Podravski favicon - Podravina i Prigorje - Koprivnica - Križevci - Đurđevac - Ludbreg - Aktualne vijesti - Zanimljivosti - Fotogalerije
Search
Close this search box.
STRUČNJAKINJA CROATIA POLIKLINIKE U KOPRIVNICI

Evo što sve trebate znati ako planirate trudnoću

Trudnoća je specifično stanje i veoma zahtjevno za organizam svake žene, stoga liječnici svakako preporučuju planiranje trudnoće, pravilnu edukaciju oko svih pitanja povezanih s trudnoćom, ali i psihičku pripremu. Iako trudnoća traje devet mjeseci, potrebno je krenuti s pripremama već i prije samog začeća. Odnosno, potrebno se pravilno hraniti, baviti fizičkom aktivnošću te prestati s pretjeranom konzumacijom kofeina, ali i alkohola te cigareta.

Za sve koji se žele ostvariti kao roditelji, donosimo savjete ginekologa za što ugodniji put prema tzv. „drugom stanju“. O ovoj važnoj temi razgovarali smo s Dunjom Vrtiprah Buhinjak, dr. med. spec. ginekologije i porodništva iz Croatia Poliklinike u Koprivnici.

Pripreme za drugo stanje

Prije planiranja trudnoće trebamo napraviti najbolje moguće uvjete za nastanak i rast novog života. Stoga, kada smo se počeli pravilno hraniti i odbacili toksine, stres i druge negativne čimbenike, trebamo doznati kada je začeće najizglednije, odnosno istražiti plodne dane. Korisno je i dogovoriti pregled kod ginekologa te doznati sve željene informacije o začeću, ali i obaviti pripremne analize.

„Prije planiranja trudnoće potrebno je obaviti redoviti ginekološki pregled, a ukoliko nije učinjen, uzeti citološki uzorak za PAPA test. Svakako je potrebno započeti primjenu folne kiseline od minimalno 400 mikrograma četiri mjeseca prije očekivanog začeća, pa sve do 12. tjedna gestacije, a preporučuje se i primjena omega-3 masnih kiselina“, objašnjava dr. med. Vrtiprah Buhinjak.

Sumnja na trudnoću

Ukoliko sumnjate na trudnoću jer vam je izostala menstruacija ili ste napravili kućni test, svejedno se potrebno javiti ginekologu. Prvi pregled preporučuje se između 6. i 8. tjedna trudnoće. Ipak, katkad pregled treba učiniti i ranije.

„U slučaju bolova, krvarenja ili ako ste prethodno imali rizičnu trudnoću, ginekološki pregled je potrebno obaviti i ranije. Kod nejasne ili vrlo rane trudnoće, koju ne možemo potvrditi ultrazvučnim pregledom, na indikaciju ginekologa potrebno je iz krvi učiniti beta HCG, koji ima dinamiku porasta tako da se njegova vrijednost udvostručuje svakih 48 sati“, preporučuje dr. med. Vrtiprah Buhinjak.

Zašto je važan ultrazvuk?

Ultrazvučni pregledi su ključni za praćenje trudnoće, zbog čega je Croatia Poliklinika opremljena modernom ultrazvučnom tehnologijom za pružanje individualizirane skrbi pacijenticama. Ovi pregledi omogućuju određivanje trajanja trudnoće, broj plodova i potvrdu srčane aktivnosti ploda. Uobičajeni pregledi tijekom trudnoće obavljaju se svakih četiri do pet tjedana, a kod blizanačke ili rizične trudnoće, naravno – češće. Takvi su pregledi u trećem tromjesečju trudnoće važni i za praćenje pravilnog rasta težine fetusa i količine plodove vode.

„Osim inicijalnog određivanja krvne grupe te seroloških rutinskih testova, potrebno je učiniti laboratorijske pretrage koje uključuju krvnu sliku, vrijednost glukoze u krvi natašte, hormon štitnjače te urinokulturu, a na indikaciju ginekologa i ostale laboratorijske pretrage. Najkasnije do 16. tjedna trudnoće potrebno je učiniti cervikalne briseve na najčešće bakterijske uzročnike (Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma hominis, aerobi i anaerobi) kako bi se prevenirao rizik prijevremenog porođaja, a najkasnije do 28. tjedna trudnoće poželjno je rutinski učiniti OGTT test opterećenja glukozom i na taj način isključiti gestacijski dijabetes. Bris rodnice i perineuma na beta hemolitički streptokok grupe B treba obaviti najranije šest tjedana prije planiranog porođaja, a kako bi se spriječila infekcija novorođenčeta tijekom porođaja.

Prilikom svakog posjeta u trudnoći potrebno je izmjeriti krvni tlak, postojanje proteina u urinu kao i prirast tjelesne težine“, napominje ova vrsna ginekologinja.

Obavite prenatalne testove na jednom mjestu

Sve nedoumice, pitanja, ali i testove možete obaviti na jednom mjestu bez velikih čekanja. Croatia Poliklinika u Koprivnici opremljena je vrhunskom opremom u ginekologiji i porodništvu. Tako možete obaviti neinvazivne prenatalne testove (NIPT), koji već od 9. tjedna trudnoće mogu otkriti spol djeteta, ali i najčešće kromosomske poremećaje fetusa. Osim NIPT-a, dostupan je i kombinirani probirni test, koji se provodi između 11. i 14. tjedna trudnoće.

„Kombinirani probirni test uključuje mjerenje nuhalnog nabora ultrazvukom, te analizu laboratorijskih vrijednosti iz krvi trudnice (PAPP-A i B HCG), uzimajući u obzir i dob trudnice. U slučaju visokog rizika, preporučuje se nadopuniti neinvazivne testove invazivnim postupcima poput biopsije korionskih resica (CVS) ili rane amniocenteze“, kaže dr. med. Vrtiprah Buhinjak.

Neki od ovih prenatalnih testova trebaju se nadopuniti ultrazvučnim pregledom između 18. i 22. tjedna trudnoće, poznatim kao „anomaly scan“, koji detaljno pregledava sve organske sustave fetusa kako bi se otkrile moguće razvojne anomalije. Također, mjerenje duljine vrata maternice može pomoći u pravovremenoj prevenciji prijevremenog porođaja.

„Radi lakšeg i bezbolnijeg porođaja jako je važna mentalna i psihička priprema trudnice, kao i podrška partnera i obitelji, koji su izuzetno značajni i u postporođajnom razdoblju“, tvrdi dr.med. Vrtiprah Buhinjak.  Obratite pažnju na preglede i rast ploda. Naime, pregledi u trudničkoj ambulanti bolnice, gdje se planira porođaj, mogu se organizirati nakon 35. tjedna trudnoće.

Renomirana zdravstvena ustanova

Naime, u Croatia Poliklinici vrhunsko medicinsko osoblje i moderna tehnologija stručno vode trudnice kroz cijeli proces te redovitim pregledima osiguravaju zdravlje majke i djeteta. „Uz tehnološki napredak i dostupnost prenatalnih testova danas možemo pružiti bolju skrb nego ikad prije. Važno je stvoriti okruženje u kojem se svaka trudnica osjeća podržano i informirano. Zajedničkim naporima ginekologa, partnera i same trudnice, trudnoća može biti predivno iskustvo koje vodi rođenju zdravog djeteta“, napominje ginekologinja iz Croatia Poliklinike u Koprivnici.

Poliklinika je, osim u Koprivnici, prisutna u Zagrebu, Puli, Varaždinu, Rijeci, Osijeku, Zadru, Splitu i Dubrovniku. Tijekom godina postala je značajan ulagač u privatno zdravstvo najviših standarda u Hrvatskoj, a samo u posljednje tri godine u ovaj je sektor uloženo gotovo 20 milijuna eura. O zadovoljstvu i kvaliteti usluga iz čak 22 medicinska područja govori brojka od 75 tisuća zadovoljnih pacijenata diljem Hrvatske.

Više informacija o dostupnim uslugama možete pronaći na internetskoj stranici Croatia Poliklinike.

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

PROGLAŠENA PRIRODNA NEPOGODA

FOTO/VIDEO Suša nanijela štete poljoprivrednicima: “Prinosi suncokreta i kukuruza bit će manji i za 70 posto”

prvo kolo lige prvakinja

FOTO Kakva drama! Podravka poražena u zadnjim sekundama uz čak 8 promašenih sedmeraca

LOKALNI NOGOMET

FOTO Poberuni kreirali veliki preokret protiv Kunovčana, Molvarcima sva tri boda na Fizešu