Ekskluzivno otkriva Podravski: Ukupna šteta od tuče oko 100 milijuna kuna!

Preliminarni podaci pokazuju da je sveukupna šteta od tuče i nevremena koji su se dogodili prošli tjedan u srijedu i petak na području općine Mali i Veliki Bukovec veća od stotinu milijuna kuna. Najgore je pogođena općina Veliki Bukovec gdje su stradali objekti u sva tri naselja u sastavu općine, kao i usjevi na području općine. Tako je i najveći dio šteta nastao upravo na području općine Veliki Bukovec. Šteta na plastenicima i staklenicima za uzgoj cvijeća je 100 posto. Dakle, apsolutno svi plastenici te staklenici su uništeni, što čini oko polovicu proizvodnje cvijeća na području Republike Hrvatske.

Ova je tema objavljena u utorak u tiskanom izdanju Podravskog lista…

– U naseljima nema kuće koja nije oštećena i stanje je katastrofalno. Štete samo na jednom gospodarstvu premašuju tri proračuna Općine, a takvih OPG-ova imamo desetak. Nakon procjene stanja na terenu, proizvođači će dobiti potrebnu pomoć. U proračunu za ovu pomoć sredstava nema, ali naći ćemo način kako pomoći svima s obzirom na to da pokrivamo 50 posto hrvatske proizvodnje cvijeća – rekao je načelnik Općine Veliki Bukovec Franjo Vrbanić.

Franjo Vrbanić

– Uz plastenike i staklenike koji su potpuno uništeni, ogromne štete nastale su na nasadima povrća. Na području općine je oko 1000 hektara poljoprivrednih usjeva. Šteta na nasadima paprike i krastavaca je 100 posto. Nasadi ječma i uljane repice stradali su 70 posto, pšenica je stradala 60 posto a kukuruz između 40 i 50 posto. Dakle, u prosjeku je uništeno 65 posto nasada na spomenutih 1000 hektara – naveo je Franjo Vrbanić.

Ogromna šteta na području općine Veliki Bukovec nastala je i na objektima. Tako je na gospodarskim objektima i obiteljskim kućama šteta zabilježena na   70 posto objekata.

– Samo kada pogledamo obnovu staklenika i plastenika troškovi bi mogli biti veći od 20 milijuna kuna, a kada se zbroje štete na usjevima i drugim objektima procjene bi mogle ići k cifri oko 100 milijuna kuna. Dakako, to su preliminarni neslužbeni podaci, ali kako god, štete se mjere u desecima milijuna kuna – naveo je Vrbanić.

Štete su nastale i u susjednoj općini Mali Bukovec. Mnogo su manje, ali i tu dosežu milijunske brojke.

– Nevrijeme je zahvatilo samo dio naselja Mali Bukovec i okolne usjeve. Šteta je oko osam milijuna kuna – naveo je Darko Marković.

Dobra je vijest što je velik dio usjeva i nasada osiguran, kao i nekretnine, ali svejedno je nastala velika šteta na vlasništvu koje nije osigurano.

Milijunske štete nastale su i u općini Legrad gdje su usjevi u većini slučajeva također na površinama od 1000 hektara uništeni.

Na području općina Legrad, Mali Bukovec i Veliki Bukovec očekuje se proglašenje elementarne nepogode, a uobičajena naknada ili pomoć iz državnog proračuna je oko pet posto od šteta.

Staklenici i plastenici će pak biti sanirani iz posebnih fondova, no to je potrebno učiniti što prije jer bi u suprotnom ova godina za cvjećare mogla biti apsolutno uništena. Međutim, u ovih nekoliko godina, tvrde u Ministarstvu poljoprivrede,  stečena su poprilična iskustva u saniranju takvih posljedica i obnavljanju proizvodnih kapaciteta poljoprivrednih gospodarstava.

– Ovi proizvođači čine 50 posto hrvatske cvjećarske proizvodnje i odmah mogu uime Ministarstva poljoprivrede i Vlade RH potvrditi da ćemo ta gospodarstva obnoviti putem posebne mjere programa ruralnog razvoja. Kao i uvijek do sada, u suradnji s Varaždinskom županijom te općinama Veliki i Mali Bukovec razmotrit ćemo te osigurati i dodatne mehanizme pomoći – rekla je ministrica Marija Vučković.

Naglasila je da ovakva tuča nije viđena desetljećima, a s obzirom na klimatske promjene, ovakve situacije mogle bi se i dalje događati.

– Ministarstvo ima izdašnu mjeru za obnovu proizvodnog potencijala te ćemo pomoći mještanima kako bi u kratkom roku mogli ponovno početi s radom. Situacija je ovdje specifična jer su, uz štete na usjevima, velike štete i na građevinskim objektima. Riječ je o stakleničkoj i plasteničkoj proizvodnji. Plastenici su oštećeni, a staklenici su potpuno stradali. Pomoć za te štete osigurat ćemo putem druge mjere. S obzirom na specifičan trenutak izlaska iz jednog ciklusa proizvodnje i potrebe ulaska u drugi, moramo razmotriti druge mehanizme pomoći koji se sada odnose na izgubljeni prihod ovdašnjih proizvođača – objasnila je ministrica Vučković.

Župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, koji je već u srijedu navečer sa zamjenicom i načelnicom Stožera za civilnu zaštitu Varaždinske županije Silvijom Zagorec obišao teren, istaknuo je kako su već pokrenute određene aktivnosti.

– S obzirom na to kako izgledaju svi ovi plastenici i staklenici, sreća je da u tom trenutku u njima nije bilo nikoga, jer bismo danas govorili o ozlijeđenima, a možda i smrtno stradalima. Odmah smo obavijestili Vladu i ministricu poljoprivrede koja je od jutra s nama na terenu. Načelnik Općine odmah je angažirao Povjerenstvo za procjenu šteta od elementarnih nepogoda koji su na terenu i utvrđuju štetu. Nakon što prikupe podatke, Povjerenstvo predlaže proglašenje prirodne nepogode, koju proglašava župan. Kroz dva-tri dana mogli bismo imati prve procjene štete – objasnio je župan Stričak naglasivši kako će i Županija, sukladno raspoloživim sredstvima, pomoći ljudima koji su pretrpjeli štete uzrokovane nevremenom.

Proizvođači cvijeća i poljoprivrednici s područja općine Veliki Bukovec kažu da je tuča, njezin intenzitet i veličina, u srijedu navečer bila nezapamćeni vremenski fenomen na ovom području, a sličnog događaja ne sjećaju se niti najstariji stanovnici.

– Mi od poljoprivrede živimo, od proizvodnje cvijeća i to nam je jedina djelatnost te u ovom trenutku ne znamo kako dalje. Uništeno nam je svo cvijeće, svi staklenici, šteta je stopostotna. To nije bila normalna tuča, to je bila apokalipsa, kao da su bombe padale, u prvim trenucima mislio sam da je počeo rat. U samo 15 minuta sve nam je uništeno. S proizvodnjom moramo nastaviti dalje, a nemamo kamo posaditi novo cvijeće – rekao je Darko Mađarić, jedan od većih proizvođača cvijeća.

U istoj je nevolji i Milan Friščić, uzgajivač cvijeća s područja Malog Bukovca, kojem je sve također uništeno.

– Uopće je teško govoriti o tome kako dalje, uništeno je sve, srećom, prošlo je bez ljudskih žrtava, a moglo je biti i drugačije. Baš u mome stakleniku u vrijeme kada je počela tuča nalazila se jedna moja suradnica. On je ostala skamenjena od straha, oko nje staklo je letjelo na sve strane. Morao sam potrčati u staklenik i uzeo sam neki komad odjeće da nas zaštitim kako bih nas odveo na sigurno. To je bila katastrofa – naveo je Milan Friščić.

No, među podravskim seljacima nema mjesta za kukanje. Već sljedećeg dana zahvaćena mjesta bila su puna mještana i njihovih prijatelja koji su odmah počeli s obnovom onog što se obnoviti može. Pokrivale su se kuće, zamjenjivao se polomljeni crijep, odvozilo se potrgano raslinje, a poljoprivrednici su gledali kako i gdje mogu pomoći svojim usjevima da možebitno ipak spase koji dio poljoprivredne proizvodnje.

– Pokušat ću posebnim sredstvima poprskati nasad kako bih možda nešto spasio. Ne možemo čekati, moramo učiniti što možemo – naveo je Stjepan Harambaša, poljoprivrednika iz Malog Bukovca, kojeg smo zatekli kako tretira svoj nasad luka.

Proglašena prirodna nepogoda

Župan Varaždinske županije Anđelko Stričak jučer je donio Odluku o proglašenju prirodne nepogode od tuče za dva grada: Lepoglava i Varaždin, te osam općina: Bednja, Donja Voća, Vinica, Petrijanec, Maruševec, Mali Bukovec, Veliki Bukovec i Sveti Đurđ.

Prirodna nepogoda tuča pogodila je Varaždinsku županiju 25. svibnja ove godine i uzrokovala velike materijalne štete na poljoprivredi, građevinama i infrastrukturi.

– Prve, preliminarne procjene štete govore da se radi o višemilijunskim iznosima. Štete su evidentirane na poljoprivrednim kulturama – ratarskim povrtlarskim kulturama te trajnim nasadima s procjenom štete od 40 do 100 posto, zatim u cvjećarstvu, dok su najveće štete do 100 posto na staklenicima i plastenicima. Stradalo je gotovo 50 posto proizvodnje cvijeća na području Republike Hrvatske. Uz sve to, štete su evidentirane i na stambenim te gospodarskim objektima – naveo je župan Stričak u Odluci.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju prijaviti u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode općinskom/gradskom povjerenstvu, dok gradska i općinska povjerenstva u roku od 15 dana trebaju izraditi prva izvješća. Konačnu procijenjenu štetu Županijskom povjerenstvu trebaju dostaviti u roku od 50 dana.

FOTO Nikola Wolf

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Petar (85) ima najstariji bicikl u Virju:

VIDEO “Dao sam za njega 10 kubika lipe. To je davne 1962. godine bilo pravo bogatstvo”

Na otvorenju autoceste do Siska premijer spomenuo koje će gradovi dobiti autocestu do kraja mandata

Ako je vjerovati Plenkoviću, Koprivnica bi u roku četiri godine trebala dobiti izlaz na autocestu

NOVA INTERVENCIJA U PODRAVINI

UPRAVO Helikopter Hitne pomoći sletio na nogometno igralište. Časna sestra doživjela srčani udar