križevačkoj školi na samom vrhu i to s „debelom“ prednošću stoji Osnovna škola Grigor Vitez iz Sv. Ivana Žabna. Osme razrede iz navedenih predmeta završili su s prosjekom 4,21, što je šesti rezultat od svih osnovnih škola u županiji. Međutim, učenici te škole na kraju srednjoškolskog obrazovanja iz hrvatskog, engleskog i matematike imali su prosjek od čak 4,37, što znači i da su jedina škola u županiji koja je uspjela još povećati prosjek.

Kad je riječ o razlici ocjena u osnovnoj i srednjoj školi, od koprivničkih osnovnih škola najbolje stoji OŠ Đuro Ester koja je na drugom mjestu i učenici su svoj prosjek od 3,94 uspjeli gotovo zadržati i u srednjoj (3,89). Odmah iza njih su učenici iz Križevaca, Lj. Modeca s 3,84 u osnovnoj na 3,76 u srednjoj školi. Najlošije od škola stoji ona u Koprivničkom Ivancu/Kunovcu čiji su učenici osme razrede završili s prosjekom od 4,29 (peti po visini op.a.), a u završnim razredima srednje imali su prosjek ocjena tek 3,08. Jedino virovski učenici lošije stoje na kraju srednje škole s prosjekom ocjena od 3,00 (u osnovnoj školi prosjek je bio 4,00 op.a.).

Međutim, kad se gleda ono bitnije, a to su ocjene na kraju srednje škole, ova rang-lista izgleda nešto drukčije. Žabno je i dalje prvo s pohvalnim prosjekom 4,37, dok je druga OŠ Đuro Ester, treća OŠ iz Koprivničkih Bregi (3,83) pa A. N. Gostovinski iz Koprivnice (3,83). Treba istaknuti i primjerice kako učenici iz Bregi, ali i središta općina poput Novigrada Podravskog, Drnja ili Kloštra Podravskog imaju bolje ocjene na kraju četvrtog razreda srednjih škola od primjerice učenika koji su završili OŠ Braća Radić u Koprivnici.

Ravnateljica Osnovne škole Đuro Ester iz Koprivnice Sanja Prelogović istaknula je za Podravski list kako ne može odrediti jedan i glavni razlog zašto je njezina škola tako visoko, osim da je to rezultat svih.

Sanja Prelogović

– To je rezultat rada cijele škole, učenika, nastavnika i naravno roditelja bez kojih to ne bi bilo moguće. Suradnja svih je ključ da bi se postigao bilo kakav uspjeh – ističe Prelogović i navodi kako oni ne rade ništa drukčije, programski, od ostalih gradskih škola, a rezultati su se počeli pojavljivati nakon što su dobili psihologa i krenuli s evaluacijom darovitosti učenika.

– Posebno radimo s darovitim učenicima i evo već sad imamo petu takvu generaciju i rezultati se vide – dodaje ravnateljica Đ. Estera.

Ove podatke ipak treba uzeti s dozom opreza, jer radi se o prosjecima ocjena u različitim srednjim školama koje pak opet imaju različite načine rada, različite profesore, pa time i različita vrednovanja znanja ocjenama. Međutim, opet nešto govore i mogu poslužiti ravnateljima osnovnih škola u kreiranju daljnje politike.

Ravnateljica Osnovne škole u Virju Marica Cik Adaković za Jutarnji je list izjavila kako se ne želi „izvlačiti“ zbog loših rezultata njenih učenika u srednjim školama ili kritizirati metodologiju i kontekst liste te da će na kraju analizirati rezultate i pokušati pronaći rješenje problema. U razgovoru s nekoliko ravnatelja doznajemo kako ne bi željeli komentirati ovu metodologiju i rezultate jer smatraju da je upitna metodologija izračuna. No, ravnateljica OŠ Koprivnički Bregi Karolina Vidović, čija je škola treća po visini prosječne ocjene učenika u srednjim školama, navodi da je to prvenstveno rad nastavnika i škole.

– Imamo prilično mlad i ambiciozan nastavnički kolektiv koji nosi nove ideje i novi elan. Vrlo sam zadovoljna, a ovi su rezultati potvrda da dobro radimo. Ako se zna da u školi nema poklanjanja ocjena, onda i učenici znaju da se moraju dodatno potruditi za tu ocjenu, a to im može samo pomoći. Inače, pratimo naše učenike i nakon završetka srednjih škola pa smo ponosni i da su dvije naše učenice upisale Medicinski fakultet – kazala je Karolina Vidović.

Karolina Vidović

Inače, prosjek svih ocjena učenika osmih razreda na području županije je 4,08, a od 1062 učenika, njih čak 379 je odlikaša, a svaki deseti ima zaključeno 5,0.

RANG LISTA ŽUPANIJSKIH ŠKOLA PO OCJENAMA

RangŠkolaProsjek u 8. razreduProsjek u 4. srednjeRazlika
1Sv. Ivan Žabno4,214,370,16
2Đ. Ester (KC)3,943,89-0,05
3Lj. Modeca (KŽ)3,843,76-0,07
4Novigrad Podravski4,053,81-0,24
5Đurđevac4,103,81-0,29
6Rasinja3,813,50-0,29
7Braća Radić (KC)3,903,53-0,53
8V. Nazora (KŽ)4,073,68-0,40
9Koprivnički Bregi4,343,83-0,50
10Drnje4,163,61-0,53
11A.N.G. (KC)4,383,82-0,56
12Kalinovac3,903,30-0,60
13Molve4,033,32-0,71
14Sv. P. Orehovec4,113,34-0,76
15Sokolovac4,233,37-0,86
16Gornja Rijeka4,103,19-0,91
17Kloštar Podravski4,493,55-0,94
18Virje4,003,00-1,0
19Ferdinandovac4,443,36-1,08
20Kop. Ivanec4,293,08-1,20
*prosječna ocjena engleskog i hrvatskog jezika i matematike

TOP 10 NAJBOLJIH OSNOVNIH ŠKOLA PO PROSJECIMA SVIH OCJENA U 8. RAZREDU

RANG
ŠKOLAPROSJEK
1Osnovna škola Braća Radić (KC)4,35
2Osnovna škola Ljudevita Modeca (KŽ)4,22
3Osnovna škola A.N. Gostovinski (KC)4,18
4Osnovna škola Sveti Ivan Žabno4,17
5Osnovna škola Gola4,14
6Osnovna škola Đuro Ester (KC)4,10
7Osnovna škola Ferdinandovac4,10
8Osnovna škola Vladimir Nazor (KŽ)4,08
9Osnovna škola Đurđevac4,06
10Osnovna škola Andrije Palmovića Rasinja4,00
* škole s minimalno 20 učenika u osmom razredu

FOTO: Podravski list

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

NESRETNI DOGAĐAJ U GLOGOVCU

Tragedija u Podravini: Žena pala s bicikla i preminula

Podravski na mjestu događaja

UPRAVO Štagalj i štala izgorjeli do temelja. Očevid u tijeku

VREMENSKA PROGNOZA

DHMZ izdao posebno upozorenje: “Nakon ljeta u proljeću, sutra stiže pravi obrat…”

totalna dominacija

“Kanta” se vraća kući! Podravka mjesec dana prije kraja sezone potvrdila naslov prvakinja

dječji doplatak

HZMO upravo objavio dobru vijest za više od 80 tisuća građana

završio radni posjet predsjednika Milanovića Podravini

“Plaće u Podravki su visoke i zbog Belupa koji je imao veliki rast prihoda u Rusiji”


Search

Upišite pojam koji želite pretraživati