Ovaj članak objavljen je u tiskanom izdanju Podravskog lista
Kada je donesena nova odredba o visini osnovice za plaće državnih dužnosnika, pojedini su općinski načelnici automatski dobili mnogo veće plaće, neki i dvostruko. To se odnosi na one načelnike čija se plaća obračunavala oko spomenute osnovice, a neki pak imaju posebne odluke Općinskog vijeća o visini plaće. Neki od njih su intervencijom, dakle odlukom Općinskog vijeća, sebi smanjili koeficijente kako bi „amortizirali“ ovako veliko povećanje plaća, za koje su smatrali da su prevelike s obzirom na općinski proračun. Neki nisu pa je zato možda i jasnije zašto smo kod nekih načelnika vrlo teško dobili informacije o njihovim plaćama. Usprkos tome što su takve informacije tijela javne vlasti na medijske upite dužne dati u najkraćem mogućem roku. Naše je pitanje bilo jasno – pitali smo kolika je bila plaća gradonačelnika ili načelnika za mjesec srpanj i jesu li predstavnička tijela u međuvremenu donijela kakvu odluku koja bi utjecala na visinu plaće u budućnosti.
Prikupljanje podataka
Načelnike smo kontaktirali izravno ili službenim novinarskim upitom, a ako na ta dva načina nismo dobili odgovor, podatke smo potražili u odlukama Općinskih vijeća, kojima su regulirana primanja načelnika. Upravo zbog toga nismo bili u mogućnosti prikupiti bruto i neto iznose za sve načelnike. Počnimo od onih koji su s nama rado podijeli informacije o svojoj plaći. Općina Virje u odluci o primanjima načelnika ima odredbu da se obračunava osnovica za državne dužnosnike pa je tako i na plaću općinskog načelnika Mirka Peroka odmah primijenjena nova Vladina uredba. Tako je plaća Peroka od srpnja s 1777 eura neto, odnosno 2602 eura bruto porasla na 2658 eura neto, odnosno 3978 eura bruto. Isti je slučaj i u Ferdinandovcu i Novom Virju. Vjekoslav Maletić, načelnik Općine Ferdinandovac, pak, kaže kako će on predložiti smanjenje svog koeficijenta pa će njegova plaća biti manja za oko 15 posto. Njegova plaća trenutačno, prema novom obračunu, iznosi 2400 eura neto, odnosno 3315 eura bruto, a prije Vladine uredbe njegova neto plaća bila je 1480 eura. Najveći rast plaće osjetio je načelnik Općine Novo Virje, Mirko Remetović. On je bio jedan od „najslabije“ plaćenih načelnika i prije odredbe Vlade imao je plaću od 1042 eura neto, odnosno 1360 eura bruto. S novom uredbom plaća mu je skočila na 2200 eura neto, odnosno 3030 eura bruto, a kaže kako će na idućoj sjednici Općinskog vijeća predložiti smanjenje koeficijenta i povećanje prilagoditi „razumnom“ postotku.
Plaća će rasti i „najslabije“ plaćenom općinskom načelniku, Zdravku Brljeku. Njegova plaća trenutno iznosi 999 eura, a iako će uskoro biti donijeta odluka o primjeni osnovice od 947,18 eura, Brljek će smanjiti koeficijent i plaća će njemu i djelatnicima općine, kako kaže, porasti između 200 i 300 eura. To znači da će imati plaću između 1200 i 1300 eura. U Podravskim Sesvetama i Kloštru Podravskom još nije primijenjena nova osnovica, što znači da plaće načelnika nisu rasle. Također, u Općini Legrad su vrlo transparentno naveli da je neto plaća općinskog načelnika isplaćena za mjesec srpanj (11 godina staža i jedna uzdržavana osoba) iznosila 2633,47 eura, odnosno bruto dva iznosio je 4422,29 eura. Pri tome je koeficijent za obračun plaće iznosio 3,73. Općinsko vijeće Općine Legrad na elektroničkoj sjednici donijelo je novu odluku kojom je koeficijent načelniku smanjilo na 3,00. Time iznos neto plaće s istim uvjetima (radni staž + olakšica) iznosi 2086,61, a ukupni trošak (bruto dva) iznosi 3492,46 eura. U Općini Mali Bukovec naknada za rad načelniku Darku Markoviću za mjesec srpanj 2024. godine iznosila je 1091,15 eura. Naknadu za rad također prima i Danimir Kolman iz Rasinje, i to 579 eura, što je ujedno i najniža naknada.
Koeficijenti na razmatranju
Volonterski uz naknadu radi i Zoran Vrabelj, za 2000 eura bruto i oko 1300 eura neto, s time da je on najavio da će koeficijent dati na razmatranje Općinskom vijeću. To su već napravili u Velikom Bukovcu, gdje načelnik Franjo Vrbanić prima plaću od 1900 eura neto.
– Smanjili smo koeficijent plaće jer bi na osnovci ovog povećanja imao 3300 eura plaću, što nije primjereno za veličinu i proračun naše općine. Ovako je povišica bila s 1500 na 1900 eura – naveo je Franjo Vrbanić, načelnik Općine Veliki Bukovec. Što se tiče gradova iz Podravine i Prigorja, plaću iz gradskog proračuna primaju Mario Rajn iz Križevaca i Hrvoje Janči iz Đurđevca. Iz prigorske metropole također su nam odgovorili vrlo detaljno, dok iz Đurđevca već poslovično ne odgovaraju na naše upite.
– Sukladno Odluci o plaćama i drugim materijalnim pravima gradonačelnika i zamjenika gradonačelnika Grada Križevaca iz 2010. godine, Zakonu o plaćama u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi i Odluci o visini osnovice za obračun plaće državnih dužnosnika od 25. srpnja 2024. godine, prema kojoj osnovica iznosi 947,18 eura bruto, gradonačelniku Grada Križevaca je za mjesec srpanj isplaćena neto plaća u iznosu od 3514,30 eura – naveli su iz križevačke Gradske uprave. Plaće kao saborski zastupnici iz državnog proračuna primaju koprivnički gradonačelnik Mišel Jakšić, njegov ludbreški kolega Dubravko Bilić i načelnik Kalinovca Darko Sobota.
Škrti na informacijama
Što se tiče onih općina koje su bile škrte na informacijama, a to su Martijanec, gdje su nam rekli da ne odgovaraju na medijske upite, ili Općina Drnje, gdje je načelnik Petar Dombaj naveo da nam ne stigne odgovoriti jer je u pripremama za proslavu Dana općine, i onih općina gdje nam nije stigao odgovor, a to su Đelekovec, Peteranec, Hlebine i Sveti Đurđ, kao i općine Sveti Peter Orehovec i Sveti Ivan Žabno, poslužili smo se dostupnim odlukama Općinskih vijeća koje reguliraju primanja načelnika i tako došli do iznosa mjesečnih plaća. Dobiveni iznosi većinom se razlikuju od onih unesenih u imovinske kartice, koje načelnici još nisu izmijenili jer se nova osnovica primjenjivala tek od plaće za srpanj. Budući da podaci u imovinskim karticama vjerojatno nisu točni, zbog objektivnosti izvještavanja kao iznose plaća stavili smo naš izračun.
FOTO arhiva