NOVA PRAVILA ZA STARE ZGRADE

Energetski pregledi zgrada bit će češći i opsežniji

Vlasnici stanova u starijim, energetski neučinkovitim zgradama na području Koprivničko-križevačke županije uskoro bi trebali dobiti puno preciznije podatke o tome isplati li im se mijenjati sustav grijanja, postaviti šparnu fasadu ili mijenjati krovište. Nakon što na snagu stupe izmjene Pravilnika o energetskom pregledu zgrada i energetskom certificiranju, koje su u javnoj raspravi do 21. veljače, uvest će se stroži i puno opširniji kriteriji ocjenjivanja energetske učinkovitosti.

Redovne kontrole sustava grijanja

Nova pravila posebno će pogoditi vlasnike stanova u zgradama izgrađenima prije 2006. godine, dakle u vrijeme kada se gradilo bez nekog pretjeranog razmišljanja o energetskoj učinkovitosti. Većina zgrada u našoj županiji, baš kao i u ostatku kontinentalne Hrvatske, prema podacima resornog ministarstva spada u energetski razred D ili niži. To znači da njihovi stanari već sada plaćaju znatno više račune za grijanje i hlađenje nego što bi morali da žive u energetski učinkovitim zgradama, kakve se sad silom zakona moraju graditi. Izmjenama Pravilnika, među ostalim, uvest će se i obveza redovitih pregleda sustava grijanja i hlađenja. Detaljnije i preciznije metode ocjenjivanja energetske učinkovitosti, zajedno s redovitim kontrolama sustava grijanja i hlađenja, tako bi mogle dovesti i do snižavanja energetskih razreda mnogih nekretnina. S druge strane, vlasnici stanova u energetski rastrošnim zgradama moći će ostvariti dugoročne uštede na računima za energiju i povećati vrijednost svojih nekretnina odluče li se za energetsku obnovu preko natječaja na kojima će moći dobiti bespovratna sredstva.

Novi izračun isplativosti

Izmjenama pravilnika uvest će se i nov način izračuna isplativosti energetske obnove. Pri planiranju obnove zgrade gledat će se dugoročna financijska korist, odnosno koliko će stanari uštedjeti na računima za energiju u sljedećih 20 do 30 godina u odnosu na početno ulaganje. Kad se tome pribroje i državne subvencije koje pokrivaju dio troškova obnove, bit će lakše izračunati je li ulaganje u energetsku učinkovitost pametna dugoročna investicija. Istovremeno, vlasnici koji odluče odgoditi energetsku obnovu svojih zgrada, osim sve većih računa za energiju, mogu očekivati i dodatne troškove održavanja zastarjelih sustava. (mš)

FOTO ilustracija

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Križevački SDP kao kandidata za gradonačelnika podržao Hrvoja Seleša

“Stvara se atmosfera linča, a potrebno se usmjeriti na pozitivna rješenja”

LIGA PRVAKINJA

Podravkašice opet u neizvjesnoj završnici ostale bez bodova

AKO POBIJEDI ISTRU SLAVEN ĆE SKOČITI NA ČETVRTO MJESTO, KOVAČEVIĆ:

“Vjerujem da smo bolja i kvalitetnija momčad, sutra ćemo to i pokazati”