Mreže vatrogasnih postrojbi, bilo onih dobrovoljnih, bilo pripadnika javnih vatrogasnih postrojbi, temelj su civilne zaštite u Koprivničko-križevačkoj županiji, koja je u tom smislu jedna od najrazvijenijih. U sveukupnom negativnom raspoloženju kod demografskih brojki, recimo od djece u školama pa do nedostatka nogometaša u lokalnim klubovima,vatrogasna društva nemaju taj problem, već brojke, sasvim suprotno, pokazuju tendencije rasta. Što je dobro, jer nalazimo se u nestabilnim vremenimašto se tiče vremenskih neprilika, ali i cjelokupnog sigurnosnog stanja.Kako smo kazali, zapovjedništva i vatrogasne postrojbe predstavljaju najznačajniji operativni kapacitetsustava zaštite i spašavanja. U Županiji trenutačno imamo oko 2009 operativnih vatrogasca kojiispunjavaju sve uvjete propisane Zakonom o vatrogastvu te mogu ići na intervencije, što je izniman kapital u smislu zaštite i spašavanja.Kada to usporedimo s prošlogodišnjom brojkom od 1725 operativnih vatrogasaca, vidljivo je da je taj broj u godinu dana porastao za 284 vatrogasaca, što je čak 16 posto, dakle izniman rast na godišnjoj razini. Ne radi se ovdje samo o novim vatrogascima, ali dio te brojke su i oni.
– Mi smo inzistirali da sve vatrogasne postrojbe, dakle DVD-ovi, ažuriraju svoje podatke i unesu točan broj operativnih vatrogasaca. Dio tog povećanja je u tome. No možemo reći da vidimo tendenciju povećanja i novih članova, što svakako veseli- naveo je Darko Palaš, predsjednik Vatrogasne zajednice Koprivničko-križevačke županije. Okosnicu svega čine 134 profesionalnihvatrogasaca u javnim vatrogasnim postrojbama gradova, i to Koprivnica sa 76 zaposlena (69operativnih), 36 zaposlena u JVP Đurđevac (33 operativnih) i 22 zaposlenih u JVP Križevci (20operativnih). Pored navedenog, na području Županije djeluje i 19 središnjih vatrogasnih postrojbidobrovoljnih vatrogasnih društava te 123 ostalih dobrovoljnih vatrogasnih društava. U Vatronet mreži Hrvatske vatrogasne zajednice, u županijskoj vatrogasnoj zajednici Koprivničko-križevačke županije upisano je 9854 pojedinaca, a s obzirom na prošlogodišnjih 8953, vidi se značajno povećanje. Od toga je 7553 vatrogasaca osposobljeno za različita vatrogasna zvanja i specijalnosti.
Vatrogastvo je brend
Prema glavnom vatrogasnom zapovjedniku Republike Hrvatske SlavkuTucakoviću, koji je spomenimo Koprivničanac, uzrok tome seže još u Austro-Ugarsku.
– Mi smo i ove godine imali obilježavanje 160. obljetnice u DVD Varaždin. Koprivnica i Križevci su ove godine proslavili 150 godina obljetnice dobrovoljnog vatrogastva.Dakle, sjever Hrvatske ima nešto u sebi, jednu tradiciju koja nije odjučer, to su stvarale mnoge generacije. Dobrovoljno vatrogastvo jei jedna vrsta brenda, kao što je Vegeta brend Podravke, tako je vatrogastvo našeg kraja. Ovdje se vidi utjecaj Austro-Ugarske i taj model razvoja društva. Tamo gdje su na razvoj utjecale neke druge zemlje te tradicije ima u manjem obimu, ali vatrogastvo je dobro razvijeno u cijeloj Hrvatskoj -naveo je Slavko Tucaković. Tijekom 2024. godine nastavljeno jeosposobljavanje vatrogasnih kadrova, ukupno je održano 19 različitih tečajeva u raznimvatrogasnim zvanjima i specijalnostima. Pojam operativni vatrogasac znači da ta osoba može u svakom trenutku biti pozvana na intervenciju. Najznačajniji plan u unapređenju djelovanja vatrogasne zajednice, točnije vatrogasne operive u nadolazećoj godini trebalo bi biti ustrojavanje jedinstvenog Županijskog vatrogasnog operativnog centra. To bi značilo da bi se s tog mjesta upućivalo na intervencije na području cijele Koprivničko-križevačke županije, za razliku od sada, kada postoje tri lokacije od kuda se upućuje, ato su JVP u Koprivnici, Đurđevcu i Križevcima. Ovime bi se ubrzala sama operativa, ali bi i JVP svakako dobio još jednog vatrogasca koji bi mogao na intervencije, budući da sada jedan uvijek mora ostati u stanici.
– Tu se radi o velikom ulaganju i značajnim sredstvima koja se mogu pribaviti. Razgovaramo kako ovo realizirati, a i vi ste nedavno pisali o uspostavljanju vatrogasne mreže na razini Hrvatske pa bi dio novca mogli i na taj način osigurati- naveoje Darko Palaš.
Nabavlja se oprema
Iduće će godine proračun za vatrogasnu zajednicu iznositi oko 100.000 eura, a između ostalog, planira se nabava prijenosnih motornih pumpi s pripadajućom opremom za prljavu vodu, mobilne pumpe velikog kapaciteta za prepumpavanje vode u poplavljenim područjima, baterijskih alata škara i razupirača za tehničke intervencije prilikom prometnih nezgoda i spašavanja iz ruševina, dubina, visina i poplavljenih područja. Planira se nabava kompleta skupne zaštitne opreme, zračnih jastuka za podizanje tereta i armatura za spašavanje iz ruševina, kao i spašavanje u cestovnom i željezničkom prometu. Nabavit će se šator za dekontaminaciju zaštitne opreme prilikom intervencija s opasnim tvarima, zapovjedni bazni šator za stožerno rukovođenje i koordinaciju žurnih službi, specijalno vatrogasno vozilo za spašavanje iz dubina i visina teQuad/ATV vozila s prikolicom za prijevoz opreme i vatrogasaca po teškoprohodnim terenima. Također, planira se urediti i betonirati prilazne rampe za spuštanje čamaca za spašavanje na rijeci Dravi idrugim prirodnim ili umjetnim i akumulacijskim jezerima. Naravno, neće se sve realizirati u idućoj godini, ali vidljivo je da se planira ozbiljno opremanje hitnih službi. Što se tiče cjelokupne mreže civilne zaštite, svakako ne treba zanemariti i druge službe civilne zaštite na području županije, a to su HGSS, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Društvo Crvenog križa, Zavod za hitnu medicinu, bolnice, i domovi zdravlja. Djelovanje Civilne zaštite mogli smo vidjeti u poplavama 2023. godine, kad su se prvo aktivirali općinski stožeri pa je sve podignuto na županijsku razinu, gdje su glavnu riječ opet vodili vatrogasci. Mogli smo vidjeti i uključivanja državne razine Civilne zaštite, kada je aktivirana i vojska zbog osiguranja nasipa u Gabajevoj gredi. Sve aktivnosti ovih hitnih službi provode su u velikim i manjim vježbama.
Ima prostora za poboljšanje
Naravno da postoji i prostor za poboljšanje, a o tom smo problemu već pisali. Ono se moženajviše primijeniti na općinskim razinama, gdje bi bilo potrebno smanjiti birokracije, spojiti stožere civilne zaštite nekoliko općina u zasebno tijelo koje bi onda moglo koordiniranije postupati, ali bi i raspolagalo većim proračunom za nabavku opreme. Također, načelnici kažu da je raznim dokumentima propisano da DVD-ovi moraju nabavljati opremu koja im ne treba. Plan djelovanja civilne zaštite i na najnižoj razini, onoj općinskoj, vrlo je kompleksan dokument, na šezdesetak stranica, u kojem je točno opisano kako se ponaša u određenoj situaciji, a postoji i shema mobilizacije.Ono što je prema mnogima nedostatak je nepostojanje Stožera civilne zaštite u cijeloj regiji, primjerice Sjever. Logika je da ako Drava poplavi Mali Bukovec, poplavit će i Veliki Bukovec i Legrad. Tada bi seu istom trenutku mobilizirale zajedničke snage svih lokalnih jedinica koje su potpisnice plana. Na taj bi način koordinacija i djelovanje, ali i nabavka opreme, bilamnogo jednostavnija, brža i efikasnija. Gradovi su uvijek moćniji, imaju više ljudstva, organizirano vatrogastvo i druge službe. Udaljenije općine, koje biisto, a možda i više stradale, mnogo bi duže čekale pomoć jer su njihovi stožeri bespomoćni.
FOTO arhiva