Dvije velike farmaceutske tvrtke, Pliva i Viatris u suradnji s Agencijom za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) te Europskom agencijom za lijekove (EMA), poslale su važnu obavijest zdravstvenim radnicima.
Riječ je o povišenom riziku od atrijske fibrilacije, ovisnom o dozi lijeka, kod bolesnika koji su liječeni lijekovima koji sadrže etilne estere omega-3 kiselina te boluju od kardiovaskularnih bolesti ili imaju kardiovaskularne rizične faktore.
Fibrilacija atrija ili atrijska fibrilacija je nepravilan i često ubrzani rad srca, koji obično uzrokuje nepravilan protok krvi u tijelu. Simptomi fibrilacije atrija su lupanje srca, otežano disanje i slabost.
“Sustavni pregledi i meta-analize randomiziranih kontroliranih kliničkih ispitivanja ukazali su na
to da postoji povišeni rizik od atrijske fibrilacije, ovisan o dozi lijeka, u bolesnika koji boluju od
kardiovaskularnih bolesti ili imaju kardiovaskularne rizične faktore te su liječeni lijekovima koji
sadrže etilne estere omega-3 kiselina, u odnosu na placebo”, stoji u obavijesti, te upozoravaju:
Uočeni rizik od atrijske fibrilacije je najviši uz dozu od 4 g dnevno i zdravstveni radnici trebaju uputiti bolesnike da potraže medicinsku pomoć ako razviju simptome atrijske fibrilacije te u slučaju razvoja atrijske fibrilacije, liječenje ovim lijekovima treba trajno prekinuti.
Riječ je o Viatrisovim lijekovima Omacor 1000 mg meke kapsule, Dualtis 1000 mg meke kapsule i Plivinom lijeku Corprotect 1000 mg meke kapsule.
FOTO Arhiva