Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić u četvrtak je u Varaždinu dodijelio ugovore za više projekata. Među njima je i devet sporazuma za projekte višestambenih zgrada u devet općina među kojima su i Podravske Sesvete, Ferdinandovac, Virje, Kloštar Podravski i Sveti Đurđ, dok se dva sporazuma odnose na izgradnju po deset obiteljskih kuća u općinama Jalžabet i Legrad. Ukupna vrijednost 11 sporazuma je 12,25 milijuna eura.
– Ovim sporazumom određena su prava i obveze radi izgradnje višestambene zgrade kao projekt od zajedničkog interesa za stambeno zbrinjavanje mladih osoba i mladih obitelji na području općine. Stanovi su jedan stan od 55 m2,dva stana od 65 m2 dva stana površine od 75 m2 i jedan stan površine od 85 m2 – istaknuo je načelnik Općine Kloštar Podravski Siniša Pavlović dok je ministar Bačić naglasio da će ministarstvo s realizacijom projekta krenuti ubrzo nakon potpisivanja sporazuma.
Stambeno zbrinjavanje
– U novim stambenim jedinicama cijena najma je 36 centi po kvadratnom metru, što je otprilike 20 puta manje od tržišne cijene što je doista pristupačan model rješavanja stambenog pitanja. Temeljem potpisanih sporazuma država će kao investitor omogućiti izgradnju 82 stana i 20 obiteljskih kuća. Nakon potpisivanja sporazuma naše ministarstvo krenut će s realizacijom, odnosno izgradnjom tih stambenih jedinica. One će poslužiti stambenom zbrinjavanju naših sugrađana sukladno listi prioriteta koja će biti definirana, a poslužit će i za kadrovsko stambeno zbrinjavanje – kazao je Bačić i dodao da je to dio Vladinog Nacionalnog plana stambene politike kojim je predviđena mogućnost izgradnje stanova za priuštivo stanovanje prvenstveno namijenjenih mlađima od 45 godina. A kad smo već kod Vladinog nacionalnog plana stambene politike, nedavno smo pisali kako ubrzo na snagu stupaju novi pravilnici o stambenom zbrinjavanju. Prema jednom od njih, kupcima će se vraćati 50 posto PDV-a na kupnju stana hrvatskim državljanima mlađima od 45 godina koji prvi put rješavaju stambeno pitanje. No, da bi se ostvarilo pravo na potporu, potrebno je zadovoljiti još dva bitna kriterija. Prvi je veličina nekretnine koja je propisana za svaki broj osoba u stanu pa je tako za jednu osobu propisano 50 kvadrata, ali dopuštena su odstupanja s time da će se povrat PDV-a isplaćivati samo za 50 kvadratnih metara stana. Osim toga, PDV se neće isplaćivati po tržišnoj cijeni po kojoj ste kupili stan, već će se isplaćivati po studiji o prosječnim cijenama koje je izgradio Ekonomski institut Zagreb. A te prosječne cijene kvadrata stana do kojih su oni došli bitno su niže od stvarnih, tržišnih vrijednosti na terenu jer se danas kvadrat novogradnje u Koprivnici cijeni i na 3000 eura. No, kad je riječ o Koprivnici, PDV će se vraćati tek za 1.790 eura po kvadratu, kolika je procjena prosječnih cijena stana za podravsku metropolu, a i to je puno više od velike većine gradova u kontinentalnom dijelu Hrvatske.
Čudne prosječne cijene
Kvadrat stana na kontinentu više se cijeni tek u Varaždinu, gdje je procijenjen na 1.848 eura, a procjene su manje i za Osijek (1.444 eura) i Karlovac (1.444), Vrbovec (1.436), Krapinu (1.421), a da ne govorimo o Čakovcu (1.297 eura), Sisku (1.105 eura), Virovitici (1.181 eura), Bjelovaru (1.044 eura) i Požegi (978 eura).
– Procjena prosječnih cijena za sve jedinice lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj izrađena je na temelju dostupnih podataka o prosječnim ostvarenim kupoprodajnim cijenama za starogradnju i novogradnju, pri čemu je iz cijene novogradnje izuzet PDV – navodi se u studiji, što znači da ako netko u Koprivnici kvadrat stana plati 3.000 eura, može očekivati povrat PDV-a tek za dio do 1.790 eura. Kvadrat stana se prema ovoj studiji više cijeni u Đurđevcu, jer ondje je procijenjen na 1.345 eura, nego u Križevcima, gdje je procijenjen na 1.312 eura. Kvadrat stana u svim općinama Koprivničko–križevačke županije procijenjen je na 1.272 eura, u Ludbregu i okolnim općinama 1.288 eura, a u Pitomači samo 844 eura. Važno je napomenuti i da se PDV plaća tek na kupnju nekretnine kod pravne osobe, dok se kod privatnika porez na dodanu vrijednost ne naplaćuje i tada se ne može očekivati ni povrat poreza.

FOTO arhiva