Podravski favicon - Podravina i Prigorje - Koprivnica - Križevci - Đurđevac - Ludbreg - Aktualne vijesti - Zanimljivosti - Fotogalerije

Evo kako se riješiti neugodne peruti

U odrasloj dobi perutanje vlasišta nešto je učestalije u muškaraca. Izražena prhut ostavlja svoje tragove na odjeći, što se pogotovo opaža na tamnijim odjevnim predmetima.

Zašto točno nastaje prhut nije do sada u cijelosti poznato, ali se zna da pogrešna higijena vlasišta može potaknuti ovaj problem. Dječji šamponi ne odgovaraju muškom vlasištu i ne preporučuju se kod ovog problema u odraslih, također prečesto pranje vlasišta agresivnim šamponima može isušiti vlasište i potaknuti perutanje.

Bojenja kose preparatima koji sadrže hidrogen u visokoj koncentraciji mogu smetati, kao i neki preparati za njegu kose kao što je lak, vosak, kreme za kosu i regeneratori koji se ne ispiru. Osobe koje imaju suhu kožu i suhu kosu sklonije su prhuti pa se preporučuju blagi šamponi koji se ne pjene jako, po mogućnosti bez natrij lauril sulfata.

Osobe koje su stalno u grijanim prostorijama i koje su tijekom zime na različitim dijetama učestalije imaju prhut. U liječenju prhuti najčešće se primjenjuju različiti šamponi koji sadrže ketokonazol, selen disulfid, cink pirition, katran, salicilnu kiselinu, ihtiol. Ketokonazol djeluje protugljivično i primjenjuje se za kosu i tijelo. Selen disulfid smanjuje mašćenje vlasišta i smanjuje upalu vlasišta.

Cinkov pirition također djeluje protuupalno. Katran ima protugljivično djelovanje. Salicilna kiselina djeluje poput pilinga na vlasište i uklanja mrtve stanice. Ihtiol ima antibakterijsko i anti-gljivično djelovanje i djeluje na Pityrosporum ovale.

Među svakodnevnim navikama koje mogu smanjiti nastajanje prhuti su češći boravak na svježem zraku i umjereno sunčanje. Kosu je potrebno prati triput tjedno, izbjegavati svakodnevno pranje kose, smanjiti stres i nastojati se odmoriti.

Povremeno se na kosu može staviti maska od kokosova ili nekog drugog prirodnog ulja te oprati blagim šamponom. Ako uz sve navedeno prhut vlasišta ne prolazi, potreban je pregled dermatologa koji će odrediti daljnje liječenje, savjetuje dermatologinja Klaudija Šebetić. 

FOTO: Ilustracija

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

KORISNE INFORMACIJE

Evo tko sve ima pravo na novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti

obavijest za potrošače

U popularnom povrću iz uvoza otkrivena tvar štetna za zdravlje

POTPORE

Ministarstvo ima važnu obavijest za prerađivače poljoprivrednih proizvoda

KORISNE INFORMACIJE

Evo kako podnijeti zahtjev za obiteljsku mirovinu

POSAO U PODRAVINI

Grad traži 10 pomoćnih radnika na zaštiti i očuvanju okoliša. Radno iskustvo i završena škola nisu važni

ZABRINJAVAJUĆI PODACI ZA MUŠKU POPULACIJU IZ SJEVERNIH ŽUPANIJA

Muškarci iz naših krajeva u najvećoj su opasnosti od obolijevanja od raka, a žene u najmanjoj na razini države


Search

Upišite pojam koji želite pretraživati